Ivana Obad (20) poginula je 5. studenog 2010. u prometnoj nesreći. Dvojici vozača sudit će četvrti put. Niku Deković (17) ubio je Andrija Jauk (25) 6. listopada 2008. u Zagrebu. Tužbu obitelji rješavaju deset godina
Obitelji traže pravdu za Niku i Ivanu: 'Sve je ovo sramota...'
Gotovo devet godina od kobne jurnjave na autocesti kraj Bosiljeva u kojoj je poginula Ivana Obad (20), još nije razriješeno koji je od dvojice vozača, Marin Čolak (35) ili Dalibor Opačak (42), i u kojoj mjeri, skrivio fatalnu prometnu nesreću.
U tih devet godina spis je “šetao” od Općinskog suda u Karlovcu, preko Općinskoga kaznenog suda u Zagrebu, do Županijskog suda u Karlovcu, pa je Vrhovni sud nadležnim odredio Županijski sud u Zagrebu. Ivanina obitelj u Dubrovniku sve to teško podnosi te joj muku predstavlja svaki novi dan bez pravde.
- To je sve sramota. Svaki put kad se spomene taj slučaj, nama je stvarno teško, a posebno njezinoj majci. Treba napokon pustiti pokojnu da počiva u miru, kazao nam je kratko član obitelji Obad.
Ivana je 5. studenog sjela u Ferrari s Marinom Čolakom. Nissan je vozio Dalibor Opačak. Odredište im je bio Grobnik, a svjedoci tvrde da su od Draganića počeli “divljati” autocestom. Vozila su došla u kontakt nakon čvora Bosiljevo.
Čolak, koji nije bio vezan, ispao je iz Ferrarija, a Obad je poginula.
Prvo suđenje premješteno je iz Karlovca u Zagreb jer je Opačak slomio nogu. U prosincu 2015. oba su nepravomoćno osuđena na tri godine zatvora. U rujnu 2018. Županijski sud u Rijeci ukida presudu i vraća spis na novo suđenje.
U međuvremenu zbog promjena Kaznenog zakona za prometne nesreće s poginulima postaju nadležni županijski umjesto općinskih sudova.
Spis tako završava na Županijskom sudu u Karlovcu, koji smatra da bi ga trebao preuzeti sud u Zagrebu. Vrhovni sud to prihvaća i nadležnim proglašava Županijski sud u Zagrebu, koji bi vrlo brzo trebao odrediti datum početka rasprave.
- Smatram da je to pravilna i ispravna odluka jer su oba optuženika u Zagrebu, kao i svi svjedoci te vještaci, pa će suđenje biti brže i ekonomičnije, pojasnio je Opačkov branitelj Milko Križanović.
Kome god od sudaca da spis dođe u ruke, neće imati lagan posao. Određeni propusti napravljeni su već tijekom policijskog očevida. Policajci su netočno unosili tragove u skicu mjesta nesreće. Što je bio uzrok nesreće i kako je tekla ta vožnja, pokušalo je utvrditi čak pet prometnih vještaka. Umjesto da razjasne sve okolnosti, oni su ih proturječnim nalazima još više “zamaglili”.
I dok se raspletu Ivanine smrti još ne nazire kraj, nakon deset godina obitelj Nike Deković (17) u prosincu ove godine trebala bi dobiti prvu nepravomoćnu presudu onima koje smatraju odgovornima za njezinu smrt.
Nika Deković ubijena je na zagrebačkom Srebrnjaku 6. listopada 2008., istog dana kad i Ivana Hodak (26). Iz pištolja, koji mu je policija trebala oduzeti, ubio ju je zaštitar Andrija Jauk (25). Na godišnjicu njezine smrti 2009. Nikina obitelj pokrenula je parnicu protiv Republike Hrvatske i KBC-a Zagreb.
Na današnjem ročištu forenzički psihijatar dr. Darko Labura rekao je da je Jauku psihijatrica s Rebra kojoj se javio trebala predložiti bolničko liječenje.
- Ja bih mu predložio hospitalizaciju - rekao je Labura.