Do kraja mjeseca prestaje raditi punionica i kreću otkazi za većinu od 212 radnika i 70 sezonaca, a 16.11. istječe rok do kojeg bi Oštrc morao uplatiti 69,5 milijuna kn
Krah Dalmacijavina: Gasi se posao, radnici će dobiti otkaze
Iako se u veljači nazirao kraj maratonskoj privatizaciji Dalmacijavina, sve je manje izvjesna sudbina nekadašnjeg vinarskog diva koji je iz 11. pokušaja prodaje na Trgovačkom sudu u Splitu u veljači dobila tvrtka Oštrc, hrvatskoga “kralja šećera” Marinka Zadre.
Do kraja mjeseca prestaje raditi punionica pića i kreću otkazi za većinu od 212 radnika i 70 sezonaca, a 16. studenog istječe rok do kojeg bi Oštrc morao uplatiti 69,5 milijuna kuna za nekretnine Dalmacijavina, brendove i prava na vinograde.
Dosad su uplatili milijun kuna jamčevine, no preuzimanje je bilo blokiralo splitsko Županijsko odvjetništvo podigavši žalbu na prodaju jer se smatralo kako Zadrinu Oštrcu ne smiju pripasti vinarija u Jelsi i zemljište kod Vrbanja na Hvaru te skladišno poslovni objekt kod Vukovara jer su u stečajnom postupku na njih bila upisana razlučna prava državi.
Ta je žalba odbačena u kolovozu, te se čeka da Oštrc napokon obavi preuzimanje. No ta tvrtka Marinka Zadre, suvlasnika šećerana Viro, nema obvezu prihvatiti zaposlenike koji rade u Splitu, Drnišu i na Hvaru, a kojih je, usput rečeno, za polovicu manje nego koliko ih jer bilo za otvaranje stečaja Dalmacijavina 2011. godine.
- Nadamo se da će Oštrc uplatiti ostatak novca te da će ponovno zaposliti radnike, iako pravno nemaju obvezu za to, već su to bila samo neformalne usmene najave gospodina Zadre - rekao je Lukica Bucat iz Nezavisnog sindikata Dalmacijavina.
Ta je tvrtka završila u stečaju zbog milijardu i 140 milijuna kuna duga, većinom državi, svom većinskom vlasniku, na ime neplaćenih trošarina (milijardu i 31 milijun kuna). Drugi su najveći vjerovnici radnici, koji potražuju spomenutih 75 milijuna kuna.
Čak ni Pipi nije mogao namaknuti novac
Najpopularnije piće Dalmacijavina, Pipi, reklamirali su plivački maratonac Veljko Rogošić i bivša misica Ana Sasso. Ponovni uzlet na tržište Pipi je doživio 2012., no proizvodnja i distribucijska mreža ipak nisu mogle zaraditi dovoljno novca.