Komentari 105

Pao je svjetski rekord na 100m slobodno, Kanađanke unatoč -6 bodova prošle u četvrtfinale

Peti dan Olimpijskih igara za Hrvatsku obilježila je Barbara Matić osvajanjem zlata u judu, brončani Maričić nije izborio finale u trostavu. Sinkovići su izdominirali polufinalnu utrku, rukometaši dobili Nijemce

Olimpijske igre u Parizu, 5. dan ,
ŽENSKI NOGOMET

Nogometašice Kanade pobijedile su reprezentaciju Kolumbije sa 1-0 u Nici i unatoč kazni, zbog koje im je oduzeto šest bodova, s tri boda su uspjele izboriti plasman u četvrtfinale olimpijskog turnira, jer su svladala sve suparnice u grupnoj fazi natjecanja. Za minimalnu pobjedu nad Kolumbijkama u Nici pogodak je postigla Vanessa Gilles (61).

Obje su reprezentacije završile sa po tri boda i obje su se probile u četvrtfinale, Kanađanke kao druge, a Kolumbijke kao jedna od dvije najbolje trećeplasirane ekipe.

Prvo mjesto u skupini sa šest bodova osvojila je Francuska koja je u Lyonu svladala reprezentaciju Novog Zelanda sa 2-1. Marie-Antoinette Katoto (22, 49) postigla je oba pogotka za pobjednice, a Kate Taylor (42) je bila precizna u novozelandskoj reprezentaciji.

Nakon svih odigranih dvoboja u grupnoj fazi poznati su i parovi četvrtfinala, a sve će utakmice biti odigarne u subotu, 3. kolovoza. SAD i Japan će igrati od 15 sati na pariškom Parku prinčeva, od 17 sati će Španjolska i Kolumbija zaigrati u Lyonu, a od 19 sati će se u Marseilleu za polufinale boriti Kanada i Njemačka. U 21 sat u Nantesu će početi dvoboj Francuske i Brazila.

POBJEDA VEKIĆ!

Nakon tri sata neviđene drame Donna Vekić pobijedila je Ukrajinku Martu Kostjuk 6-4, 2-6, 7-6 (10-8) i plasirala se u polufinale Igara gdje je čeka Slovakinja Anna Karolina Schmiedlova.

Opširnije pročitajte OVDJE.

LJESTVICA MEDALJA

Hrvatska je nakon pet dana natjecanja na Olimpijskim igrama na diobi 19. mjesta s jednim zlatom i jednom broncom. Pogledajte kako izgleda ljestvica:

24sata
SVJETSKI PLIVAČKI REKORD

Peti dan plivačkih natjecanja na Olimpijskim igrama u Parizu donio je i prvi svjetski rekord u bazenu La Defence, a postavio ga je 19-godišnji Kinez Zhanle Pan na 100 metara slobodno, dok je briljirao i domaći predstavnik 22-godišnji Leon Marchand osvojivpi zlata na 200 metara leptir i 200 metara prsno.

Mlan Pan deklasirao je konkurenciju u finalu, krenuo je sa starta kao ispaljen iz topa te na cilj stigao s vremenom 46.40 sekundi, čak 40 stotinki brže od dosadašnjeg svjetskog rekorda kojega je postavio prije pet mjeseci na Svjetskom prvenstvu u Dohi.

Koliko je Pan bio dominantan pokazuje kako je ostavio konkurenciju za više od sekunde, srebro je sa 47.48 osvojio zlatni iz ove disciplini s posljednjih dvaju OI Australac Kyle Chalmers (26), dok je do brone stigao Rumunj David Popovici (20), zlatni s dvostruko duže dionice otprije 24 sata.

Jedna od najvećih zvijezda Igara u Parizu već sada je zasigurno domaći plivač Leon Marchand koji je u srijedu ostvario nesvakidašnji pothvat, iste je večeri osvojio zlata na 200 metara leptir i 200 metara prsno, a do oba je naslova stigao s novi olimpijskim rekordima. Na 200m leptir u samoj je završnici pretekao svjetskog rekordera, branitelja naslova iz Tokija te svjetskog prvaka iz Budimpešte otprije dvije godine Mađara Kristofa Milaka (24). Na kraju je Marchand rub bazena dotaknuo s vremenom 1:51.21, a Milak u vremenu 1:51.75. Broncu je sa 1:52.80 osvojio mladi, 19-godišnji Kanađanin Ilja Harun.

Na 200m prsno Marchand je dominirao od starta do cilja te stigao do zlata s vremenom 2:05.85, gotovo sekundu ispred branitelja naslova iz Tokija Australca Zaca Stubblety-Cooka koji je osvojio srebro sa 2:06.79. Broncu je sa 2:07.90 osvojio Nizozemac Caspar Corbeau (23).

Marchand je sada na tri zlata u parizu, ima i naslov sa 400m mješovito.

Kod plivačica su održana dva finala, a zltata su osvojile velike zvijezde, Šveđanka Sarah Sjoestroem na 100 metara slobodno te Amerikanka Katie Ledecky (27) na 1500 metara slobodno. Sjoestroem je u zadnji čas odlučila nastupiti na 100m slobodno, a to se pokazalo odličnim, u finalu je osvojila zlato sa 52.16 sekundi, za 14-rostruku svjetsku i 17-rostruku europsku prvakinju iz velikih bazena ovo je drugo olimpjsko zlato, prvo je osvojila na 100m leptir prije osam godina u Rio de Janeiru. Srebro je sa 52.29 osvojila Amerikanka Tori Huske (21), kojoj je ovo treća medalja u Parizu, nakon zlata na 100m leptir i srebra iz štafete na 4x100m slobodno, dok je Honkonžanka Siobhan Bernadette Haughey (26) stigla do bronce sa 52.33. Za nju je ovo druga bronca u Parizu, nakon 200m slobodno, no to je pad u odnosu na Tokio prije tri godine kada je bila srebrna u obje te discipline.

Ledecky se potvrdila kao "kraljica" dugih pruga, ona je u utrci na 1500m slobodno stigla do svog osmog olimpijskog zlata obranivši tako naslov u toj disciplini iz Tokija. Usto ima i tri zlata na 800m slobodno te zlata na 200m, 400m i 4x200m iz Rija. Do novog zlata je stigla praktički u solo-utrci i s vremenom 15:30.02, 10.33 sekundi ispred srebrne Francuskinje Anastasije Kirpičnikove, odnosno 11.14 ispred brončane Njemice Isabel Gose.

KOŠARKA

Američka muška košarkaška reprezentacija ostvarila je još jednu uvjerljivu pobjedu svladavši reprezentaciju Južnog Sudana sa 103-86 u drugom kolu skupine C, čime je momčad Stevea Kerra osigurala plasman u četvrtfinale s prvog mjesta prije posljednjeg kola.

Kerr je podijelio minutažu pa je samo Devin Booker proveo u igri više od 22 minute. Strijelce je predvodio Bam Adebayo sa 18 koševa i sedam skokova. Kevin Durant je ubacio 14 poena, Anthony Edwards 13, a LeBron James 12. Reprezentativac Južnog Sudana Nuni Omot bio je najbolji strijelac utakmice sa 24 koša.

U zadnjem kolu Amerikanci će igrati protiv Portorika, a Srbiji, koja je u srijedu sa 107-66 svladala Portorikance, ostaje još dvoboj protiv Južnog Sudana za drugo mjesto u skupini.