Nakon takve korupcijske afere u zdravstvu nema smisla raspravljati o novoj ministrici, istaknuo je Mostov Nikola Grmoja koji očekuje jedino da premijer kaže građanima: "Oprostite, dajem ostavku"
Plenkovića napala oporba: 'Odgovorni ste za sustavno uništavanje zdravstva'
Prije nego što je premijer Andrej Plenković u utorak pred saborskim Odborom za zdravstvo i socijalnu politiku predstavio novu ministricu zdravstva Irenu Hrstić, oporba ga je još jednom prozvala za sustavno uništavanje zdravstva zadnjih osam godina, a Most od njega očekuje ostavku.
"Danas ovdje raspravljamo o novoj ministrici nakon što je posljednji uhićen jer se, kako smo saznali, družio s podzemljem", kazala je predsjednica Odbora Ivana Kekin (Možemo!).
Prozvala je premijera Plenkovića za osmogodišnje provođenje strategije uništavanja javnog zdravstva istaknuvši da je legalizirao nekoliko modela izvlačenja novca iz javnog u privatno zdravstvo.
"Liste čekanja rastu, a rezultat upravljanja se jasno vidi u sljedećim brojevima koji su se za vrijeme vašeg mandata pogoršali – naši građani umiru tri godine ranije od prosjeka EU, imaju najgoru smrtnost od raka u EU, a plaćamo 11 posto više, gotovo 50 posto više ih umire od sprječivih uzroka smrti, u narednih pet godina ostat će bez 40 posto liječnika obiteljske medicine, 300.000 građanki nema ginekologa, nedostaje nam svaki četvrti pedijatar, dječjih psihijatara...", navela je.
To je fotografija zdravstvenog sustava nakon osam godina vaše vlasti, a nju nije ocrtao ministar Beroš ni Kujundžić, a niti će ju ucrtati buduća ministrica, nego vi i odgovorni ste vi, poručila je još premijeru Plenkoviću.
Herman (HDZ): Bezrazložno se napada premijera i Vladu
Potpredsjednik Odbora, HDZ-ov Mislav Herman ustvrdio je da Kekin gradi na ovome kampanju za predsjednicu Republike i bezrazložno napada predsjednika Vlade i Vladu koja se, naglasio je, bori protiv korupcije.
"Liste čekanja su pale s 400 na 133 dana, ukupna svota novca koja ide iz javnog u privatno zdravstvo je manja od dva posto već godinama, plaće u zdravstvenom sustavu su porasle za 39 posto u odnosu na prošlu godinu, a od 2016. za čak 99 posto", kontrirao je Herman.
Nakon takve korupcijske afere u zdravstvu nema smisla raspravljati o novoj ministrici, istaknuo je Mostov Nikola Grmoja koji očekuje jedino da premijer kaže građanima: "Oprostite, dajem ostavku".
"Ostalo nas ne zanima", dodao je.
Ne može se razgovarati o budućim planovima dok se ne analizira postojeća situacija, smatra Urša Raukar Gamulin (Možemo!).
Krstičević (SDP): Politički bunar zamućen je lopovlukom Plenkovićevih ljudi
"Gospodin Plenković ili mister '30 pogrešaka u svojim kadroviranjima' nema političko ni moralno pravo da danas ovdje predstavlja novu ministricu. Korupcija je ogroman problem i, ne samo moralni nego i politički, i ne možemo raspravljati o meritumu problema i zdravstvenom sustavu koji je u kaosu jer je zamućen politički bunar lopovlukom ljudi koji dolaze od strane Plenkovića, to je problem ove države", poručio je SDP-ov Mišo Krstičević.
Izazvao je niz reakcija HDZ-ovaca koji su nanizali zahtjeve za povredom Poslovnika.
"Vi ste radili još gore", rekao je Ante Deur, a njegova stranačka kolegica Nikolina Baradić dodala da bi se SDP-ovci trebali pokriti po ušima.
"SDP je za vrijeme Milanovićeve vlade i ministra Ostojića uveo ove kontroverzne poduzetnike, vi ste im otvorili širom vrata i oštetili državni proračun za 22 milijuna kuna", kazala je.
Željko Reiner (HDZ) naglasio je da je za vrijeme četverogodišnje vlade Zorana Milanovića smijenjeno više ministara nego za vrijeme osam godina Plenkovića.
Hrstić je predložena za ministricu zdravstava nakon što je njezin prethodnik Vili Beroš, zbog sumnje da je u nabavi medicinske opreme uzimao mito, završio u istražnom zatvoru te je razriješen ministarske dužnosti.
O povjerenju Hrstić Sabor će glasati na plenarnoj sjednici, najvjerojatnije 6. prosinca, a da bi bila potvrđena morat će dobiti glasove 76 zastupnika.