Trend diljem svijeta: Odakle dolazi i kako je počeo običaj organiziranja 'baby showera'?
Trudnoća, odnosno skori dolazak djeteta, uzbudljivo je vrijeme za buduću majku, ali i za sve one oko nje. Zato zabava prije porođaja nije tako luda ideja, zar ne? Evo zašto se danas sve više organiziraju baby showeri i što je najbolje darovati
Proslava i darivanje povodom začeća, trudnoće i/ili rođenja djeteta nije zapravo neka novost. Primjerice, u starom Egiptu vjerovalo se da je porođaj nečist čin i, kad bi žena rodila, odvajala bi se od bebe kako bi se simbolično pročistila, a žene iz sela ili obitelji okupile bi se da bi novopečenoj majci dale darove domaće izrade poput deka, pletene odjeće i platnenih pelena. U staroj Indiji budućim bi majkama darivali suho voće i slatkiše koji pomažu rastu djeteta, a organizirali bi i zabavu na kojoj su se molili za bebu i majku te su svirali posebnu glazbu vjerujući da nerođeno dijete može čuti glazbu iz maternice.
Stari Grci imali su praksu vikanja kojim su najavljivali rođenje djeteta, a simbolika ove tradicije bila je objaviti da je stigao mir u njihovu zajednicu. Običaj je bio i da od pet do sedam dana poslije porođaja organiziraju ceremoniju dobrodošlice bebi u obitelj, tijekom koje bi svi sudionici davali blagoslov, darove i riječi ohrabrenja djetetu i obitelji.
U srednjovjekovnoj Europi, kad je postojala velika opasnost od toga da majka umre pri porođaju, žene bi u trudnoći obično ispovjedile grijehe svećenicima, a nakon porođaja dijete bi krstili te bi mu kumovi dali darove poput srebrnih žlica. Tijekom renesanse zavladala je ideja da samo trudnicama treba davati darove, pa su buduće majke počele dobivati svakojake stvari - od hrane i kuhinjskih potrepština do ukrasa. Tek je u viktorijansko doba, kad su žene organizirale čajanke za novopečenu mamu nakon rođenja njezine bebe, začet "baby shower".
Vjeruje se da ova praksa svoj pravi oblik dobiva negdje poslije Drugog svjetskog rata, kad su buduće mame bližnji “obasipali” (eng. shower) darovima koji su bili preskupi za novopečene roditelje. Ovo okupljanje obično su organizirali bliski članovi obitelji ili prijateljice, a gosti su bili samo žene.
Poseban događaj
Darivanje djeteta poznato po nazivu "baby shower" poseban je događaj za buduće roditelje, priređuje se obično oko šestog mjeseca trudnoće, a sve kako bi proslavili dolazak djeteta. Buduća mama i buduća beba središnje su točke ovih zabava. Osim iskazivanja emocionalne podrške majci kroz druženje i razgovor, darivanjem uzvanici pomažu roditeljima u opremanju jer, složit ćete se s tim, cijene nekih stvari za novorođenče mogu se činiti kao pravo malo bogatstvo.
"Baby showeri" mogu biti složeni događaji s aktivnostima i igrama, ali mogu biti i malo skromniji, sličniji kakvom "običnom" okupljanju uz malo pića i hrane. Isto tako, na tim zabavama mogu sudjelovati samo žene, no u današnje vrijeme nije neobično vidjeti i muško-ženska druženja - sve ovisi o ciljevima organizatora i željama buduće mame.
Što darovati?
Ovaj je običaj u Americi prisutan dugo, a u našim se krajevima, rekli bismo, počeo malo više prakticirati u posljednjih nekoliko godina. Ali primjećuju se svojevrsne razlike, a jedna od najvećih je možda registar darova. Naime, u Americi postoji praksa da budući roditelji odu u prodavaonicu stvari za bebe i ondje sastave registar darova, odnosno popis onih stvari koje žele dobiti od svojih gostiju. Potom gosti, prije zabave, odu u tu prodavaonicu i kupe nešto s popisa.
Pitanje je bi li takvo nešto moglo zaživjeti kod nas jer obično većina naših roditelja na pitanje "Što da vam donesemo?" odgovora "Ma sve već imamo". Eventualno se neke veće želje, poput kolica ili dječjega krevetića, kažu najbližim članovima obitelji, ali i to je upitno budući da su takve stvari prilično skupe, pa roditeljima bude neugodno tražiti takvo što. Što darovati u tom slučaju?
Već su dugo popularne torte od pelena i poklon paketi s vlažnim maramicama, uljima, kremicama, gelovima, šamponima, kupkama..., odnosno svime što je "potrošno", a uvelike potrebno novim roditeljima. Ako želite darovati nešto "trajnije", razmislite o stvarima koje su super, a o kojima roditelji vjerojatno nisu razmišljali jer im nisu prijeko potrebne, kao, primjerice, ruksak za mamu, LED svjetiljka za dječju sobu, glazbena kahlica ili grijač vlažnih maramica.
Više o ponudi trgovine Babyland provjerite na Shopaj24.
Osim toga, s igračkama nikad ne možete pogriješiti, čak i ako kupite one koje su za malo stariju djecu. Izaberite zato velikog plišanog medvjeda, gumene zvečke, muzičke ključeve ili interaktivne igračke za kupanje.
Više o ponudi trgovine Slonko provjerite na Shopaj24.
Znate li što je 'sprinkle'?
I za kraj još jedna zanimljiva informacija. Jeste li znali da je "baby shower" zapravo namijenjen samo za prvo dijete? Čini se da drugo i svako sljedeće dijete dobivaju "sprinkle" (hrv. posipati). Riječ je, dakle, o manjem okupljanju za trudnicu koja čeka svoje drugo ili treće dijete. U pravilu je to manje razrađena proslava s obitelji i prijateljima, nešto ležernijeg stila. Trudnicu tad ne "obasipaju" (shower) nego samo "posipaju" (sprinkle) darovima.