Najuspješniji maturanti upisali su Fakultet elektrotehnike i računarstva, farmaciju i medicinu, najmanje studenata na veleučilištima
Međimurci i MIOC najbolji na maturi: 'Kriteriji ocjenjivanja padaju, lakše je dobiti petice'
Zagrebački gimnazijalci, poglavito učenici XV. gimnazije (MIOC), ostvarili su najbolje rezultate na prošlogodišnjoj maturi. Ipak, ako se, primjerice, gledaju rezultati iz više razine matematike, u prvih pet škola po uspjehu su i III. gimnazija u Splitu te III. gimnazija u Osijeku. U prosjeku, odmah poslije zagrebačkih dolaze čakovečke srednje škole. Međimurski srednjoškolci s prosječnom ocjenom 3,39 na A razini svih ispita drugi su najbolji u državi.
A najbolje učenike, prema završnim ocjenama srednje škole i državnoj maturi, "uzimaju" zagrebački fakulteti. I to već tradicionalno Fakultet elektrotehnike i računarstva, Farmaceutsko-biokemijski te Medicinski fakultet. FER su upisivali učenici s prosječnom ocjenom 4,22 s mature, medicinu s 4,11, a farmaciju s 4,21. Ove fakultete, uz spomenuti MIOC, upisuju učenici V. gimnazije, Gimnazije Tituša Brezovačkog, Prirodoslovne škole Vladimira Preloga. No i druga sveučilišta privlače sve više studenata. Primjerice, privatno Sveučilište Sjever u Koprivnici na trećem je mjestu po broju upisanih studenata, a među prvih deset su i Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu te Zadarsko veleučilište i sveučilište. Na odabir fakulteta itekako utječu i mogućnosti stanovanja te manji troškovi za studente.
Ipak, vidljivo je kako i gimnazijalci na maturi ostvaruju slabiji uspjeh nego tijekom srednje škole. Janja Banić, ravnateljica varaždinske I. gimnazije, ističe kako posljednjih nekoliko godina kriteriji ocjenjivanja padaju i u školi se lakše dobiju bolje ocjene.
- Vjerujem da je to problem velike većine škola, ne samo srednjih. Ipak, ne bih rekla da je to jedini problem. Drugi problem je usklađenost ispitnih kataloga i pitanja na maturi s kurikulumima - ističe Banić, čija škola provodi detaljne analize svake mature.
Cilj im je postići dobru usklađenost ocjena, kakvu imaju u engleskom jeziku i u drugim predmetima. Na pitanje zašto učenici dobivaju lošije ocjene na maturi ravnateljica varaždinske gimnazije kaže kako u njihovoj školi postoji mnogo izvrsnih učenika koji tijekom srednjoškolskog obrazovanja rezultatima na natjecanjima već imaju osiguran upis na željeni fakultet, pa je njima samo bitno položiti maturu i ne zamaraju se postotkom ili ocjenama.
- Događaju nam se takve situacije, gdje znamo da učenici imaju kapacitet za 100% riješenosti testa iz nekog predmeta, ali njima to nije potrebno, napišu test onoliko koliko misle da im treba i ponekad čak ranije izađu s ispita. Mislim da su svi gimnazijalci sposobni proći obavezne ispite državne mature, većina i izborne, ako su barem prosječno kontinuirano radili tijekom školovanja u gimnaziji - zaključuje Janja Banić.
Među visokim učilištima koja su upisala najmanje studenata su, primjerice, veleučilišta u Gospiću, Kninu, Zaprešiću i Rijeci te RRIF u Zagrebu.
Top 5 škola na državnoj maturi
1. XV. gimnazija Zagreb 2. III. gimnazija Split 3. V. gimnazija Zagreb 4. I. gimnazija Zagreb 5. Gimnazija Lucijana Vranjanina Zagreb
Top 5 fakulteta s najboljim prosjekom s mature
1. Fakultet elektrotehnike i računarstva Zagreb 2. Farmaceutsko-biokemijski fakultet Zagreb 3. Medicinski fakultet Zagreb 4. Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Zagreb 5. Prirodoslovno-matematički fakultet Zagreb
Top 5 županija s najviše učenika na fakultetima
1. Grad Zagreb 2. Zagrebačka županija 3. Varaždinska županija 4. Splitsko-dalmatinska županija 5. Koprivničko-križevačka županija