Prijepori u HDZ-u traju već nekoliko mjeseci, što je sigurno iscrpljujuće za Plenkovića, a u srijedu su mu dodatno pitanjima otežali oporbenjaci na aktualnom satu u Saboru
Plenković se sve teže štiti od gnjeva Crkve i neistomišljenika
Desnica okupljena oko donedavno bliskog suradnika premijera Davora Ive Stiera zadaje Andreju Plenkoviću udarce na koje sve teže ima odgovora i lijeka.
Prirodno je braniti se od napada oporbenjaka, no Plenković je zbog pitanja ratifikacije Istanbulske konvencije na sebe navukao gnjev svih desno orijentiranih neistomišljenika od Crkve, raznih udruga pa do donedavno bliskih stranačkih suradnika. Prijepori u HDZ-u traju već nekoliko mjeseci, što je sigurno iscrpljujuće za Plenkovića, a u srijedu su mu dodatno pitanjima otežali oporbenjaci na aktualnom satu u Saboru.
Naime, Vedran Babić (SDP) pitao je premijera je li njegov stav da je pobačaj nepovredivo i slobodno pravo svake žene koje se ne smije ograničavati.
- Moj stav je da se učini sve da do takvih situacija ne dođe. Stav HDZ-a bio je takav da generalna zabrana nije realna. Sve drugo doći će na dnevni red. Radit će se nova radna skupina o tom vrlo važnome medicinskom i svjetonazorskom pitanju. HDZ je tu bio sasvim jasan u svojim izbornim programima i predizbornim stajalištima - odgovorio je Plenković.
Babić mu je spočitnuo da nije dobio odgovor na pitanje, a to je kakav je njegov stav o tome.
- Mogli ste odgovoriti da ili ne. Ne znam je li gore što se bojite izreći stav ili da ga uopće nemate, odnosno da čekate kakav ćete imati stav o tom pitanju - uzvratio je Plenkoviću. Krešu Beljaka (HSS) zanimalo je hoće li se tzv. “lex Agrokor” i dalje provoditi za poduzeća koja s Hrvatskom neće ili će imati sve manje i manje veze. Naveo je kako bi novi vlasnik uskoro trebala postati ruska banka, a sjedište koncerna iz Hrvatske seli se u Nizozemsku. Premijer Plenković uzvratio je kako ćemo kroz tri mjeseca znati detaljnu strukturu vlasništva.
Ujedno je podsjetio da su nagodbom zadovoljni svi dobavljači, koji su to i sami rekli. Između ostalog, ponovio je da je zakonom Vlada spriječila gospodarski i financijski kolaps, gubitak radnih mjesta, stečajeve niza dobavljača...
Beljak mu je uzvratio kako nije dobio odgovor na pitanje.
- Jeste li sa zakonom upoznali nizozemskog kralja ili Vladimira Putina ili barem nizozemske i ruske diplomate u Hrvatskoj. Ako stvari krenu loše, bojim se da ne napravite opet neki pogrešan diplomatski korak pa ne protjerate nizozemske ili ruske diplomate - uzvratio je Beljak premijeru. Zastupnici su ga “rešetali” oko pitanja borbenih zrakoplova, ali i zagađenja vode u Slavonskom Brodu. Borbeni avioni su zanimali Franka Vidovića (SDP).
- Obrazlagali ste da je ta investicija isplativa. Na stranu što dobar dio javnosti smatra da mijenjamo stare avione za stare avione, zanima me jeste li planirali dio uloženog novca vratiti kad ih prodate, u trenutku kad za to dođe vrijeme - upitao je SDP-ovac premijera.
- Vidjet ćemo, kažu da se ta tehnologija može jako dugo nadograđivati. Ako je to tako, možda ih uspijemo prodati po boljoj cijeni nego što ćemo ih kupiti - rekao je premijer. Na Plenkovića se obrušio i Gordan Maras (SDP). Osvrnuo se na savjetničke ugovore Texo Managementa koji je, tvrdi, verificirao sam premijer. Zanimalo ga je koliko će Texo Management dobiti nagrade od 60 milijuna kuna, a koliko ministrica Dalić i HDZ. Plenković mu je uzvratio da oporba sad, kad vidi da je operacija oko nagodbe uspjela, pokušava naći problem.
Prosvjed na rivi još je jedan od napada
Veliku bunu protiv Plenkovića podigla je građanska inicijativa ‘Hrvatska protiv ratifikacije Istanbulske konvencije’. Danima prije prosvjeda na Rivi, koji je zakazan za četvrtak u 18 sati, očekivali su odaziv više tisuća ljudi. Taksisti su obećali besplatno voziti prosvjednike u znak potpore.
Prosvjetna djelatnica dr. Sanja Bilač pojasnila je kako se ovim prosvjedom želi izraziti nezadovoljstvo nametanjem ideologije u obrazovni sustav i protivljenje ratifikaciji Istanbulske konvencije.
- Nezadovoljni smo ignoriranjem velikog dijela građana koji izražavaju nezadovoljstvo Istanbulskom konvencijom - rekla je Bilač. Osim građana, na koje se pozivaju, isticali su i potporu Crkve. Medijima ne mogu zaboraviti da su na uskrsnoj propovijedi izostavljali dio govora Josipa Bozanića koji se odnosio na Istanbulsku konvenciju. Svećenici su pak na nedjeljnim misama čitali pismo kardinala i pozivali političare da ne žure s ratifikacijom. Lokalni mediji u Dalmaciji danima su izvještavali uoči današnjeg prosvjeda. Tako je nezavisni gradski vijećnik Martin Pauk za Dalmatinski portal rekao: ‘Plenković je ovim činom otkrio tko je, što je, iz kakve pozadine dolazi i zbog čega je došao. Iznevjerio je sve’.