Ovaj običaj ukrašavanja bundeva ne potječe iz SAD-u, već iz Europe, točnije iz Irske. Vjerovanje je bilo, kako u noći 31. listopada lutaju "duše predaka i nadnaravna bića", a maske i svjetlost bi ih trebali otjerati. Te se noći slavio i keltski blagdan Samhain, odnosno kraj ljeta i početak zime. Svrha ovoga blagdana i nije bila prizivati vještice i demone :)već suprotno, otjerati što ima veze sa vješticama i zagrobnom svijetom.
Dk
Deaktivirani korisnik
31.10.2018.
Odustani
Mnoge izmišljotine kao i ova u svezi ukrašavanja bundeva, nije u skladu sa biblijskim i kršćanskim učenjem.
Dk
Deaktivirani korisnik
31.10.2018.
Odustani
Usvojeni ..narodni običaji ;)Pa i dan danas postoje. Poganski običaj, koji se u ponekim zemljama još u nekoj mjeri simbolično čak i obiljeże. Konkretno ovaj sa
bundevama u Irskoj. A kao što sam gore napisala, svrha je 31.10.bila sve, ali ne ovo što se danas iz pomodarstva veže. Čak i sama imenica -Halloween- kršćanskog je podrijetla. Nastala je skraćenjem engleskog pojma All Hallows' Eve"Navečerje svih svetih" koji su rabili kršćani, a ne pagani. Hallow, naime, znači "svet".
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .