Ljigavi su i nisu opasni za ljude, ali jesu za srdele jer jedu njihove ličinke
Najezda rebraša preplavila je Istru: 'Svijetle u mraku, ali...'
Na gotovo svakoj pulskoj plaži na kojoj sam bila je najezda rebraša. Oni ne predstavljaju opasnost za kupače, ali ih nije lijepo vidjeti u tolikom broju. Rekla nam je to Klara Mičić iz pulskog Aquariuma.
Rebraši su ove godine stigli puno ranije, a Mičić objašnjava da je to zbog jako blage zime.
- Ubrajaju se u invazivne vrste i jako štete ribarstvu. Zatopljenje i izuzetno blage zime pogoduju rebrašima. U Aquariumu držimo salinitet na 27 i gledala sam da nam se rebraši razmnožavaju u samom bazenu. Njima je niži salinitet ključ i toplija temperatura mora koja se ove godine nije spuštala ispod 14 stupnjeva Celzijevih. Kako god vjetar zapuše, dolaze u uvale te se razmnožavaju. Ima ih po cijeloj zapadnoj obali Istre. Na dodir su dosta ljigavi i mnogi turisti su ih zbog toga prozvali 'ljigavci'. Nije ugodan osjećaj, ali moram napomenuti da nisu žarnjaci. Nemaju žarne stanice i ne mogu opeći - kaže nam Mičić.
Dodaje kako rebraši mogu svijetliti u raznim bojama u mraku.
- U Aquariumu eksperimentiramo. Ovisno kojom hranom ih hranimo oni svijetle drugačijom bojom. Ova vrsta koja se pojavljuje kod nas živi u velikom rasponu saliniteta od 4 pa do 38 promila i temperature od 3 pa do 30 stupnjeva, ali se najviše razmnožavaju na dvadesetak stupnjeva Celzijevih. Hrane se zooplanktonom, jajašcima i ličinkama riba, pa zato i imaju negativan utjecaj na ribarstvo - objašnjava zaposlenica Aquariuma.
Ističe da rebraši nisu opasni za ljude, ali prave štetu ribarima.
- Dokazalo se i da se sardela počela seliti i prestala mrijestiti u sjevernom Jadranu. To je povezano s prisutnošću rebraša. Počela je zbog toga migrirati južnije. Osjetila je da su njezine ličinke sastavni dio planktona koji rebraš jede. Nestat će s plaža kad zahladi - izjavila je.