Taj Zakon uvodi partnersku skrb za života i poslije smrti istospolnog partnera koji je roditelj djeteta što je identično posvojenju, poručila je HBK na konferenciji u srijedu
HBK: Istospolno partnerstvo isto kao brak? To je presedan!
Komisija Hrvatske biskupske konferencije 'Iustitia et pax' poručila je da je presedan u europskim okvirima potpuno izjednačavanje braka s istospolnim partnerstvom što predlaže Nacrt Zakona o životnom partnerstvu. Upozoravaju da on prolazi bez ozbiljne javne rasprave.
- Očekujemo da se odbije uvesti 'pravo na dijete'. Taj Zakon uvodi partnersku skrb za života i poslije smrti istospolnog partnera koji je roditelj djeteta što je identično posvojenju. Po Obiteljskom zakonu u slučaju da majka umre njezin izvanbračni drug koji nije otac djeteta ili muž koji nije otac ne postaje skrbnik automatizmom. Zašto bi onda to postojalo za istospolne zajednice? - kaže prof. dr. sc. Aleksandra Korać, profesorica obiteljskog prava koja je nedavno istupila iz radne skupine za nacrt Zakona o životnom partnerstvu.
'Umjesto da podrška obitelji u ovim kriznim vremenima jača, ona slabi'
- Stav izvršne vlasti je da ne postoji dužnost države štititi brak već samo obiteljski život djeteta i roditelja. Što znači da su na tragu ideje da obitelj nije temeljna društvena zajednica koju je vrijedno štititi i to usprkos ustavnim zahtjevima - kazao je mons. Vlado Košić, predsjednik Komisije te dodaje da nitko legitimnoj vlasti ne odriče pravo da se ostvare statusna i materijalna prava drugim zajednicama koja nisu u istoj situaciji kao bračni drugovi. Ali ako to ne ugrožava prava djece.
Umjesto da podrška obitelji u ovim kriznim vremenima jača, ona slabi, ističu u HBK, što je vidljivo kažu iz ukidanja obiteljskih centara.
- Tražimo od vlasti Republike Hrvatske da pomognu obiteljima proširenjem usluge obiteljskih savjetovališta te provedu snažnu obiteljsku te pronatalitetnu politiku od poreznih olakšica obiteljima s djecom do osnivanja vrtića i pomoći obiteljima oko školovanja, stanovanja i prijevoza. Tako djeluju europske zemlje s dobrom demografskom politikom kojima nije svejedno hoće li njihov narod živjeti ili će se ugasiti te hoće li u njihovim zemljama živjeti sutra netko drugi ili čak nitko - istaknuli su.
Košić: Ja sam potpisao referendum o ćirilici
Mons. Košić osvrnuo se i na druga pitanja te kazao da nije istina da su se potpisi za referendum o ćirilici potpisivali u župnim uredima, ali da oni jesu dopustili da se to radi pred crkvama.
- Ja sam potpisao. Taj referendum treba imati istu proceduru kao i ovaj za brak i treba ga provesti. Čudno je da se netko prijeti da ga neće provesti. To podsjeća na totalitaristička vremena kad se prijetilo svom narodu - istaknuo je Košić koji nije htio komentirati prijedlog don Ivana Grubišića da vjeronauk treba vratiti u Crkve.
- Bivšem kolegi ne bi davao previše pozornosti - rekao je Košić.