EBRD je promijenio svoju prognozu. U siječnju su nam predviđali rast od 0,8 posto. Sada nam stručnjaci EBRD-a predviđaju gospodarski rast tek 2014. i to za 1,9 %
Loše prognoze EBRD-a: BDP u 2013. nam pada za 0,3 posto
Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) izmijenila je prognozu za hrvatsko gospodarstvo i u 2013. očekuje njegov pad za 0,3 posto (u siječnju je prognozirala rast od 0,8 posto). Hrvatsko bi gospodarstvo, prema EBRD-u trebalo porasti tek 2014. i to za 1,9 posto, javlja HRT.
Procjena za 2012. sada je nešto slabija i očituje pad aktivnosti za dva posto. U siječnju EBRD je procijenio pad na 1,9 posto. Snižene su i prognoze rasta za cijelu regiju. Pogoršane prognoze odražavaju ponajprije značajno usporavanje rasta u Rusiji i ostalim velikim gospodarstvima, poput Turske i Poljske.
- Hrvatska je i dalje u recesiji, gospodarstvo i dalje pritišću dugotrajni problemi nekonkurentne industrije, nefleksibilnog tržišta rada, te velikog i neučinkovitog javnog sektora. Zemlja bi ipak mogla dobiti poticaj od pristupa Europskoj uniji u srpnju 2013. - poručuju iz EBRD-a.
Od zemalja u okruženju EBRD predviđa pad gospodarskih aktivnosti u ovoj godini još samo u Sloveniji i Mađarskoj, i to za 2,5 odnosno 0,8 posto. Sloveniju, prema procjenama jedinu očekuje pad i u 2014. godini, i to od 0,9 posto.
HNB: Gospodarstvo nam stagnira
Početak 2013. godine obilježila su stagnantna kretanja gospodarske aktivnosti, ističe se u svibanjskoj Informaciji o gospodarskim kretanjima koju je objavila Hrvatska narodna banka. Analitičari središnje banke pritom napominju kako je došlo do znatnog pada izvoza robe uz istodobno blago jačanje domaće potražnje pod utjecajem pojačane investicijske aktivnosti države.
U takvim uvjetima administrativna stopa nezaposlenosti zadržana je na dosegnutoj visokoj razini.
Industrijska proizvodnja je stagnirala, dok je kod građevinske aktivnosti u siječnju i veljači zabilježen oporavak. No, promet u trgovini na malo se nakon siječnja nastavio smanjivati i u veljači. Upozorava se kako je početak godine obilježio snažan pad robnog izvoza uz istodobnu stagnaciju robnog uvoza, što je rezultiralo izraženim povećanjem manjka.
Stanje na tržištu rada posljednja tri mjeseca pokazuje određeno poboljšanje, broj zaposlenih, sezonski prilagođen, nešto se povećao, iako je prosjek prvog tromjesečja 2013. ostao nepromijenjen u odnosu na posljednji kvartal 2012. Istodobno je iz podataka vidljiv blagi rast bruto i neto plaća.
Istraživanja poslovnog i potrošačkog optimizma iz prvog ovogodišnjeg tromjesečja upućuju pak na neujednačena kretanja.