Komentari 141

Barbara Matić zlatna u Parizu!

3

Ni u jednom trenutku pod upitnik nije došla zlatna medalja Barbare Matić u judu u kategoriji do 70 kg! Suvereno je osvojila Olimpijske igre te zlato na Europskom i Svjetskom prvenstvu 'zaokružila' i ovom medaljom

Hrvatska predstavnica Barbara Matić (29) osvojila je olimpijsko zlato u Parizu pobjedom protiv Njemice Miriane Butkereit (30)! Već je u prvoj minuti mogla završiti meč, ali uspjela se izvući Njemica. Ipak, Barbara je kontrolirala meč do samog kraja i osvojila najsjajnije odličje.

Pao je svjetski rekord na 100m slobodno, Kanađanke unatoč -6 bodova prošle u četvrtfinale
Judo - Women -70 kg Final

U polufinalu je hrvatska predstavnica uspjela srušiti Nizozemku Sennu van Dijke (29) i nakon toga nastavila zahvatom držanja što joj je donijelo pobjedu ipponom nakon 10 sekundi.  Matić je time osigurala najmanje srebrnu medalju, drugu medalju za Hrvatsku u Parizu nakon što je Miran Maričić osvojio broncu u finalu zračne puške na 10 m.

To je ujedno i prva medalja za hrvatski judo u povijesti olimpijskih igara. Aktualna europska prvakinja (2024) i bivša dvostruka svjetska prvakinja (2021, 2022) tako je došla do jedine medalje koja joj nedostaje, olimpijske.

Judo - Women -70 kg Elimination Round of 16

Matić, koja je postavljena za prvu nositeljicu turnira, je u prvom kolu bila slobodna. U drugom kolu je odmjerila snage sa Nizozemkom Kim Polling, koja je tek otprije dva mjeseca dobila dopuštenje da nastupa za Italiju. Za Matić je 33-godišnja Polling do sada bila jedna od najnezgodnijih suparnica, ali je Barbara odradila borbu savršeno slavivši ipponom nakon samo minutu i pol borbe.

U četvrtfinalu se borila protiv Španjolke Ai Tsunoda Roustant koju je porazila "zlatnim bodom". Nakon što su prve četiri minute završile bez pobjednice borba je otišla u nastavak u kojem je Matić slavila kada je Španjolka dobila treću kaznu. Za 29-godišnju Matić ovo su treće olimpijske igre. U Rio de Janeiru 2016. je zaustavljena u prvom kolu, a u Tokiju 2021. je bila peta.