Izostanak fizičke aktivnosti nosi ženama veći rizik od srčanih problema od loših navika poput pušenja ili pretilosti, a vježbanje u srednjoj dobi određuje zdravlje
Žene koje ne vježbaju u 30-ima dvostruko su sklonije infarktu
Izbjegavanje nezdravih navika i junk fooda nisu dovoljni u zaštiti od srčanih bolesti, a kod žena je čak presudnija razina fizičke aktivnosti, tvrde znanstvenici s australskog Sveučilišta Queensland. Prema studiji na više od 30.000 žena u dobi od 22. do 90. godina, one koje nisu redovito vježbale u svojim 30-ima u toj dobi su imale dvostruko veći rizik od razvoja srčanih bolesti i infarkta, piše Daily Mail.
Čak i nakon što su uračunali faktore poput pretilosti, pušenja i povremenog pijenja alkohola, znanstvenici su zaključili da najveći rizik za zdravlje srca donosi upravo nedostatak fizičke aktivnosti. Taj se rizik smanjuje s godinama, pa tako one žene koje ne vježbaju u 40-ima imaju za 38 posto veći rizik od bolesti srca koji pada na 28 posto u 50-ima.
Iz toga proizlazi da je ključno vježbati u mlađoj i srednjoj dobi, jer se upravo tada određuju temelji za dobro zdravstveno stanje u budućnosti, zaključili su istraživači.
- Fenomen neaktivnosti i sjedilačkog života naziva se još i tzv. sindromom Trnoružice, prema kojem pasivan život i izbjegavanje kretanja u 30-ima donose velike zdravstvene probleme u budućnosti - rekla je voditeljica studije, profesorica Wendy Brown.
Već 20 minuta vježbanja na dan čini veliku razliku i štiti zdravlje, ističu liječnici.