Belgijski ovčar Malinois, nazvan po gradu Mechelenu prvi je belgijski ovčar prema kojem je utvrđen standard pasmine koji je postao mjerilo za sve ostale belgijske ovčare
Belgijski ovčar: Obožava rad i uvijek je spreman za akciju
Belgijski ovčar (Malinois) Kairo zajedno s američkim marincima sudjelovao je u lovu na Bin Ladena, a prema pisanju svjetskih medija upravo je Kairo odnosno njegov njuh najzaslužniji za pronalazak sada već mrtvog Bin Ladena.
Poput Kaira, mnogi belgijski ovčari dokazali su se kao pouzdani radni psi koji služe u vojskama, policijama i spasilačkim službama širom svijeta, uključujući i Hrvatsku ( koristi ih vojska, policija, HGSS i vatrogasci).
Četiri tipa belgijskog ovčara
Belgijski ovčar Malinois, nazvan po gradu Malinesu (Mechelenu) prvi je belgijski ovčar prema kojem je utvrđen standard pasmine koji je postao mjerilo za sve ostale belgijske ovčare.
Riječ je o psu čije je tijelo prekriveno kratkom i glatkom dlakom crvenkasto - smeđe boje.
Osim Malinoisa, postoje još tri tipa belgijskih ovčara (riječ je o istoj pasmini) svaka nazvana po drugoj belgijskoj pokrajini/gradu.
Tijelo Groenendaela prekriveno je dugom, glatkom dlakom crne boje koja je posebno bujna oko ramena, vrata i na prsima. Laekenois belgijski je ovčar riđe dlake koja je obično malo zamršena, dok je tijelo Tervuerena prekriveno čupavom - dugom dlakom.
Tamna dlaka koja prekriva lice kraća je nego na drugim dijelovima tijela. Prosječno (ovisno o spolu) belgijski ovčari visoki su od 56 do 66 cm odnosno teški od 27,5 do 28,5 kilograma.
Za koga je belgijski ovčar?
Zajedničko im je također da ih se od nastanka pasmine koristilo kao radne pse, u početku za okupljanje i čuvanje stoke, a kasnije kao pse tragače i čuvare. Osim, u službi spašavanja ljudskih života ovi psi sve češće nabavljaju se kao klasični kućni ljubimci.
Za sve koji nabavljaju belgijskog ovčara važno je naglasiti kako je riječ o psima s izraženim teritorijalnim i čuvarskim instinktima. Inteligentni su i kao takve moguće ih je dresirati te koristiti za različite namjene.
Potrebna im je zato što ranija socijalizacija s drugim psima, ljudima i situacijama s kojima će se pas susretati u gradu.
Zahtjevni psi
Zahtjevni su psi, vole rad i uvijek su spremni za akciju. Ne preporučuju se vlasnicima koji nemaju vremena posvetiti im se, već nabavljaju psa za kratke šetnje.
Belgijski ovčar savršeni su za ljude koji često borave u prirodi, pogotovo ako se rekreiraju trčanjem, bicikliranjem i drugim aktivnostima u kojima će ovaj pas potrošiti svoju energiju.
U suprotnom, belgijski ovčar kojem je dosadno može postati destruktivan.
Belgijski ovčari generalno gledano psi su koji rijetko obolijevaju. Ponekad imaju problema s kožom i očima te s displazijom laktova i kukova. Prosječno žive između 12 i 14 godina.
Pozivamo vas da u komentarima podijelite vaša iskustva s ovom pasminom, a želite li da vaš pas bude dio galerije iznad članka fotografije s imenom psa pošaljite nam na ljubimci@24sata.hr
Posjetite KALKULATOR PASMINA
Pasmine pasa - zanimljivosti
Njemački patuljasti špic