Otvoreni razgovori: Je li Europa ovisna o SAD-u i hoće li budući rast u svijetu predvoditi CIA?
Na 16. Weekend Media Festivalu organizirani su zanimljivi paneli s domaćim i stranim stručnjacima koji su pružili drugačiji osvrt na domaća i globalna zbivanja. Na jednom od njih povela se i žustra rasprava
Weekend Media Festival, najveći medijski i komunikacijski događaj u regiji, završio je 24. rujna, ali pritom nas je ostavio s nekoliko tema za razmišljanje.
Na panelima su gostovali vodeći stručnjaci iz raznih područja, koji su pružili jedinstvene uvide u određene teme. U nastavku smo izdvojili tri panela koja su nas se najviše dojmila. A ako ste ih propustili, dobra je vijest da je većina sadržaja s festivala dostupna na EON TV-u putem EON TRIO paketa bez dodatne naknade do 30. travnja 2024. godine.
Je li (se) Zapad izgubio?
Je li SAD ‘’ispravna’’ strana u odnosu na Kinu? To je jedno od pitanja na koje Kishore Mahbubani, singapurski diplomat, bivši predsjednik Vijeća sigurnosti UN-a i stručnjak za međunarodne odnose, publici nastoji pružiti drugačiji pogled.
Duboka analiza Azije i razumijevanje ove regije Mahbubaniju pružaju jedinstvene uvide u njezin utjecaj na globalnu politiku, ekonomiju i kulturu. Tako i njegova knjiga "Je li (se) Zapad izgubio? Provokacija’’ postavlja važno pitanje o ulozi Zapada u današnjem svijetu. U razgovoru s Matom Njavrom, dekanom ZŠEM-a, najavio je da će budući rast u svijetu predvoditi CIA, što predstavlja kraticu za Kinu, Indiju i Savez država Jugoistočne Azije (ASEAN) te se pritom postavlja pitanje zašto SAD to vidi kao prijetnju a ne kao priliku.
Osvrnuo se i na položaj Europe u sukobu SAD-a i Kine. Objašnjavao je da je Europa mogla biti autonomni strateški igrač, ali je izgubila stratešku autonomiju i sad je više priklonjena SAD-u. Zaključio je da Europi nedostaje neovisnih vođa te da bi zemlji poput Njemačke bio velik udarac kad bi Kinezi prestali kupovati njihove automobile s obzirom na to da su upravo oni najčešći kupci.
Na panelu je spominjao i brojeve koji pokazuju enorman rast azijskih zemalja u odnosu na SAD u proteklih deset godina, također je komentirao zašto komunistički režim koji vlada Kinom smatra paradoksalnim te kako će dolazak CIA-e utjecati na male europske zemlje kao što su Hrvatska i Srbija.
Kontroverzni poduzetnik
Uslijedio je panel “Kontroverzni poduzetnik” na kojem su sudjelovali Zoran Turković (izvršni direktor 24sata), Zoran Šprajc (RTL, urednik i voditelj), Hrvoje Bujas (UGP, poduzetnik i predsjednik), Aleksandar Stanković (HRT, voditelj i autor) i Tihomir Ladišić (N1, direktor vijesti i programa), a moderator panela bio je novinar i poduzetnik Petar Štefanić.
Bujas je tom prilikom spomenuo da se riječ poduzetnik od početka '90-ih veže uz kriminal te da svi poduzetnici ne pripadaju u isti koš jer mnogi od njih stvaraju vrijednost i zapošljavaju ljude. Dao je svoju definiciju razlike između gospodarstvenika i poduzetnika te komentirao odnos državnog biznisa naspram privatnog.
A stručnjaci iz medija objasnili su svoju stranu kovanice, točnije - zašto je pojam ‘’kontroverzni poduzetnik’’ nastao i u kojim situacijama smatraju da je primjereno koristiti ga.
Predavanje je bilo vrlo poučno i dinamično, a u jednom trenutku povela se i rasprava, ne samo među govornicima nego i u publici. Kako je to izgledalo, možete pogledati putem EON-a u okviru EON TRIO paketa.
Fenomen Simpsona
Za kraj smo ostavili poslasticu za sve ljubitelje pop kulture i kultne TV serije o najpoznatijoj žutoj obitelji. Ovaj panel ugostio je Davida Silvermana, konzultanta, producenta, animatora i redatelja serije ‘’Simpsoni’’. Podsjetimo, "Simpsoni" su postali najdulje emitirana prime time serija prema originalnom scenariju u povijesti televizije te su dosad osvojili 35 nagrada Emmy, 35 nagrada Annie, 9 Environmental Media Awards, 7 nagrada People’s Choice i 13 nagrada Writers Guild of America.
U razgovoru s voditeljem Danijelom Bilićem Silverman je izdvojio neke zanimljivosti koje većina nije znala o "Simpsonima". Primjerice, zašto su likovi žuti, kako je nastao poznati Homerov uzvik ‘’D’oh!’’, koji su televizijski voditelji bili inspiracija za lik Crustyja te kako je nastao lik Lise.
Zanimljivo je i to kako je Silverman u samom početku mislio da će "Simpsoni" dobiti dvije godine emitiranja, a sad je prošlo već impresivnih 30 godina. Objasnio je kako su sarkazam i satira Montyja Pythona utjecali na seriju te se osvrnuo i na čuvena proročanstva koja se pripisuju seriji "Simpsoni". Definitivno panel koji vrijedi pogledati!
Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!
Zeleno Međimurje: Život od Drave i Mure, od legendi do popevki, od prirode do stola
Hoće li Hrvatska ikada postati sto posto obnovljiva?