Očajni građani pokrenuli su peticiju kojom od Ministarstva okoliša traže hitno pronalaženje trajnih rješenja za sprječavanje daljnjeg zagađenja kanjona Zrmanje
Građani pokrenuli peticiju za spas Zrmanje: Ovo je hitno!
Tražimo hitno pronalaženje trajnih rješenja za sprječavanje daljnjeg zagađenja kanjona Zrmanje, stoji u naslovu peticije građana objavljene u nedjelju. Peticija je upućene Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, a traži da Ministarstvo ozbiljno pristupi problemu učestale pojave mazuta u rijeci Zrmanji i spriječi daljnja zagađenja kanjona i Novigradskog mora.
Peticiju su pokrenuli očajni savjesni građani koji se ne mire s tragičnom neodgovornošću i katastrofalnom nesposobnošću lokalnih i državnih vlasti u sprječavanju zagađenja okoliša, u ovom slučaju jedne od rijetkih preostalih divotnih hrvatskih rijeka – Zrmanje, prenosi Tris.
- Potpisivanjem građani mogu iskazati svoju zabrinutost i nezadovoljstvo do sada provedenim mjerama sanacije na području bivše tvornice glinice u Obrovcu te tražiti od nadležnih institucija hitno pronalaženje rješenja koja će spriječiti daljnja zagađenja u budućnosti i trajno zaštititi i očuvati značajni krajobraz kanjona Zrmanje. Probleme treba rješavati hitno - stoji u opisu peticije.
U priopćenju Udruge Bioeduca, Zrmanja Eko, i građanske inicijative Zaštitimo Zrmanju, Velebit i Novigradsko more stoji:
- Peticija za spas kanjona Zrmanje pokrenuta je kako bi široj javnosti ukazali na obim i važnost problema te potaknuli nadležna tijela i institucije da hitno pokrenu sveobuhvatne radnje kojima će se utvrditi propusti u sanaciji tvornice glinice te trenutni rizici i poduzeti adekvatna rješenja kojima će se rijeka Zrmanja trajno zaštititi od daljnjeg zagađenja. Zrmanja je jedna od najljepših hrvatskih rijeka i spada u zaštićeno područje Natura 2000. Prema hrvatskim zakonima odgovorni u ovakvim slučajevima počinitelji su teških kaznenih djela jer dugoročno zbog trovanja tla, zraka i pitke vode ugrožavaju okoliš (Članak 193 Kaznenog zakona) i ljudsko zdravlje (Članak 192. Kaznenog zakona). Zato nam pomozite da uvjerimo Ministarstvo zaštite okoliša i energetike da je situacija na Zrmanji alarmantna, da se radi o situaciji koja traži hitnu reakciju i mobilizaciju svih stručnih službi i da su upravo oni dužni pokrenuti niz radnji koje će u konačnici trajno zaštiti kanjon Zrmanje. Smatramo da je bilo kakvo daljnje ignoriranje problema neodgovorno, neetično i protuzakonito