Zamislite aktivnost u kojoj trčite, mršavite i brinete o okolišu. To što pokušavate zamisliti ima i službeni naziv, riječ je o ploggingu, novom trendu u fitnessu koji spaja džogiranje i sakupljanje smeća
Oni mršave sakupljajući smeće: Saznajte što je 'plogging' i zašto je ova aktivnost hit u svijetu
Plogging je sve popularnija eko aktivnost koju nam donose skandinavski kraljevi brige o okolišu - Šveđani. Što i ne čudi s obzirom na to da je Švedska već četvrtu godinu zaredom nedodirljiva na 1. mjestu CCPI-jeve (Climate Change Performance Index) ljestvice ekološki najosvještenijih zemalja. No prebacimo se na ono važnije - što plogging zapravo predstavlja?
Ideja je osvojila 'geografski Oscar'
Ovaj originalni naziv dolazi od engleske riječi jogging i švedske riječi plocka upp, koja u prijevodu znači "pokupiti", u ovom slučaju - smeće. Time plogging predstavlja vrlo učinkovitu fitness aktivnost jer osim standardne fizičke rekreacije, pomaže u očuvanju okoliša.
Plogging se uglavnom organizira te okuplja velik broj ljudi koji žele učiniti nešto dobro za sebe, ali i za Zemlju. Šveđani su se s ovom aktivnošću prvi put susreli 2016. godine u Stockholmu kad ju je predstavio njezin osnivač - Erik Ahlström. Nakon toga trend je zahvatio i ostatak svijeta.
Koliko je ideja plogginga zapravo vrijedna dokazuje i međunarodna nagrada Crystal Compass, koju je osvojio Ahlström, a dodjeljuje se za izvanredna postignuća i originalne projekte kojima je cilj očuvati prirodno, povijesno i kulturno nasljeđe. Ovu nagradu također nazivaju ''geografski Oscar'', a njezin moto je ''Sačuvaj budućnost!''.
Glavne prednosti
Dvostruka motivacija primarni je faktor koji razlikuje plogging od ostalih fitness aktivnosti. Znamo svi koliko je motivaciju lako izgubiti već nakon prvog tjedna trčanja. No u ploggingu, osim želje za boljom fizičkom spremom, sad imate dodatnu motivaciju - pomoći planetu da se očisti od smeća. Pritom i vi osjećate korist jer ploggingom gubite više kalorija nego klasičnim džogiranjem budući da se tijekom sakupljanja smeća povremeno saginjete, što u jednu ruku predstavlja neku vrstu intervalnog treninga.
Obratite pozornost na položaj tijela
Za plogging vam, osim zaštitnih rukavica i vreće za smeće, ne treba nikakva dodatna oprema. No ono na što trebate obratiti pozornost jest položaj vašeg tijela u trenutku saginjanja. Umjesto da savijate kralježnicu i naprežete donji dio leđa, spuštajte se kao da radite čučanj. Osim što ćete spriječiti potencijalne bolove u leđima, time ćete poboljšati rad mišića donjeg dijela tijela, zbog čega će na kraju fitness aktivnost biti učinkovitija i trošit ćete više kalorija. Također, vodite računa o tome da težina vreće za smeće ne opterećuje stalno istu stranu tijela prilikom trčanja.
Ploggirajmo zajedno
Sad kad ste usvojili sve ove savjete, vrijeme je da razmislite o sudjelovanju u svojoj prvoj plogging utrci. Možda nećemo osvojiti ''geografski Oscar'', ali ovo je naša prilika da zajedno probamo sačuvati budućnost!
Ovog rujna, u organizaciji 24sata i missZDRAVA, održava se najveća plogging utrka u Hrvatskoj. Sve informacije pratite na EKOTLON - službenoj stranici utrke ili putem društvenih mreža. Ponosni partneri projekta su Konzum, adidas, INA, HEP, OTP banka i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.