Radi se o dobrovoljnom procesu te su ove osobe odnosno obitelji odabrale upravo Hrvatsku kao zemlju konačne destinacije u kojoj žele živjeti
Hrvatska je prihvatila još 36 sirijskih izbjeglica iz Turske
U posljednja dva dana Hrvatska je prihvatila još 36 sirijskih državljana, kao drugu skupina izbjeglica preseljenih iz Turske, izvijestio je MUP.
Grupa od 26 članova, uglavnom obitelji s malom djecom, u Hrvatsku je došla u četvrtak, a ostalih desetero u petak.
Prve sirijske izbjeglice iz Turske, njih 40, u Hrvatskoj su prihvaćene 28. studenog 2017.
"Kao i u prethodnom slučaju zbrinjavanje novopristiglih osoba Republika Hrvatska provodi temeljem sudjelovanja u europskom programu premještaja i preseljenja državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva koje ispunjavaju uvjete za odobrenje međunarodne zaštite sukladno zaključcima Europskog vijeća, a biti će smješteni u Prihvatilištu za tražitelje azila u Kutini.
Radi se o dobrovoljnom procesu te su ove osobe odnosno obitelji odabrale upravo Hrvatsku kao zemlju konačne destinacije u kojoj žele živjeti.
Djelatnici hrvatskog ureda Međunarodne organizacije za migracije (IOM), provedbeni su partner MUP-a RH na projektu preseljenja te će odmah po dolasku preseljenih osoba započeti s aktivnostima koje uključuju integraciju u hrvatsko društvo", ističu u MUP-u.
Podsjećaju da preseljenje državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva omogućava izbjeglicama i raseljenim osobama kojima je potrebna međunarodna zaštita, zakonito i sigurno preseljenje u sigurne zemlje.
"Uz to, preseljenje je alat međunarodne solidarnosti i dijeljenja odgovornosti s trećim zemljama u koje je ili unutar kojih je raseljen velik broj osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita te alat za upravljanje migracijama i krizama, smanjivanje nezakonitih migracija i sprječavanja krijumčarenja kojima su izbjeglice često izložene.
Ovakvim kontroliranim upravljanjem migracijama, kroz program preseljenja, Republika Hrvatska s ostalim članicama Europske unije, uspostavlja zaštitni mehanizam čiji je primarni cilj zaštititi ljudske živote i izbjeći neželjene situacije koje su se ranije događale u pokušajima prelaska nezakonitih migranata preko Sredozemnog mora", ističu u MUP-u.