Znate li što ćete kuhati za blagdane? Istra i Kvarner tad najviše uživaju u maneštri
Jela koja su se nekad tradicionalno pripremala za blagdane i danas se mogu naći na stolu mnogih Hrvata. Badnjak je u Istri i na Kvarneru obično rezerviran za maneštru, bakalar i posutice, a na Božić se jedu purica, cukerančići i povetice
Za većinu je Božić doba u kojem se bližnji okupljaju, provode vrijeme jedni s drugima, jačaju obiteljske odnose te se povezuju i cijene važne ljude u životu. A najljepše je što svaka obitelj - bila ona toga svjesna ili ne - ima neke svoje blagdanske tradicije. Bez obzira na to je li riječ o provođenju dana u pidžamama, ušuškavanju na kauču uz vatru i gledanju božićnih filmova ili pak o kićenju božićnog drvca, klizanju i odlasku na misu, jedno je sigurno - u to se vrijeme stvaraju najtoplije uspomene. I nemaju samo obitelji božićne tradicije, već i cijele regije, pa tako primjerice Istrijani između Božića i Sveta tri kralja te u tjednu nakon Nove godine imaju običaj koledanja. Muškarci obilaze kuće ili sela pjevajući prigodne pjesme kako bi čestitali blagdane, a domaćini ih časte i daruju vinom, kolačima, kobasicama i jajima.
A ono što sigurno većina nas svake godine najbolje pamti je blagdanska gozba. Složit će se mnogi s tim da smo narod koji najviše voli pojesti i popiti. I baš zato se u to doba prave najfinija slana i slatka jela. Bili vjernici ili ne, Badnjak je obično rezerviran za posna jela i jela od ribe, a za Božić većina uživa u bogatom objedu s nezaobilaznim pečenjem i kolačima.
Pogledamo li Istru i Kvarner, ondje se za Badnjak uglavnom pripremaju pečena morska riba, bakalar, riblje juhe i različite bezmesne pašte. Pritom su njihova najpoznatija tradicionalna jela maneštra sa slanutkom, posutice, odnosno domaća tjestenina koja se poslužuje uz bakalar, salsu i kupus te bakalar i broskva na padelu, to jest dinstani kupus s krumpirom. Često se pripremaju i slane srdele te supa (jelo od vina, kruha i šećera).
Za Božić će stanovnici Istre i Kvarnera ispeći puricu, teletinu ili odojka, kupus s mesom, fuže, a često i domaći kruh. Od kolača se na stolu mogu pronaći fritule, cukerančići, povetice, kiflice, roščići, kroštule, čupavci, orahnjače ili biskupski kruh (biskvit sa suhim voćem).
Ako i vi želite ovog Božića okusiti nešto s istarskog i kvarnerskog blagdanskog stola, isprobajte recept za maneštru sa slanutkom, grahom i kukuruzom :
Maneštra od slanutka, kukuruza i graha
Vrijeme pripreme: 1 h i 15 min.
Sastojci:
- 1 glavica luka
- 2 mrkve
- 125 g Istarske kobasice
- 80 g S-BUDGET suhe slanine
- 1 režanj češnjaka
- S-BUDGET suncokretovo ulje
- 150 ml SPAR Premium umaka od rajčice
- 400 g DESPAR slanutka
- 240 g S-BUDGET smeđeg graha
- 200 g kukuruza
- 1/2 žličice sušenog origana
- 1/2 žličice sušenog bosiljka
- svježi peršin
- sol
- papar
- voda
Priprema:
- Nasjeckajte glavicu luka, mrkvu narežite na kockice.
- Istarsku kobasicu narežite na kolutiće. Suhu slaninu narežite na kockice, a češnjak na četvrtine. U sjeckalici izmiksajte slaninu, češnjak i manju šaku svježeg peršina u pešt.
- U širi lonac dodajte kobasice i dvije žličice pešta pa pirjajte dok ne počnu puštati masnoću. Dodajte malo suncokretovog ulja kako bi se sve povezalo.
- Ubacite luk i pirjajte oko 5 minuta, a zatim dodajte i mrkvu te pirjajte još nekoliko minuta.
- Potom posolite i popaprite pa dodajte sušeni origano i bosiljak. Ulijte umak od rajčice i podlijte vodom, toliko da sve namirnice budu prekrivene. Kuhajte oko 1/2 sata.
- Slanutak i smeđi grah ocijedite pa dodajte u lonac. Kuhajte 20-ak minuta, ubacite kukuruz i kuhajte još 5 minuta.
- Izvadite dvije-tri grabilice za juhu povrća iz lonca i izmiksajte štapnim mikserom pa vratite u lonac i promiješajte kako bi se maneštra zgusnula. Dodajte još žlicu-dvije nasjeckanog svježeg peršina i promiješajte.