Benčić je na konferenciji stranaka Možemo! i Srđ je Grad povodom početka primjene novog zakona poručila kako je odredba o usklađivanju koncesija sa zakonom napisana tako da se uskladiti 'može, ali i ne mora'
Benčić: Na usklađivanju koncesija će se vidjeti koje županije štite pomorsko dobro
Saborska zastupnica stranke Možemo! Sandra Benčić izjavila je u petak u Dubrovniku kako će se na usklađivanju ugovora o koncesiji s novim Zakonom o pomorskom dobru i morskim lukama vidjeti koje županijske vlasti štite pomorsko dobro i podržavaju lokalnu zajednicu.
Benčić je na konferenciji za medije stranaka Možemo! i Srđ je Grad povodom početka primjene novog zakona poručila kako je odredba o usklađivanju koncesija sa zakonom napisana tako da se uskladiti 'može, ali i ne mora'.
Benčić je istaknula kako zbog visoke turistifikacije više nema prostora za komunalne vezove lokalnog stanovništva pa to odmah treba mijenjati na županijskoj razini.
- Apeliram na sve koji žele zadržati stanovništvo na obali, da od jeseni osiguraju mjesta za ljude koji žive u tom mjestu. Ne može baš svaki komad obale biti za turističku svrhu- izjavila je Benčić i dodala kako zakon nije primjereno naglasio zaštitu okoliša.
- U međuvremenu je u Europskom parlamentu donesena uredba o obnovi prirode, koja će imati utjecaj i na morski okoliš i pomorsko dobro. Pri donošenju plana upravljanja pomorskim dobrom sve razine vlasti trebaju unaprijed uvrstiti tu odredbu- naglasila je Benčić.
Županijski vijećnik stranke Srđ je Grad Marko Giljača upozorio je kako trenutni ugovori s koncesionarima plaža nisu usklađeni s novim zakonom, prema kojem će se moći gospodarski iskoristiti samo 40 posto kopnenog i 20 posto morskog dijela plaže.
- Pozivamo svih sedam primorskih županija kao davatelje koncesija da osnuju povjerenstva koja će utvrditi stanje zauzetosti plaža, kako bi se odredila 'nulta točka' provedbe zakona, a potom dodatkom ugovora koncesionare svelo u zakonski okvir. Neke dubrovačke plaže trenutno su zauzete i do 80 posto- izjavio je Giljača.
Dodao je kako gradovi i općine moraju u prostorne planove unijeti način korištenja pomorskog dobra i komunalnih luka.
Upozorio je kako Dubrovačko-neretvanska županija nije objavila popis korisnika komunalnih vezova niti listu čekanja na vez.
- Lista je vrlo imaginarna stvar. Brojni koji su htjeli provjeriti svoj status jednom su bili 700., drugi put 643., a treći put 822. na listi. Kad su nezadovoljni ljudi izražavaju sumnje. A da bismo izbjegli bilo kakvu sumnju u korupciju i klijentelizam jedino je rješenje javna objava liste čekanja. To je jasno određeno novim zakonom i to očekujemo od lučke uprave- poručio je Giljača.