Neke od ustanova organizirale su tijekom nedjelje testiranja na COVID-19 za zaposlenike koji nisu cijepljeni kako bi imali rezultate testiranja prije početka radnog vremena u ponedjeljak
Beroš: Ovo su privremene mjere dok god postoji rizik da korona uđe u bolnice, ovisi o cijepljenju
Za sve zaposlenike, pacijente i pratitelje pacijenata u zdravstvenim i ustanovama socijalne skrbi u cijeloj Hrvatskoj od danas je za dolazak na posao i redovito obavljanje svojih radnih zadataka obvezna EU digitalna COVID potvrda ili negativni test na COVID-19.
Odluku o ovoj mjeri donio je Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske imajući u vidu aktualnu epidemiološku situaciju u zemlji, broj dnevno zaraženih i hospitaliziranih osoba, posebno onih na respiratorima, kao i procjene daljnjih kretanja zaraze u ovo doba godine, te nedostatnu razinu cijepljenosti građana Hrvatske, koja je sada malo iznad 54 posto.
- Danas vidimo da su najveći broj zdravstvenih ustanova, kao i onih u socijalnoj skrbi, pripremljeni dočekali početak primjene ovih mjera kojima želimo pružiti maksimalnu sigurnost pacijentima na liječenju u bolnicama i štićenicima u domovima za starije i nemoćne, ali i svim zaposlenicima u tim ustanovama - rekao je ministar zdravstva Vili Beroš koji je jutros, zajedno s ravnateljem najvećeg hrvatskog Kliničkog bolničkog centra Zagreb prof. dr. sc. Antom Ćorušićem nadgledao provođenje mjera u toj ustanovi.
Najveći broj zaposlenika u zdravstvenim ustanovama posjeduje EU digitalne COVID potvrde jer su cijepljeni ili su preboljeli zarazu, a za one zaposlenike koji se, zbog opravdanih medicinskih razloga ne mogu cijepiti, kao i oni koji to ne žele, osigurano je redovito testiranje na COVID-19.
- Svi naši zaposlenici koji posjeduju EU digitalnu COVID potvrdu su evidentirani i oni će svakodnevno nesmetano dolaziti na posao. Svima ostalima omogućeno je testiranje u našoj zdravstvenoj ustanovi izvan radnog vremena kako bi i oni imali jednake uvjete dolaska i rada. Naša je zakonska, profesionalna i ljudska obveza poduzimati sve stručno i znanstveno utemeljene mjere kako bismo zaštitili zdravlje zaposlenika i omogućili pacijentima liječenje i medicinske usluge u što sigurnijim uvjetima - kaže ravnatelj KBC Zagreb prof. dr. sc. Ante Ćorušić i dodaje da se i do sada ova vodeća zdravstvena ustanova u Hrvatskoj vodila tim opredjeljenjima.
I u drugim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj je bila slična situacija. Početku primjene sigurnosnih mjera u kliničkim bolničkim centrima i kliničkim bolnicama nazočili su državni tajnici ministarstva, predsjednici upravnih vijeća i drugi dužnosnici u zdravstvenom sustavu.
Neke od ustanova organizirale su tijekom nedjelje testiranja na COVID-19 za zaposlenike koji nisu cijepljeni kako bi imali rezultate testiranja prije početka radnog vremena u ponedjeljak, kao što je to bilo u Osijeku. U riječkom i u splitskom kliničkom bolničkom centru, koji je bio među najizloženijima pritiscima broja pacijenata, posebno tijekom turističke sezone, spremno kreće u primjenu zaštitnih mjera.
- Ove mjere, koje poduzimamo radi sigurnosti zaposlenika i pacijenata, imaju privremeni karakter i trajat će sve dokle god bude realne ugroze od ulaska virusa i širenja zaraze u ustanovama u kojima su najugroženije kategorije građana. Na duljinu njihova trajanja, kao i stvaranje uvjeta za sigurniji život u budućnosti najviše možemo utjecati svi mi zajedno još većim brojem cijepljenja. Dosadašnja iskustva mnogih zemalja koje su dostigle visoku razinu cijepljenosti pokazuju da je takav oblik pojedinačne i kolektivne zaštite najučinkovitiji - istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš.