ANTIRECESIJSKE MJERE: Vlada ide u rebalans proračuna te će subvencionirati kamate za kupnju prve nekretnine. Javna poduzeća moraju štedjeti
Mjere za izlaz iz "banane": Spas nam je u maturalcima
Rebalans proračuna bit će gotov u drugoj polovici ožujka. Ministarstva će razmotriti gdje sve mogu štedjeti. Javna poduzeća uštedjet će dvije milijarde kuna. Planove za uštedu dati će direktori javnih poduzeća, a započet će sa 'kresanjem' plaća menadžera i direktora. Sanader je rekao da će se plaće direktora vezati uz rezultate javnih poduzeća, pa oni čije su tvrtke gubitaši ne mogu imati 'ni 5000 kuna plaće'. Vlada je usvojila mjere za održavanje standarda najugroženijih skupina stanovništva, ali nisu objasnili koje su to mjere. Subvencionirat će kamate za kupnju prve nekretnine, jer na tržištu ima 13.000 neprodanih stanova. Banke se poziva da smanje kamate na stambene kredite, a investitore da smanje cijenu kako bi se nekretnine prodale. Javna poduzeća morat će podmiriti svoje obveze za 60 dana. Potpore koje Vlada daje poduzetnicima povećat će se sa 200.000 na 500.000 eura u roku od tri godine. Vlada je usvojila i mjere za jačanje turizma. Primjerice, apeliraju na škole da djecu na maturalce vode u Hrvatsku te da se u turizmu maksimalno koriste domaći proizvodi. Jedna od mjera je i privlačenje stranih investicija. Ograničava se rok od 45 dana u kojima birokracija mora izdati sve potrebne dozvole za domaće i strane investicije vrednije od 10 mil. eura.
- Nije vrijeme za podizanje kamata na kredite i rušenje tečaja kune. Onima koji su mislili postati još bogatiji, poručujem da to neće proći - poručio je premijer Sanader.
POČELI ŠTEDNJU KAD JE VODA DOŠLA DO GRLA
Štednjom u 19 javnih poduzeća prikupit će se oko dvije milijarde kuna. HEP će uštedjeti 452,4 milijuna kuna, Hrvatske šume oko 300 milijuna, a HŽ 85 milijuna kuna. Rijetki direktori će “kresati” svoje plaće. Ekonomist Damir Novotny kaže da su to alibi mjere koje dolaze prekasno.
VLADINE MJERE ZA KRIZU:
1. rebalans proračuna
2. rasterečenje gospodarstva od neporeznih davanja
3. osiguravanje likvidnosti državnih tvrtki
4. usklađivanje sustava državnih potpora sa standardima EU
5. jačanje financijske pozicije HABOR-a
6. jačanje turizma
7. privlačenje stranih investicija
8. potpora tržištu nekretnina
9. jačanje nadzora nad uvozom
10. održavanje životnog standarda najugroženijih skupina stanovništva
PREMIJER IVO SANADER OVAKO JE OPISIVAO GOSPODARSKU KRIZU I OPASNOST OD NJE ZA HRVATSKU OD JESENI 2008. DO ZIME 2009:
9. listopada 2008. "Krizu moramo dočekati spremniji"
25. listopada 2008. "Nema šanse da upadnemo u krizu"
25. listopada 2008. "Nema nikakve krize, Hrvatska financira svoj dug"
11. studenog 2008. "RH neće izbjeći krizu, ako nas već nije okrznula"
20. studenog 2008. "Kolokvijalno rečeno - u banani smo!"
4. prosinca 2008. "Priznajem, to nije rječnik za premijera. nismo u banani"
13. veljače 2009. "Kriza postoji, ali dosad smo je dobro prevladavali"