Obavijesti

News

Komentari 5

Ministrica zdravstva: Treba vratiti povjerenje u zdravstveni sustav svih, pa i mene same

Ministrica zdravstva: Treba vratiti povjerenje u zdravstveni sustav svih, pa i mene same
2

Premijer Andrej Plenković najavio je opsežnu istragu javne nabave u zdravstvu, a v.d. ministrica zdravstva Irena Hrstić odredila je da ona bude voditelj interne radne skupine o javnoj nabavi

V.d. ministrica zdravstva koja bi ovih dana trebala biti izglasana u Hrvatskom saboru doc. Irena Hrstić na obilježavanju Svjetskog dana fibrilacije atrija u Novinarskom domu najavila je da će proces revidiranja javne nabave u zdravstvu biti nezaustavljiv. Naglasila je kako je odredila da ona bude voditelj interne radne skupine o javnoj nabavi, kako bi prva definirala odakle se polazi u istrazi i na koji način se to može riješiti.

-Krenuli smo. Revidiranje javne nabave je opsežan posao, apostrofirali smo to kao problem i odlučili smo pristupiti tom problemu. 
ova priča u kojoj ja jesam traje samo deset dana, a što možete u deset dana... Ali, ako pristupate kvalitetno problemu možete detektirati što bi potencijalno bio najveći problem.  Mi smo sada u Ministarstvu zdravstva detektirali da bi trebali izvući sve one javne nabave za koje je dalo suglasnost Ministarstvo zdravstva i naći one koje su cjenovno dubiozne i onda krenuti pojedinačne predmete analizirati- rekla je Irena Hrstić te dodala da je Državni ured za reviziju napravio za 2023. godinu analizu poslovanja svih bolničkih zdravstvenih ustanova, a za 2022. poznati su polazni podaci Državne revizije. 

- Ja u ovom trenutku vama ne mogu reći koji je rezultat revizija, ali mogu potvrditi da na tome radim- rekla je Hrstić. Istaknula je da s pozicije nekadašnje ravnateljice pulske bolnice upoznata da ravnatelj prolazi kroz više inspekcijskih revizijskih nalaza. Svaki revizijski nalaz, kako kaže, ima svoje rješenje, rizične točke i mjere koje treba popraviti.

- Svaka bolnica dobila je apostrofirane momente, dakle ja sam taj premet koji je opsežan pročitala i na prvom čitanju čini se da nema visokih dubioza, a ono što je dobro jest što dokument može ukazati koji će zadatak dobiti sva upravna vijeća u bolnicama. Znate, uvijek morate krenuti na rješavanju problema od razine na kojoj se potencijalni problem mogao desiti. Ravnatelji imaju određene procese koji su jasni i zadani, javne nabave prolaze procese i odobravanja kroz Upravna vijeća. Mi ćemo iz Ministarstva zdravstva vratiti Upravnim vijećima da prvo revidiraju nalaze iz revidiranih godina, a to je 2022 - rekla je Hrstić. Kaže da određeni dio problema javno privatno postoji te da se u Hrvatskoj izdaje 15 milijuna uputnica za bolnički zdravstveni sustav i on svake godine raste 2 do 4 posto. 

- Trebamo fokusirati na taj dio koji je jako dobar, naravno da ima propusta, a to je da nisu zdravstvene usluge  u potpunosti nedostupne.

Nova ministrica zdravstva garantira: 'Ja nikad ne bi napravila što i Vili Beroš'
Nova ministrica zdravstva garantira: 'Ja nikad ne bi napravila što i Vili Beroš'

 Zadnje vrijeme se koristi termin anomalija, volim taj termin, i da, postoje određene anomalije koje treba detektirati. Da li su one točkaste, odnosno da li se događaju u samo jednoj ustanovi ili su sustavne i tome pristupiti. Što se tiče liste čekanja, govorim kao bivša ravnateljica, imali smo dobre rezultate na terenu, a ako je proces dobar onda ga treba ponoviti. Što se tiče Pravilnika, u 
ministarstvo sam došla početkom kolovoza i dobila sam zadatak da radim na kriterijima Pravilnika o privatno- javnom i moram priznati da već postoje kriteriji i to treba samo finalizirati, staviti na papir i procesuirati ga u javno savjetovanje. Ja sam sama sebi dala u zadatak da taj pravilnik mora biti vani kroz mjesec dana- rekla je Hrstić te dodala da je bivši ministar Beroš počeo raditi na Pravilniku. Zdravstveni sustav je, kaže, u treperećem ritmu te treba vratiti povjerenje građana u zdravstveni sustav, ali i vratiti povjerenje zdravstvenih djelatnika u zdravstveni sustav.

- Treba vratiti povjerenje u zdravstveni sustav svih, pa i mene same- rekla je Hrstić. Osvrnula se i na manjak doktora pedijatara, posebno u Zagrebu na Trešnjevci i Knežiji gdje će 2000 djece ostati bez liječnika s 1. siječnja 2025. Smatra da su rješenja već dostupna samo je pitanje kako su primijenjena. Postoji mogućnost, kaže, da ide reorganizacija rada, vidjeti da li nedostaje pedijatra i da ako nedostaje, treba raspisivati specijalizacije. 

Plenkovića napala oporba: 'Odgovorni ste za sustavno uništavanje zdravstva'
Plenkovića napala oporba: 'Odgovorni ste za sustavno uništavanje zdravstva'

- One su raspisivane, ali je bio jako slab odaziv. Stoga ostaju dva načina, jedan je da se pobrinemo da specijalizacije postoje, a drugi da je vratiti interes za te specijalizacije. Treba se smanjiti administracija koja je u zdravstvu zaista postala pretjerana. Administracija nije posljedica ničije zlovolje već ideja, zdravstvo je prilično opterećeno, vidjet ćemo na koji način ćemo to brzo i učinkovito riješiti- kaže Hrstić koja će problem nedostatka liječnika pedijatra u Zagrebu riješiti na način da se vidi koje ambulante koje nisu toliko opterećene pa potom reorganizirati rad kako bi djeca dobila svoju skrb.

- Što se tiče političkog angažmana, ne osjećam se sama,a kada se ne osjećate sami onda možete puno jače djelovati- zaključila je Hrstić te dodala da je s bivšim ministrom Berošem imala korektan odnos. Irena Hrstić sudjelovala je na na obilježavanju Svjetskog dana fibrilacije atrija. Fibrilacija atrija je najučestalija aritmija srca s kojom će do 2030. godine u EU živjeti između 14 i 17 milijuna oboljelih. Ova najčešća srčana aritmija jedan je od pet glavnih uzroka hospitalizacija radi kardiovaskularnih bolesti u Republici Hrvatskoj kod oba spola i u dobi od 35 do 64 godine.
- Republika Hrvatska je zemlja koja je zadnjih deset godina napravila veliki napredak u liječenju fibrilacije atrija. Danas smo peta zemlja u Europi prema broju ablacija na milijun stanovnika. Dostupno nam je najsofisticiranije liječenje s najmodernijom aparaturom i lista čekanja u našem je sustavu tri do najduže šest mjeseci. U susjednim zemljama, poput Slovenije, na ablaciju se čeka dvije godine. U sustavima koje često ističemo, poput švedskog, čekanje je godinu dana. U tom segmentu smo napravili veliki iskorak i u hrvatskom sustavu pacijent koji boluje od fibrilacije atrija u roku tri do šest mjeseci ima termin za najbolju moguću metodu liječenja, ablaciju- iznio je prof. dr. sc. Šime Manola, predsjednik Radne skupine za aritmije i elektrostimulaciju srca Hrvatskog kardiološkog društva.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
VIDEO Izrael bacio megabombu na Siriju! Richterova skala ju je zabilježila kao potres od 3.0!
NOVI ZRAČNI NAPAD

VIDEO Izrael bacio megabombu na Siriju! Richterova skala ju je zabilježila kao potres od 3.0!

Tamošnji mediji prenose da su mete bile sirijske vojne baze na području grada Tartusa.
VIDEO 'Prošli su kroz tri crvena svjetla, autobus se zabio u njih'
STRAŠAN SUDAR U ZAGREBU

VIDEO 'Prošli su kroz tri crvena svjetla, autobus se zabio u njih'

ZAGREB - U sudaru auta i autobusa, ozlijeđeno je dvoje, potvrdila nam je zagrebačka policija. Nesreća se dogodila oko ponoći, a ozlijeđenima je pružena pomoć u KBC-u Zagreb te KBC-u Sestre milosrdnice. "Vozili su se po zelenom valu i prošli kroz tri crvena. Udario ih je bus taman kada su prolazili kroz crveno", ispričao nam je čitatelj koji je snimio sudar u Zagrebu.