Britanija se ove zime suočava s valom štrajkova koji paraliziraju željezničku mrežu i poštanske usluge, a zračne luke se pripremaju za prekide tijekom Božića
Najveći štrajk medicinskih sestara u povijesti Britanije: Otkazali na tisuće operacija
Medicinske sestre Nacionalne zdravstvene službe (NHS) sudjelovat će u četvrtak u prvome nacionalnom štrajku dok žestoki spor s vladom zbog plaća povećava pritisak na već preopterećene bolnice u jednom od najužurbanijih razdoblja u godini.
Procjenjuje se da će 100.000 medicinskih sestara u četvrtak štrajkati u 76 bolnica i zdravstvenih centara, otkazujući tisuće operacija koje nisu hitne i desetke tisuća ambulantnih pregleda u britanskom NHS-u koji financira država.
Britanija se ove zime suočava s valom štrajkova koji paraliziraju željezničku mrežu i poštanske usluge, a zračne luke se pripremaju za prekide tijekom Božića.
Ipak, od svih štrajkova, mnogim će Britancima prizori štrajka medicinskih sestara ove zime biti najupečatljiviji.
- Duboko je žalosno što neki članovi sindikata nastavljaju sa štrajkom- rekao je ministar zdravstva Steve Barclay.
- Radim na tome u vladi i s medicinarima izvan javnog sektora kako bih osigurao sigurne razine osoblja - ali i dalje sam zabrinut zbog rizika koji štrajkovi znače za pacijente- dodao je.
Naširoko cijenjena profesija medicinskih sestara zatvorit će dijelove NHS-a, koji je od svog osnutka 1948. stekao status nacionalnog blaga jer su njegove usluge besplatne te će time biti pogođeno pružanje zdravstvene skrbi koje je već opterećeno zbog zime i zbog rekordnih zaostataka povezanih s covidom.
Barclay je rekao da bi pacijenti trebali nastaviti tražiti hitnu medicinsku skrb i dolaziti na preglede osim ako im nije rečeno da to ne čine.
Štrajk medicinskih sestara 15. i 20. prosinca bez presedana je u 106-godišnjoj povijesti britanskog sindikata medicinskih sestara, ali Kraljevski fakultet za medicinske sestre (RCN) kaže da nema izbora dok zaposlenici jedva spajaju kraj s krajem.
Medicinske sestre žele povećanje plaća od 19 posto, tvrdeći da su pretrpjele desetljeće stvarnih rezova i da niske plaće znače manjak osoblja i nesigurnu skrb za pacijente. Vlada je odbila razgovarati o plaćama.
Britanski premijer Rishi Sunak planira uvesti zakone protiv štrajka kako bi zaštitio živote i sredstva za život, izvijestio je u četvrtak Daily Mail.
U intervjuu, Sunak je rekao kako se nada da čelnici sindikata mogu uvidjeti da nije u redu izazivati smetnje mnogim ljudima, osobito u božićno vrijeme.
- Ali spreman sam uvesti nove zakone iduće godine kako bih zaštitio živote ljudi i sveo na najmanju moguću mjeru smetnje u njihovim životima. I to je nešto na čemu ubrzano radimo- rekao je Sunak za Daily Mail.