Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 0

Koja je tajna brige o biljkama? Upoznajte Anu i pridružite nam se na besplatnoj radionici!

Koja je tajna brige o biljkama? Upoznajte Anu i pridružite nam se  na besplatnoj radionici!
5

Pozivamo vas da nam se pridružite na Ekotlon REUSE&RECYCLE Festivalu zelenih navika i da sudjelujete na besplatnoj radionici izrade pustinjskih terarija, ali i na mnogim drugim aktivnostima

Prije četiri godine 26-godišnja Vinkovčanka Ana Hrgovčić odlučila je svoju ljubav prema biljkama pretvoriti u posao. Tvrtka Biljke plants nastala je sasvim spontano i neplanirano, točnije - nakon Anina putovanja u Amsterdam, gdje je posjetila tamošnje botaničke vrtove i upoznala razne zanimljive vrste koje se nisu mogle pronaći u Hrvatskoj. 

- Zbog toga sam krenula istraživati kako mogu opstati i koliko su zahtjevne, pa sam tako otkrila biljne terarije. Uz studiranje i posao, biljne terarije sam odlučila izrađivati samo za sebe i obitelj te je to postao moj najdraži hobi. Što sam se više educirala i istraživala hrvatsko tržište, shvatila sam da bi se moja kreativna ideja mogla razviti u poslovni plan – govori nam na početku Ana. 

Međutim, najveći izazovi su bili, priznaje nam, neiskustvo i nepoznavanje terena. Također nije bila ni sama sigurna kako će izgledati vođenje tvrtke i koliko je sve zapravo kompleksno. 

- No uz veliki trud, vjeru i motiviranost uspjela sam izboriti se s mnogim preprekama i ostvarila sam svoj životni poziv. Biljke su postale moja velika ljubav, a kad radite ono što volite, stvarno živite ispunjenim životom – kaže nam sugovornica. 

Jednostavno za održavanje 

U ponudi zaista imaju mnogo različitih terarija – samoodrživih živih ekosustava koje treba zalijevati samo dva puta na godinu, a cijelu ponudu možete pogledati i na njihovu web shopu.

- Imamo ih u svim veličinama, oblicima, bojama, za svakog ponešto. Odlična je i vijest da terariji ne zahtijevaju previše svjetla, iako najbolje rastu na svijetlim lokacijama. Osim terarija, u Ilici 74 u Zagrebu nudimo različite sobne biljke koje su jednostavne za održavanje, ali i set za samostalnu izradu terarija, DIY terarij set – opisuje Ana i otkriva koje su to biljke "lake" za održavanje.

- U našoj ponudi možete pronaći i sobne biljke poput palmi, Sansevieria, Dracaene, pa tako i male sukulente, pribor za održavanje biljaka i terarija te još mnogo dopunskog i dodatnog asortimana, a nudimo i usluge održavanja zelenila u uredima, poslovnim prostorima i firmama - kaže. 

Što se tiče biljnih terarija, oni nastaju u radionici u Vinkovcima i ujedno su glavni te najprodavaniji proizvod ove tvrtke. 

- U staklenku stavljamo zemlju pomiješanu sa svim potrebnim elementima i nutrijentima koji nam pomažu da korijenje bude zdravo. Zemlju ukrasimo raznim kamenčićima te biljke nježno zasadimo i uredimo na maštovit način. Svaki terarij je unikatan jer je izrađen s ljubavlju i strpljenjem. Terariji se nakon toga zalijevaju i ostavljaju na mirovanje kako bi se korijenje uhvatilo – objašnjava Ana. 

Idealan poslovni dar

Pitali smo Anu i koji joj je najdraži dio posla. Priznaje da je to svakako teren, odnosno održavanje biljaka u poslovnim prostorima klijenata. 

- Većinom radim na biznisu i širenju poslovanja, nisam toliko često u operativi, ali kad sam na terenu, imam priliku zaprljati ruke, presađivati biljke, gnojiti ih, zalijevati i njegovati da kontinuirano rastu. Veoma mi je važno da su naši klijenti zadovoljni uslugama koje pružamo i zbog toga se trudim vrlo često ići na teren – kaže. 

Trenutno se sa svojim timom ozbiljno priprema za božićnu sezonu i izradu terarija kao poslovnih darova. 

- Također, naši terariji mogu se personalizirati gravurom plutenog poklopca, naljepnicama s logom, linijama pijeska u boji firme, privjesnicama s uputama za njegu i logom ili motom firme i kartonskim kutijama. Svake godine velik broj firmi podržava našu malu proizvodnju terarija i od nas kupuju darove za svoje klijente i partnere. Iznimno smo ponosni na ovaj segment poslovanja i trudimo se unaprijediti ga svake godine - dodaje. 

Vidimo se 21. rujna na Bundeku!

Ono na čemu također vrijedno rade je organiziranje različitih edukativnih radionica. A jednu takvu Ana za sve posjetitelje priprema i 21. rujna na zagrebačkom Bundeku u okviru Ekotlon REUSE&RECYCLE Festivala zelenih navika. Na radionicu se možete prijaviti ovdje.

- Radionice su vrlo zabavne, opuštene i edukativne, a traju oko 90 minuta. Na Ekotlonu ćemo izrađivati pustinjski otvoreni terarij. U pustinjske terarije sadit ćemo sukulente i kaktusiće koji su vrlo otporni na razdoblje suše i mogu živjeti uz minimalnu njegu čak i na direktnom suncu. Terarije ćemo dekorirati pijeskom i raznobojnim kamenčićima, a sudionici svoje terarije mogu ponijeti doma - najavljuje Ana. 

Osim na ovoj edukativnoj i besplatnoj radionici, na ovogodišnjem Ekotlonu možete uživati u mnogobrojnim sadržajima. U okviru ekoaktivnosti moći ćete sudjelovati u radionici Zasadi i rasti, u kojoj ćete imati priliku općenito naučiti osnove vrtlarenja, ali i u radionici Food waste, u kojoj ćete moći doznati što sve napraviti od ostataka hrane. Kad je riječ o sportu, tu je već tradicionalna plogging utrka, koja se sastoji od tri različite staze - Maxi (5 km), Obiteljska (1,8 km) i Canicross (3,3 km) - pet friendly staza na kojoj mogu sudjelovati trkači sa psima. No prije i nakon plogganja imat ćete priliku uz stručnjake u Stretch zoni naučiti kako se pravilno zagrijati prije i istegnuti nakon utrke. Poželite li sudjelovati u jednoj od ove tri staze, prijavite se ovdje!

Svi oni koji vole odjeću i održivu modu svoje će odjevne komade moći reciklirati na Ekotlon REUSE&RECYCLE Festivalu zelenih navika te pružiti svojoj staroj odjeći novi život! Bit će tu još raznih radionica i svega ostalog, što možete pogledati ovdje.

Na kraju smo zamolili našu sugovornicu da nam navede neke od najčešćih pogrešaka koje ljudi rade prilikom brige o sobnim biljkama. 

- Najčešća pogreška je neujednačeno i neispravno zalijevanje biljaka, a to je konkretno previše vode. Prije nego što nabavite biljku, trebate saznati kakvo ona održavanje zahtijeva. Neke biljke ćete morati zaliti svaki tjedan, a neke jedanput u dva/tri tjedna. Zato je važno znati što kupujete i što će se najbolje uklopiti u uvjete vašeg doma ili ureda. Biljke se moraju umjereno zalijevati, održavati, gnojiti i promatrati u pogledu razvoja i rasta. Ako biljka počne umirati, važno je reagirati na vrijeme i pokušati spasiti je - zaključuje Ana Hrgovčić, vlasnica tvrtke Biljke plants i poziva vas da i vi ove godine budete dio Ekotlona!

Organizatori Ekotlona su 24sata i missZDRAVA, a ponosni partneri projekta su Konzum, HEP, OTP banka, INA, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, JYSK, PIK Vrbovec, Hrvatska pošta, Pet centar, Fina. Projekt podržavaju Vrtni centar Flora, Interzero, Humana Nova, Consultare i Eko Taxi.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Liječnici otkrili koliko najdulje smijemo sjediti na WC školjci, više od toga šteti zdravlju
MNOGI PRETJERUJU

Liječnici otkrili koliko najdulje smijemo sjediti na WC školjci, više od toga šteti zdravlju

Možda vam se čini bezopasnim načinom za skratiti vrijeme, ali stručnjaci ističu da dugotrajno sjedenje na WC školjci može štetiti zdravlju. Saznajte koje je optimalno vrijeme sjedenja na WC školjci
Veliki tjedni horoskop: Ovan će se sve više zaljubljivati, Ribe se moraju čuvati viroza i infekcija
od 17. do 23. studenoga

Veliki tjedni horoskop: Ovan će se sve više zaljubljivati, Ribe se moraju čuvati viroza i infekcija

Od 22. studenoga Lavove očekuje bolje razumijevanje s partnerom. Raspravljat ćete o nekim starim problemima, ali do svađa neće dolaziti. Samcima će za oko zapeti komunikativna osoba
Gdje za doček Nove godine? Donosimo vam popis koncerata, evo i koliko će ih gradovi platiti
VELIKI VODIČ

Gdje za doček Nove godine? Donosimo vam popis koncerata, evo i koliko će ih gradovi platiti

Većina pjevača ima radnu Novu godinu jer za spektakl koji priređuju u jednoj noći zarade koliko prosječni radnik u Hrvatskoj za dvije godine rada