Stotine trgovačkih brodova s kontejnerima zbog napada Hutija ne idu kroz Suez, nego skroz oko Afrike. Troškovi su enormni, zato je SAD napao
Amerikanci Tomahawcima zasuli bazu i radare Hutija
Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija ponovno su napali ciljeve u Jemenu, dan nakon što su bombama i raketama gađali 30-ak vojnih lokacija tamošnjih Hutija. Prema američkim izvorima, projektilima Tomahawk gađali su položaje radara jemenskih militanata. Tomahawk je superprecizna raketa, vođena GPS-om i primarno ih lansira američka mornarica. Jemenski izvori javljaju kako su Amerikanci raketirali područje oko zračne baze u Sanaau, glavnom gradu Jemena, koji je pod kontrolom Hutija. Broj žrtava ne spominju.
- Morate prestati podržavati pobunjene Hutije i sve one koji se skrivaju iza vas, uključujući i libanonski Hezbolah te militante u Iraku i Siriji. Svijet je izgubio strpljenje - poručio je Iranu britanski ministar obrane Grant Shapps.
Amerikanci kažu da su napadi na Hutije usmjereni ka slabljenju njihovih pozicija, odnosno onemogućavanju napada dronovima i raketama na brodove koji bi išli prema Suezu. Hutiji pak kažu da ne žele dozvoliti opskrbu Izraela dok traje sukob s Hamasom u Gazi.
U međuvremenu, jemenska međunarodno priznata vlada osudila je Hutije što su uvukli Jemen u sukob. Hutiji inače kontroliraju cijelo zapadno, obalno područje Jemena, uključujući i glavni grad Sanaa.
- Akcijama iz Jemena brane se djeca i žene u Gazi od izraelskoga genocida - napisao je na društvenoj mreži X iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian.