Obavijesti

Lifestyle

Komentari 6

Za samočišćenje tijela najbolja je crvena leća, a đumbir će očistiti crna pušačka pluća...

Za samočišćenje tijela najbolja je crvena leća, a đumbir će očistiti crna pušačka pluća...

Povremeno čišćenje jetre, žući i bubrega ključno je za zdravlje organizma, stoga osim čiste vode, za detoksikaciju možete piti sok od nara ili od luka koji napravite u blenderu

Stres i loša prehrana štete organizmu jer se u tijelu nakupljaju toksini kojih se ne možete riješiti drugačije nego programom detoksikacije, objašnjava Petra Carmichael, učiteljica joge i studentica ajurvedske medicine. Neki od znakova da je tijelo zatrovano su osip, akne, upale na koži koje ne prestaju, žute ili smeđe naslage na jeziku, stalna glavobolja, suviše sluzi, umor, nemogućnost koncentracije i zaboravnost. Proljeće i ljeto idealno je vrijeme za čišćenje organizma jer, zbog više sunca, kao i činjenice da se sve oko nas budi, imamo više energije. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

mama 01:01

Detoksikacijom se čiste organi i u tom se pogledu detoks-programi dijele na dva jednako važna aspekta - čišćenje pluća, kože i bubrega te čišćenje jetara. Iako se tijekom detoksa često ni ne pomišlja na pluća, ona su među prvim organima koje treba pročistiti. A najlakši način za oslobađanje pluća od nakupljenih toksina je duboko disanje. 

Disanje je vitalan proces, no kako bi potpuno ispunjavalo svoju funkciju, potrebno ga je izvoditi pravilno. Na loše navike disanja utječu duga razdoblja sjedenja, boravak u prostorima s ustajalim zrakom, nedostatak tjelovježbe i istezanja i slično. Rezultat lošeg disanja su umor, depresija, glavobolja i fizička iscrpljenost. Iako smo rođeni sa sposobnošću pravilnog disanja, većina je ljudi tijekom odrastanja izgubi. 

Promatrate li novorođenčad, vidjet ćete kako duboko udišu, tako da im se pri udahu trbuh podigne prema gore. Provjerite podiže li se i vama trbuh dok udišete. Ako ne, to je znak da vam je dah plitak. Ako ponekad primijetite da ste uzdahnuli, to je zato što su razine ugljikova dioksida u krvi visoke, a tada mozak aktivira duboki udah kako bi se tijelo opskrbilo kisikom. 

storyeditor/2024-01-25/disanje.jpg

Čišćenje pluća posebice se preporučuje pušačima, kao i osobama koje često borave u zadimljenim prostorima iako sami ne puše, alergičnima na prašinu, životinjsku dlaku i onima koji imaju probleme sa sinusima. No osim dubokim disanjem, možete ih pročistiti i uz pomoć đumbira. 

Čaj od đumbira

- Čišćenju pluća pomaže i čaj od đumbira. Pripremite ga tako da narežete svježi korijen đumbira na kriške i dodate u uzavrelu vodu. Kuhajte desetak minuta, a zatim procijedite. Po želji se u čaj dodaju med, limun, cimet, kardamom i klinčić - savjetuje Petra Carmichael. 

Detoksikacijom pluća čistite ih od katrana i toksina, smanjujete rizik od pojave infekcije, povećavate njihov kapacitet te poboljšavate zdravlje respiratornog sustava. Pluća će pročistiti i ljuti začini, poput papra ili pak čilija jer ljuta hrana pomaže u razgradnji viška sluzi. Zbog toga možete osjetiti kako vam nos curi jedete li ljuto, a takvi začini slično djeluju i na višak sluzi u plućima te potiču njezino izbacivanje.

Svako jutro popijte ovaj napitak i salo na trbuhu će brzo nestati
Svako jutro popijte ovaj napitak i salo na trbuhu će brzo nestati

Uzrok bolesti 

Mnogi smjerovi alternativne medicine vjeruju kako do bolesti dolazi zbog previše toksina. 

Najbolje za pluća 

Prvo je potrebno očistiti pluća, a u tome pomažu tehnike dubokog disanja. 

Promjena navika 

Tijekom detoksa postupno usvajate navike koje postaju temelj zdravijeg stila života. 

Uz brzu vježbu naučite disati iz trbuha

Kako biste naučili pravilno disati, lezite na pod, na strunjaču ili ručnik, tako da vam bude ugodno. Tada duboko udahnite i osjetite kako se grudni koš širi, a trbuh raste prema gore. Samo polagano dišite i ubrzo ćete osjetiti kako se tijelo i um smiruju. Zbog dotoka kisika moguće je da osjetite laganu vrtoglavicu te stoga disati učite iz ležećeg položaja. 

Piling ručnikom čisti kožu izvana, a limun i kurkuma iznutra

Bubrezi su zaduženi za to da iz tijela eliminiraju toksine, a kako bismo im olakšali posao, potrebno je piti dovoljne količine vode, po mogućnosti filtrirane.

Kako biste bili sigurni da pijete dovoljno vode, trebate znati da je tijelu potrebno oko 30 ml vode za svaki kilogram tjelesne težine. Težite li, na primjer, 60 kilograma, trebali biste popiti 1800 ml vode. Unos vode ravnomjerno rasporedite na čitav dan. Tako ćete pomoći bubrezima da se pročiste, što će poboljšati njihov rad, spriječiti stvaranje bubrežnih kamenaca, ojačati imunitet, ali i poboljšati funkcioniranje mokraćnog sustava. Osim čiste vode, za detoksikaciju bubrega možete piti sok od nara ili od luka koji možete napraviti u blenderu. 

- Želite li pročistiti bubrege, obogatite prehranu špinatom, blitvom, zelenim lisnatim povrćem, mrkvom, radičem i lukom - savjetuje Petra Carmichael. 

Za čišćenje bubrega možete napraviti i čaj od sjemenki celera. Žlicu svježe mljevenih sjemenki celera prelijte s pola litre kipuće vode i pustite da se ohladi. Procijedite i odmah popijte. Pokušajte uvijek napraviti svježi čaj, no važna je napomena da se ne preporučuje trudnicama. 

Organ na kojem se najviše ogleda stanje organizma je koža, a za blistavu je kožu jednako važno čišćenje izvana i iznutra. U što većoj mjeri izbjegavajte proizvode koji sadrže agresivne sastojke. Njegujte kožu prirodnim sastojcima poput maslinova, bademova ili kokosova ulja ili preparatima koji su bazirani na prirodnim i organskim sastojcima. Kao i za dobro funkcioniranje bubrega, i za čistu i lijepu kožu najvažnije je piti dovoljno vode. Radite li detoks, nemojte smatrati da su svježe iscijeđeni sokovi adekvatna zamjena za vodu. 

Top recepti za fine limunade: S mentom, mangom ili kupinom
Top recepti za fine limunade: S mentom, mangom ili kupinom

Kako bi koža bila sjajna, jedite što manje prerađenu hranu. 

- Izgled kože poboljšat će žute namirnice (npr. limun i paprika), a u njih spada i kurkuma, koja pomaže kod problema crvenila, akni te smanjuje izraženost bora - tvrdi Carmichael. Kožu je potrebno čistiti i izvana, i to dnevnim, neagresivnim pilingom - nakon svakog tuširanja obrišite se grubljim ručnikom ili tijekom tuširanja upotrijebite četku kako biste uklonili mrtve stanice s površine kože. Za čistu kožu potrebno je i povremeno se dobro iznojiti. To možete učiniti u sauni, tijekom tjelovježbe ili u najboljem slučaju oboje. Detoksikacijom je potrebno očistiti i jetra, a savršena namirnica za čišćenje jetara je kurkuma. 

- Dodajte kurkumu u jelo ili je popijte rastopljenu u toplome mlijeku prije spavanja. Ako vam zbog laktoze ne odgovara kravlje mlijeko, razrijedite ga s vodom ili upotrijebite sojino, bademovo, rižino ili zobeno - savjetuje Petra Carmichael. 

Jetrima će pomoći i lanene sjemenke, no one su više prevencija jer joj olakšavaju posao. Spržite ih ili sameljite u mlincu za kavu, najbolje su svježe pripremljene. Kako bi se jetra pročistila, u prehranu dodajte brokulu, zelje, luk, češnjak i ciklu. 

Za zdrave bubrege tu su sok od limuna, brusnice i đumbira

Za dobar rad bubrega preporučuju se i brusnice jer pomažu uništiti štetne bakterije koje napadaju bubrege i mjehur. No brusnice su preporučljive samo ako su nezaslađene - ako ne možete podnijeti njihov trpki okus, radije uzmite brusnice u kapsulama. Čišćenju bubrega pomažu i đumbir, korijen bijelog sljeza, kopriva i peršin, limunov sok te bučine sjemenke. 

Četkanje kože 

Svakodnevno četkanje kože potiče limfnu drenažu, ali i jača imunološki sustav.  

Eliminacija toksina 

Povrće poput krastavaca i stabljiki celera pomaže bubrezima očistiti tijelo.

Dvostruka korist 

Popijete li dvije čaše vode prije svakog obroka, poboljšat ćete rad bubrega i mršavjeti.

Samočišćenje organizma uz crvenu leću, kelj, blitvu i špinat

Glavno je pravilo detoksikacije to da pomoću programa koji traju nekoliko dana usvojite zdrave navike koje će trajati cijeli život.

Detoks-programi uče vas koristiti što prirodnije proizvode za njegu tijela, paziti na namirnice koje jedete i općenito smanjiti unos štetnih tvari u organizam.

- Kako bi tijelo što bolje radilo, pokušajte izbjegavati prerađene namirnice, posebice bijelo brašno i šećer, kao i mliječne proizvode, tešku i prženu hranu te meso jer potiču stvaranje sluzi u organizmu. Ako morate jesti meso, onda neka bude ili bijelo meso ili riba - kaže studentica ajurvede Petra Carmichael. Čak i ako se ne odlučite provoditi detoks-program, svakodnevnu prehranu možete obogatiti namirnicama koje prirodno čiste organizam. To su mungo grah, crvena leća, zeleno lisnato povrće, basmati i crvena riža te azuki grah. 

24sata

- Ajurveda za detoksikaciju često preporučuje tzv. monodijetu koja traje pet dana. Prva se tri dana jede samo mungo grah, koji se može začiniti đumbirom, himalajskom solju, kardamom i kuminom. Prva tri dana grah pripremite što rjeđe, tako da bude gotovo kao juha. Pojedite količinu za koju osjećate da vam treba, no prema ayurvedskim načelima, važno je uvijek osjećati laganu glad kako bi probava funkcionirala. Ako se toliko najedete da nakon obroka apsolutno ne osjećate glad, ubili ste probavnu vatru te probava, kao i posljedično cijeli organizam, pati. Nakon tri dana uz mungo grah uvedite basmati rižu i zeleno lisnato povrće - savjetuje Carmichael.  

Čarobni napitak: Maslinovo ulje i limun čudo su za čišćenje tijela
Čarobni napitak: Maslinovo ulje i limun čudo su za čišćenje tijela

Odlučite li detoks provesti monodijetom, potrebno je pripremiti organizam - nekoliko dana prije detoksa jedite laganiju hranu, na bazi povrća i žitarice, po mogućnosti bez mesa. Trebat će vam 400 g mungo graha, dvije litre vode, malo kurkume, limetin sok, dvije žlice ribanoga korijena đumbira, dva češnja češnjaka, pola glavice luka, maslinovo ulje, žlica sjemenki kima i korijandra te himalajska sol. Grah operite i namačite preko noći. U tavi na maslinovu ulju zagrijte kurkumu pa dodajte grah, vodu (u omjeru 1:4) i đumbir. Pustite da krčka 40 minuta te ulijte još vode ako je potrebno. Kuhajte dok grah ne omekša. U drugoj tavi zagrijte ulje te pirjajte češnjak i luk pa im dodajte sjemenke korijandra i kima ps dodajte sve grahu i miješajte. Prije posluživanja začinite limetinim sokom, a dobivena količina dovoljna je za pet porcija.  

Nakon nekoliko dana dijete s mungo grahom primijetit ćete da ste izgubili na težini, da ste se riješili nakupljene vode, da se osjećate lakše te da vam je koncentracija bistrija i imate više energije. 

Toplo-hladni tuš i vježbanje potiču čišćenje tijela

Detoksikaciji će pomoći i hidroterapija - tuširajte se vrlo toplom vodom i pustite da vam voda teče po leđima. Potom si priuštite hladni šok u trajanju od 30 sekundi. Postupak ponovite tri puta, a potom lezite pola sata i pustite da se tijelo odmori. Ne zaboravite niti na tjelovježbu, a tijekom detoksa neka ona bude laganije, poput šetnje, po mogućnosti u prirodi ili programa istezanja poput joge ili tai chija. Nemojte forsirati jer se nastojite opustiti, a agresivnija tjelovježba tijelu će u tim trenucima samo izazvati stres. Meditirajte ili vizualizirajte da ste na omiljenome mjestu kako biste uz detoksikaciju tijela napravili i detoksikaciju uma i duha, savjetuju stručnjaci. 

Tuširanje

Fantastični trio

Đumbir, kurkuma i mungo grah najbolje su namirnice za detoks. 

Moć vlakana 

Mungo grah izuzetno je bogat vlaknima te nakon njega dugotrajno osjećate sitost.

Ništa bez cikle

Antiupalnim svojstvima potiče obnovu stanica te je sastavni dio detoks-plana.

Dvodnevni detoks

Čim osjetite da tijelu nedostaje energije, iskoristite moć jedne od osam navika. 

1. Kad se probudite, na prazan želudac popijte od dvije do tri čaše vode, samo pazite da ne bude prehladna. 

2. Nakon što ste popili vodu, za doručak pojedite svježe voće. Između vode i voća neka prođe između 45 minuta i sat vremena. Tijekom dva dana detoksikacije izbjegavajte banane. 

3. Obogatite prehranu povrćem i svježe iscijeđenim povrtnim sokovima. Za ručak, na primjer, pojedite salatu, a za međuobrok popijte svježe iscijeđeni sok od dviju mrkvi, malo peršina, šest listova zelene salate i malo limunova soka. Pripazite ipak da se ne prejedate - koliko god da je povrće zdravo, nemojte ga jesti toliko da se osjećate kao da ćete se raspuknuti. 

4. Nemojte jesti kuhano tijekom ova dva dana. Sirovo voće i povrće sadrže enzime koji pomažu probavnom procesu te ih tijelo stoga lakše probavlja. Kad jedete kuhano, energija koja bi se mogla iskoristiti kao pomoć pri detoksikaciji odlazi na probavljanje hrane.

5. Opustite se uz pomoć kupke. Mirisne soli pomažu pri opuštanju pa potražite onu s mirisom koji relaksira poput lavande ili ylang ylanga. 

Woman bathing at the retro bathroom

6. Znojenje pomaže tijelu da se riješi toksina. Oba dana trajanja detoksa posvetite sat vremena tjelovježbi, a bit će dovoljna i brža šetnja.

7. Duboko dišite jer tako pomažete tijelu da se riješi otrova. 

8. Naspavajte se. San je najvažniji za dobro funkcioniranje tijela te će tijelo patiti ako vam nedostaje sna, čak i ako sve drugo radite “po pravilima”.

Đumbir, limun i med za zdravlje, liniju, probavu i jači imunitet
Đumbir, limun i med za zdravlje, liniju, probavu i jači imunitet
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 6
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču
Veliki tjedni horoskop: Bik će briljirati na poslu, Djevica uživati, a Jarac se zaljubiti
OD 22. DO 28. PROSINCA

Veliki tjedni horoskop: Bik će briljirati na poslu, Djevica uživati, a Jarac se zaljubiti

Kod Jarca je moguća velika ljubav i zaljubljenost pa će mnogi ovih dana ući u novu vezu. A oni koji su već u vezi bit će privrženiji jedno drugom i razveseliti se darovima
Jeste li spremni za nedjeljni kviz? Ovaj je nemoguće težak
25 IZAZOVNIH PITANJA

Jeste li spremni za nedjeljni kviz? Ovaj je nemoguće težak

Samo za čitatelje 24sata donosimo zabavan i izazovan kviz od 25 pitanja u kojem se testira vaše znanje iz filma, zemljopisa, povijesti, glazbe...