Mjesto tragične ljubavne priče, slavne pobune i susreta sakralnog i svjetovnog
Posjet Zagorju nikad ne ovisi o godišnjem dobu jer zbog raskošne prirode ono uvijek izgleda kao iz bajke. Prirodne ljepote ovoga kraja probudit će svako vaše čulo i napuniti vam baterije za sve životne izazove
Toliko blizu Zagreba, a opet toliko daleko od užurbanoga gradskog života. U ovoj regiji život teče sporije i ležernije, nema stresa i jurnjave. Zeleni bregi i doline, predivne rijeke i gorja čine opuštajuću idilu koju ćete doživjeti dolaskom u Hrvatsko zagorje. Ova autentična i ugodna destinacija spaja prirodne ljepote, povijest i gostoljubivost na besprijekoran način, a u posjetiteljima budi osjećaje divljenja i nostalgije prema starim običajima te prema životu kakav je nekad bio.
No nemojte misliti da su spokojna priroda i kultura glavno što Zagorje nudi. Ovdje su također zajamčeni trenuci zabave i smijeha uz vedre i društvene Zagorce, kao i razne prilike za učenje i istraživanje.
Zagorska sela i gradovi nude pregršt toga, od prepoznatljive kuhinje do različitih glazbenih izričaja. Zato pri posjetu ovom kraju uključite sva osjetila.
Dragulji zelene regije
Zagorje obiluje znamenitostima, a mnogima je upravo Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke jedna od prvih asocijacija na ovaj kraj. Riječ je o zaštićenom kulturnom dobru u Mariji Bistrici, koje itekako vrijedi posjetiti, a pri odlasku ne zaboravite ponijeti slatki licitar kao dragu uspomenu na tradiciju zagorskoga kraja.
U bistričkoj suvenirskoj ponudi mogu se pronaći i tradicionalne drvene igračke. Umijeće izrade ovih posebnih igračaka Zagorci su uspjeli sačuvati kroz povijest, a o važnosti tog zanata govori i podatak da je 2010. upisan na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva.
Nastavak uzbudljivog putovanja bio bi nepotpun bez posjeta Gupčevu kraju, odnosno Gornjoj i Donjoj Stubici. Ondje je smješten velebni kip Matije Gupca, kao spomen ns narodnog junaka i vođu Seljačke bune. Čuvenu povijesnu bitku i danas obilježavaju u ovom kraju, i to u izvedbi Družbe vitezova zlatnoga kaleža.
Obavezna postaja u obilasku Zagorja također je grad Krapina, kao najpoznatije svjetsko nalazište neandertalskog čovjeka. Posjetom Muzeju krapinskih neandertalaca na Hušnjakovu brdu svjedočit ćete vizualnom spektaklu, osobito kad je riječ o spirali vremena koja prikazuje razdoblja od nastanka svijeta do pojave neandertalaca.
Imajte na umu da se samo 12 km od Krapine nalazi Dvorac Trakošćan, pa iskoristite priliku za njegov obilazak jer će vas prizori jednog od najatraktivnijih hrvatskih dvoraca bez sumnje očarati.
Od ostalih dragulja Zagorja vrijedi istaknuti Dvor Veliki Tabor u Desiniću, koji je kroz povijest osobito poznat po nesretnoj ljubavnoj priči između Veronike Desinićke i Fridrika Celjskog. Ulaskom u ovaj raskošni dvor na trenutak ćete dobiti dojam da se nalazite u sasvim drugom razdoblju. Riječ je o jednom od najočuvanijih srednjovjekovnih dvoraca.
Želite li razgledavanje završiti na lokaciji koja vam omogućuje da upijete svu ljepotu umjetnosti, uputite se u Klanjec jer je u njemu smještena Galerija Antuna Augustinčića, slavnoga kipara. U galeriji se ističe znameniti "Spomenik miru", u vidu ženskog lika na konju, a poseban doživljaj čeka vas u parku skulpture koji se nalazi u vanjskom dijelu.
U istome mjestu pronaći ćete i franjevački samostan s crkvom Navještenja Blažene Djevice Marije, u kojem su smješteni čuveni sarkofazi obitelji Erdödy.
Okusi domaće kuhinje
Pri posjetu spomenutim mjestima sigurno ćete naići na mnoga mjesta koja pružaju tradicionalne okuse zagorske kuhinje. Slatki ili slani zagorski štrukli, s domaćim sirom i vrhnjem, zaštitno su jelo ovoga kraja, no tu su i mnogi drugi specijaliteti zanimljivih aroma i tekstura.
Primjerice, hrskava purica sa zagorskim mlincima također sadrži prepoznatljiv okus tradicije, a želite li probati jedinstvena i nesvakidašnja jela, oduševit će vas martinjska guska s marunima i pijetao s orasima. Odlučite li Zagorje posjetiti u hladnijem periodu, ugrijte se uz zdjelicu vrućeg ajngemahteca, a kao desert na kraju naručite bilo koji od poznatih ‘’babičinih kolača’’.
Kao suvenir s putovanja možete odabrati i neko od kvalitetnih zagorskih vina ili paket mliječnih proizvoda po kojima je ova regija vrlo poznata.
Veselje uz pjesmu i gemišt
Stanovnici Zagorja srčani su i veseli ljudi, pa ne sumnjajte da ćete barem jedanput zapjevati s njima u glas. Glazbeni izričaj ovoga kraja je šarolik, od rocka i punka pa sve do harmonike i violine, tako da za svakoga ima ponešto.
Ako imate dovoljno sreće, možda pri svojem posjetu čujete i ‘’zagorski blues’’ u izvedbi najboljeg usnoharmonikaša Kreše Oremuša, umjetnika koji uz pomoć tako malog instrumenta donosi iznimno velik užitak za uši slušatelja.
U svakom slučaju, budite sigurni da će vam druženje sa Zagorcima i Zagorkama uvijek izmamiti osmijeh. No pritom pazite da ne nasjednete na jednu od najvećih zagorskih obmana, a ona glasi - ‘’spijemo još jednu pa idemo!’’.
Ako već sad razmišljate o skorom posjetu ovom kraju, imajte na umu da u Zagorju tijekom godine organiziraju mnoga događaja, među kojima su vrlo popularni Dani okusa Zagorja, advent u Krapini i Mariji Bistrici, Zimska toplička bajka, ali i mnogi drugi. Pritom, nađete li se ovdje za Uskrs, možete svjedočiti jednoj od najvećih zagorskih tradicija, koja traje već 500 godina, a riječ je o uskrsnom pucanju iz pištole.