Tribunal seli u povijest: Svečanom zatvaranju nazočit će brojni uglednici: kralj Willem-Alexander od Nizozemske, generalni sekretar UN-a António Guterres, predstavnici diplomatskog kora, itd.
Godinama nas plašila babaroga Carla: A što da nije bilo Haaga?
Službena ceremonija zatvaranja Međunarodnog suda održat će se 21. prosinca 2017. u prestižnoj sali Ridderzaal, smještenoj u okviru nizozemskog parlamenta u Haagu, piše na stranici suda.
Svečanom zatvaranju nazočit će brojni uglednici: kralj Willem-Alexander od Nizozemske, generalni sekretar Ujedinjenih naroda António Guterres, predstavnici diplomatskog kora itd.
U ponedjeljak će biti održan simpozij pod naslovom “Pogledati u prošlost, okrenuti se budućnosti: završni osvrt na MKSJ”. Simpozij se održava u kampusu Leidenskog univerziteta u Haagu.
Od 1993. godine, kad je i osnovan, pred Haškim sudom optužena je ukupno 161 osoba. Njih 83 su osuđene, a 19 je oslobođeno.
Nedovršena ostala tri predmeta
Najzapaženija tužiteljica bila je Carla Del Ponte, koja sad lobira za osnutak novog suda za Siriju, no ta ideja nema realnih šansi. Nedovršena su tri predmeta: žalbeni postupak u slučaju Karadžića i Šešelja te ponovljeno suđenje Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću.
Haškim sudom ni jedna od ovdašnjih država nije bila posve zadovoljna - izuzetak je BiH, točnije bošnjački dio državnog vrha. Haški sud nije donio ni pomirenje ni katarzu.
No otvoreno je pitanje kako bi izgledala ova regija da Tribunal nije postojao. Moguće je da bi se narodi izmirili sami od sebe, jer bi rat bio zaboravljen. Haški sud fokus je stalno vraćao na prošlost.
No moguće je i da bi neprocesuirani zločinci, gospodari rata, ostali i gospodari mira. Kako god bilo, Tribunal se seli u povijest.