Raskine li država sporazum o plaćama i kolektiv- ne ugovore boje se da bi mogli ostati i bez prava iz KU-a: božićnice, regresa, dara za djecu...
Činovnici i policija pristat će ipak na smanjene plaće?
Na smanjenje plaća najvjerojatnije će u ponedjeljak pristati činovnici i policajci, međutim, ne i liječnici i profesori. Pristat će državne, ali ne i javne službe.
- Nema potrebe za sastancima, Vladina je ponuda nekvalitetna i ne rješava problem - poručuju iz javnih službi i podsjećaju da nije riječ o 1,4 milijarde kuna moguće uštede. Za nastavak isplate povišice od šest posto do kraja godine treba oko 800 milijuna kuna. U slučaju jednostranog Vladinog raskidanja nakon tri mjeseca “otkaznog roka” ušteda bi bila oko pola milijarde.
- Tko normalan misli da će tim novcem spasiti državu, dok s druge strane liječnici bježe u privatnike, a profesori preživljavaju dajući instrukcije?! - pitaju se. Kažu da je moguć i štrajk.
Sindikati državnih službi, pak, na vagu stavljaju više od 150 kuna mjesečno, koliko u prosjeku iznosi od siječnja ostvareno povećanje plaća od šest posto. Raskine li država sporazum o plaćama i kolektivne ugovore, boje se, ostaju bez svih materijalnih prava iz KU-a: božićnica, regresa, dara za djecu, jubilarnih nagrada, mjesečnog prijevoza...
- Ako prihvatimo ponudu, gubimo samo na plaćama. U protivnom, osim materijalnih prava, gubimo i pravo sudjelovanja u kreiranju nove osnovice za plaću, pa nam mogu reći da će umjesto 5200 osnovica biti 3100 kuna. Ne bi bilo dobro ni da nam kasne plaće. Treba vidjeti i od dva zla izabrati manje - oprezni su u državnim sindikatima, koje dodatno plaši i mogućnost otkaza, koja je indirektno spominjana tijekom pregovora, kada je rečeno da će se umjesto plaća voditi borba za radna mjesta, piše Večernji list. Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor uz ministra financija Ivana Šukera pregovara sa sindikatima. Kazala je da zasad nisu konačno odlučili hoće li Vlada, odluči li se za jednostrani raskid sporazuma o plaćama, istodobno raskinuti i kolektivne ugovore.