Siganus luridus, koja obitava u zapadnom dijelu Indijskog oceana, završila je u mreži koče kraj Mljeta. Domaći stručnjaci nazvali su je tamna mramornica...
Neobična riba iz Indijskog oceana doplivala do Mljeta
U mreži koče kod Mljeta po prvi put u Jadranu uhvaćen je primjerak ribe Siganus luridus koja izvorno potječe iz Indijskog oceana. Domaći stručnjaci nazvali su je tamna mramornica.
- Nakon što je ulovljena pozvali su nas profesionalni ribari da vide o čemu se radi. Utvrdili smo da je to Siganus luridus koja obitava u zapadnom dijelu Indijskog oceana, uzduž istočne obale Afrike do Mauricijusa i otoka Reunion te Arapskog zaljeva. Prvi je put ulovljen je u Jadranu, a jedan je primjerak ove vrste snimljen i podvodnom video kamerom u Tršćanskom zaljevu u ljeto 2010. godine - objasnio je prof.dr. Jakov Dulčić, voditelj Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov pri Institutu za oceanografiju u Splitu.
Tamna mramornica je lesepsijski migrant, odnosno ušla je u Sredozemlje kroz Sueski kanal (skupina riba koje se useljavaju iz Crvenog mora, a nose naziv po imenu graditelja kanala Ferinandu Marie de Lessepsu).Posljednjih godina uspostavlja svoje populacije u morima Izraela, Libanona, Grčke, Cipra, Libije i Tunisa. Razlog tome je vjerojatno i zagrijavanje Sredozemnog mora zbog čega je i u samom Jadranu u posljednjih 15-ak godina pronađeno čak 12 lesepsijskih migranata, riba koje potječu iz toplih mora.
Uhvaćeni primjerak kod Mljeta dug je 17,3 cm , a težak 87,6 grama.