Pročelnik za obrazovanje u Zagrebu ističe kako su napravljene sve analize, kako je gimnazija Tituša Brezovačkog dovoljno velika, te kako od 55 škola samo 12 ima jednosmjensku nastavu zbog obnove i uređenja
Dvije gimnazije ipak zajedno, dio učenika bojkotirao nastavu. Zagreb: 'Nije bilo druge opcije'
Nakon više od mjesec dana napetih pregovora i sastanaka, učenici zagrebačke XVIII. gimnazije u ponedjeljak su ipak krenuli na nastavu u zgradu Gimnazije Tituša Brezovačkog na zagrebačkom Gornjem gradu. Dio učenika Tituša nije iz bojkota došao na nastavu u drugoj smjeni, no ravnatelji obje gimnazije izjavili su nam kako je sve proteklo prema planu.
U ponedjeljak, na dan novog rasporeda nastave, dio roditelja učenika Tituša poslali su još jedan mail gradskoj upravi, pitajući je li moguće da je takva odluka donesena bez stručnih procjena. Oni tvrde kako zgrada jednostavno nije dovoljno velika za kvalitetnu nastavu dvije škole i oko 800 učenika. Cijelu situaciju komentirao je Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje.
- Ova selidba, kao i prethodnih više od 30 selidbi škola radi obnove donesena je na temelju više od godinu dana razgovora i analiza. Prvenstveno je bilo pitanje je li dovoljna veličina prostora i tu nema dvojbe - dovoljno je veliko. Dakle, XVIII. gimnazija koja se danas uselila i počela raditi je manja škola nego Gimnazija Tituša Brezovačkog, ima manje učenika i manji broj razrednih odjela, tako da su prostorni uvjeti zadovoljeni, a u ovih desetak mjeseci razgovora između dvije škole definirani su i svi drugi uvjeti - istaknuo je.
Na pitanje zašto se roditelji onda bune, kazao je kako su roditelji apsolutno u pravu kad to pitaju.
- Roditelje zanima je li bilo druge opcije, škole. Nažalost, nije bilo druge opcije za selidbu, jer trenutno od 55 gimnazija i strukovnih škola u Gradu Zagrebu, samo njih 12 je u jednoj smjeni. Dakle 43 gimnazije i strukovne škole provode nastavu u jednoj smjeni i zbog toga je broj škola koje su bile dostupne za domaćinstvo XVIII. gimnaziji bio vrlo malen - rekao je pročelnik, dodajući kako još nemaju informacije o tome koliko je učenika bojkotiralo nastavu.
Nema temelja za opoziv
- Moramo reći da kao što je i dosad 30-ak škola pokazalo razumijevanje i solidarnost, apeliramo da i ovdje pokažu solidarnost. Ako ne bude solidarnosti i škola domaćina, Grad Zagreb neće moći obnoviti škole i ovih 50-ak, 40-ak osnovnih škola koje trebamo nadograditi i proširiti za jednosmjensku nastavu neće imati svoje domaćine - kazao je.
Grad svoju odluku neće mijenjati, a uprava je otvorena svima za pomoć pri prilagodbi, poručio je na pitanje dijela roditelja XVIII. gimnazije jesu li dobrodošli u Tituš. Inače, u zgradi na kojoj počinje obnova je i Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, i njihovi će učenici nastavu pohađati u pet različitih osnovnih škola.
S obzirom na to su pobunjeni roditelji i učenici u Titušu najavili bojkot nastave dok se odluka ne promijeni, ili ne smijeni ravnatelj, novinari su Juroša pitali ima li osnove za to.
- Ne vidim koji bi bio temelj za opoziv. Prema Zakonu o ustanovama, osnivač mora osigurati zgrade i objekte za rad škola, kako za Tituša, tako i za sve druge škole. Grad donosi i odluke o privremenim selidbama i u tim situacijama nije predviđeno da ni školski odbor, niti ravnatelj imaju pravo odluke. Ponekad su nužne selidbe - zaključio je.
Nisu svi roditelji bili protiv
U javnost je pušten i dopis iz kojeg se da naslutiti da je ravnatelj Tituša Damir Jelenski bio pod pritiskom ljudi iz Gradskog ureda za obrazovanje, te da ga se nije pitalo za mišljenje, no on sam o tome ne želi govoriti. Ipak, nisu svi roditelji bili protiv ovog preseljenja. Na uvid smo dobili pismo roditelja Tituša ravnatelju XVIII. gimnazije u kojem izražavaju dobrodošlicu njihovim učenicima i da im je žao zbog napetosti koje, smatraju, nikome nisu trebale. Zajedničko školovanje potrajat će oko godinu dana.