Mijenjao se zakon, pa Zagreb nema podatke o korisnicima inkluzivnog dodatka. Za manje od 10 posto dosadašnjih korisnika osobne invalidnine ili doplatka za pomoć i njegu država je izdala rješenje o dodatku
Ostaju bez novca zbog novog zakona: 'Izgubili' su podatke o korisnicima, nisu se pripremili!
Nad autističnom populacijom vrši se egzekucija u satenskim rukavicama, i nitko za to ne preuzima odgovornost..., napisala je jučer na društvenim mrežama Suzana Rešetar, predsjednica udruge Sjena i majka autističnog dječaka Ivana, povodom Svjetskog dana autizma koji se obilježavao širom Hrvatske.
Stavivši Ivanovu sliku na svoj profil, napisala je kako "ovaj dječak ne treba puštanje balona i politikantstvo, već treba logopeda, radnog i senzornog terapeuta, psihologa - stručnjake koje čeka punih svojih petnaest godina".
I baš ju je jučer ujutro, kaže nam, dočekao još jedan hladni tuš.
- Prošli tjedan u udrugu smo primili poruku o mogućnosti da se do daljnjega ukine dodatak koji Grad Zagreb isplaćuje osobama s pravom na inkluzivni dodatak. U Ivanovu slučaju, to je iznos od 50 eura koji je dosad kontinuirano primao - kaže mama Rešetar.
Podsjetimo, država je s prvim danom ove godine novim Zakonom o inkluzivnom dodatku objedinila pravo na osobnu invalidninu i pravo na doplatak za pomoć i njegu, pravo na doplatak za djecu te pravo na novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom. Grad Zagreb je tim osobama dosad isplaćivao i vlastitu naknadu, kao nadstandard, koji bi se sad privremeno mogao obustaviti jer zbog promjene zakona nema podatke o korisnicima.
- Isprva nisam vjerovala da je moguće da se takvo nešto dogodi samo zbog nedostatka podataka. Ne znaju o kojem broju korisnika je riječ pa nisu stigli donijeti novu odluku, kažu mi. Znači, dodatka iz Zagreba neće biti samo zbog toga što se nisu na vrijeme pripremili - kaže Rešetar.
Ako su nešto dosad isplaćivali, napominje, moraju imati barem okvirne brojke, kaže ona i dodaje kako su joj rekli u Gradu da će privremena obustava trajati do kraja godine.
Zamjenica zagrebačkoga gradonačelnika Danijela Dolenec jučer je kazala da Grad ni na koji način neće oštetiti korisnike.
- Zagreb pruža nadstandard za više od 18.000 korisnika, nijedan drugi grad ga nema. S obzirom na izmjene zakona koje uvode inkluzivni dodatak, mi smo kao jedinica lokalne samouprave dužni uskladiti se, za što su nam potrebni podaci o svim korisnicima, koje još nemamo. Uskladit ćemo se u najkraćem vremenu, političke volje da pratimo izmjene zakona ima - kazala je Tomaševićeva zamjenica.
Kako je nešto kasnije odgovorio Grad Zagreb za 24sata, osobama s invaliditetom pružaju nadstandard po dvije osnove - prava na osobnu invalidninu ili doplatka za pomoć i njegu, te im isplaćuju novčanu naknadu, kojom je obuhvaćeno 18.215 korisnika s mjesečnim naknadama od 26,54 i 50 eura.
- Grad Zagreb je jedini grad u Hrvatskoj koji osigurava ovakav nadstandard velikom broju osoba s invaliditetom te je na godišnjoj razini za ove novčane naknade u proračunu Grada Zagreba osigurano 7,8 milijuna eura. S obzirom na stupanje na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku, Grad Zagreb će postojeća prava vezana za osobnu invalidninu i doplatak za pomoć i njegu uskladiti izmjenama Odluke o socijalnoj skrbi, no da bismo mogli procijeniti fiskalni učinak takvih izmjena i uputiti takve izmjene pred Gradsku skupštinu, Grad Zagreb mora raspolagati podacima o broju korisnika inkluzivnog dodatka, razredima kojima pripadaju i ostalim podacima, dodaju.
Iako je Zakon o inkluzivnom dodatku stupio na snagu 1. siječnja 2024. godine, do sada je u Gradu Zagrebu za manje od 10 posto dosadašnjih korisnika osobne invalidnine ili doplatka za pomoć i njegu izdano rješenje o inkluzivnom dodatku, a Grad Zagreb je za mjesec ožujak isplatio novčane naknade za svih 18.215 korisnika, kao i Uskrsnice u iznosu od 50 eura, ističu.
- Čim budemo raspolagali preciznijim procjenama o broju korisnika inkluzivnog dodatka u pripadajućim razredima, a time i u mogućnosti procijeniti fiskalni učinak izmjena Odluke o socijalnoj skrbi, takve ćemo izmjene uputiti pred Gradsku skupštinu. Podsjećamo ovom prilikom da je Grad Zagreb za 2024. godinu osigurao 80 posto veći proračun za osobe s invaliditetom, što uključuje osim navedenih naknada i velike investicije u širenje obrazovnih, socijalnih i zdravstvenih usluga za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom, zaključje Grad u svom odgovoru.