Obavijesti

News

Komentari 155

'Ne ostavljajte me ovdje da umrem, nemam se gdje vratiti'

'Ne ostavljajte me ovdje da  umrem, nemam se gdje vratiti'
17

Očajni migranti i izbjeglice s obje strane ograde u tranzitnom centru u Đevđeliji mole da ih se pusti da pređu granicu. Imaju strpljenja, ali je situacija iznimno kaotična

Stanje u privremenom tranzitnom centru za izbjeglice u makedonskoj Đevđeliji je napeto.

Očajni migranti i izbjeglice s obje strane ograde mole da ih se pusti da pređu granicu. Imaju strpljenja, ali je situacija iznimno kaotična i neprestano se čini da će eskalirati, piše Tanjug.

- Molim vas ne ostavljajte me ovdje da umrem, nemam se gdje vratiti - kazao je jedan migrant,

Drugi za to vrijeme uzvikuju : "Otvorite granice",  "Zašto?".

Jedna Iračanka je rekla da su grčke vlasti Sirijcima i Iračanima u papire unijeli da su svi rođeni 1. siječnja, iako se u putovnicama vidi kada su rođeni, zbog čega se cijela grupa od oko 1000 Sirijca, mora vratiti Solun kako bi se riješio problem.

Oni su u znak prosvjeda sjeli na prugu, javlja reporter Tanjuga.

Na makedonskoj granici u Idomeni noćas je povećan broj migranata i sada ih skoro 10.000 čeka da iz Grčke uđu u Makedoniju.

Prema podacima UNHCR-a, Liječnika bez granica i drugih međunarodnih organizacija u kampu u Idomeni sada je između 9500 i 10.000 migranata, uglavnom iz Sirije i Iraka.

Od ponoći do jutros samo 170 izbjeglica prešlo je granicu Grčke s Makedonijom u dva navrata.

Za migrante iz ratom zahvaćenih područja u prethodna dva dana je skoro obustavljen ulaz u Makedoniju kod Đevdelije, zbog strožih mjera kontrole i selektivnijeg propuštanja. Granicu mogu preći samo oni koji imaju potpunu dokumentaciju.

U Idomeni, kako je u kampu rečeno Tanjugu, svakog dana dođe između 900 i 1000 novih migranata i sve je manje hrane i drugih potrepština. Uprkos tome, u utorak nije bilo nikakvih incidenata. Na grčkoj strani brojni su pripadnici policije, dok makedonsku granicu osiguravaju jake vojne formacije.

Autobusi dovoze nove migrante i oni odmah staju u duge redove za dobivanje hrane, medicinske pomoći i ostalih neophodnih stvari, kao i šatora za pružanje pomoći obiteljima s malom djecom.

Izbjeglice i migranti kažu da za sve moraju čekati satima i da žele što prije nastaviti put prema zemljama Zapadne Europe. Mnogi od njih su umotani u deke i nabijeni u malim šatorima koji su naredani do same granice. Pojedini se pokušavaju ugrijati uz vatru.

 

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 155
Bitka majke iz Pule. Mileva nije bolje ni nakon transplantacije: 'Samo želim u šetnju sa sinom'
NAJTEŽA BORBA

Bitka majke iz Pule. Mileva nije bolje ni nakon transplantacije: 'Samo želim u šetnju sa sinom'

Mileva (27) zbog rijetke bolesti ne može micati nogama, a sin (2) je stalno zove i treba. Već godinu i pol dane provodi na dijalizi, ali čini se kao da nema pomaka. Najveća božićna želja joj je zdravlje zbog sinčića i muža
Jelavić o susretu s Kekinom: 'Neka kažu istinu'; Kekin  otkrila da je zbog svega bila na policiji
U STATUSU ODBRUSILA PLENKOVIĆU

Jelavić o susretu s Kekinom: 'Neka kažu istinu'; Kekin otkrila da je zbog svega bila na policiji

Poštovani premijeru, govorite da se trebam baviti Nikicom Jelavićem. Bavila sam se sinoć, kada sam skupa sa suprugom otišla na policiju informirati ih o tom neželjenom susretu