Ovaj papar raste na grmu kajenskog papra, koji je vjerojatno potekao iz Srednje i Južne Amerike, no danas se uzgaja širom svijeta u tropskim klimama poput Indije, Istočne Afrike, Meksika
Svi benefiti kajenskog papra: Odličan je za zdravlje probave
Ako volite začinjenu hranu, vjerojatno ste upoznati s kajenskim paprom. Dugi, tanki, svijetlo crveni čili papar (Capsicum annuum) pripada obitelji Solanaceae (obitelj noćurka). Povezan je s drugim vrstama paprike, uključujući slatke paprike, jalapeños, poblanos, serranos, kao i poznate ghost paprike. Iako kajenski papar nije ni približno toliko ljut kao ghost paprika, još uvijek ima snažnu pikantnost na Scovilleovoj ljestvici koja mjeri ljutinu čili paprika u Scovilleovim toplinskim jedinicama (SHU). Kajenski papar ima raspon ljutine od 30.000 do 50.000 SHU, dok ghost paprike imaju viši nivo ljutine, koji se kreće od 855.000 do 1,04 milijuna SHU.
Kajenski papar se obično suši i melje u fini prah, a koristi se već stoljećima, kako u kuhanju, tako i u medicini. Često je prisutan u Cajun i Creole kuhinjama, a također se široko koristi u tradicionalnoj Ayurvedskoj i istočnjačkoj medicini, uglavnom za probleme s probavom i cirkulacijom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Ovaj papar raste na grmu kajenskog papra, koji je vjerojatno potekao iz Srednje i Južne Amerike, no danas se uzgaja širom svijeta u tropskim klimama poput Indije, Istočne Afrike, Meksika i određenih područja Sjedinjenih Država.
Kajenski papar nije samo ukusan, već također sadrži kapsaicin, koji pruža brojne izvanredne zdravstvene koristi.
Koristi kajenskog papra
Kajenski papar može donijeti različite zdravstvene koristi. Neki od njih uključuju:
1. Ublažavanje boli
Kapsaicin u čili paprikama, poput kajenskog papra, odgovoran je za njihovu ljutinu, ali također ima i značajno analgetsko djelovanje. Kada se topički nanese na kožu, kapsaicin može pomoći u smanjenju boli smanjenjem količine kemijskog posrednika poznatog kao supstanca P, koji signalizira bol u mozgu. S manjom količinom supstance P, osjećate manju bol. FDA je odobrila topički tretman kapsaicinom za određene vrste nervne boli, a istraživanja o kapsaicinskim injekcijama za ublažavanje boli kod artritisa obećavaju dobre rezultate.
2. Liječenje psorijaze
Psorijaza je autoimuna bolest koja uzrokuje crvene, ljuskave i svrbljive mrlje na koži. Iako trenutno nema lijeka za ovu bolest, topičke kreme s kapsaicinom mogu pomoći smanjiti svrbež i poboljšati upalu kože povezanu s psorijazom.
3. Povećanje metabolizma
Kapsaicin povećava količinu topline koju vaše tijelo proizvodi, što daje blagi poticaj vašem metabolizmu i uzrokuje da sagorijevate nešto više kalorija. Također je djelomično učinkovit u smanjenju gladi, što vam može pomoći da jedete manje tijekom dana.
4. Zdravlje probavnog sustava
Iako se začinjena hrana često povezuje s žgaravicom, kapsaicin u kajenskom papru zapravo stimulira živce u želucu koji proizvode probavne tekućine, čime poboljšava probavu. Istraživanja pokazuju da može čak pomoći u prevenciji najčešćih vrsta čireva na želucu uzrokovanih bakterijom H. pylori.
5. Smanjenje rizika od bolesti srca
Studije na životinjama pokazale su da kapsaicin u čili paprikama može pomoći smanjenju problema sa srcem, poput povišenog krvnog tlaka, smanjujući upalu. Međutim, potrebno je još istraživanja kako bi se utvrdilo hoće li ovi učinci biti primjenjivi na ljude.
6. Smanjenje rizika od raka
Iako su istraživanja još u ranoj fazi, neka istraživanja pokazuju da kapsaicin ima snažna antikarcinogena svojstva. Pokazalo se da cilja tumore i usporava rast i širenje rakovih stanica. Možda čak može ubiti određene vrste raka, uključujući rak prostate, kože i gušterače.
Nuspojave kajenskog papra
Kajenski papar, bilo svjež ili sušen, siguran je za konzumaciju i može začiniti mnoge vrste hrane. Međutim, ako ga konzumirate u prekomjernim količinama, mogu se javiti neželjene nuspojave, poput nadutosti ili žgaravice. Ako ste osjetljivi na začinjenu hranu, mogli biste osjetiti peckanje u ustima ili na usnama, osobito ako jedete svježe paprike sjemenkama.
Oily kapsaicin u svježem kajenskom papru nije lako oprati, pa budite oprezni prilikom rezanja, jer će biti teško očistiti ruke običnim sapunom i vodom. Pokušajte koristiti ocat ili nosite rukavice.
Nemojte dirati oči nakon što ste rezali svježi kajenski papar jer kapsaicin može izazvati peckanje, crvenilo i suzenje. Simptomi će s vremenom nestati.
Kapsaicin također može imati interakcije s određenim lijekovima, uključujući:
- Lijekove za razrjeđivanje krvi poput warfarina (Coumadin) i clopidogrela (Plavix)
- Aspirin
- Sredstva za smanjenje želučane kiseline poput cimetidina (Tagamet), esomeprazola (Nexium), famotidina (Pepcid), omeprazola (Prilosec) i ranitidina (Zantac)
- ACE inhibitore poput kaptoprila (Capoten), enalaprila (Vasotec), fosinoprila (Monopril) i lisinoprila (Zestril)
Nutritivne vrijednosti kajenskog papra
Iako možda nećete moći pojesti previše kajenskog papra odjednom, još uvijek ćete imati koristi od svih njegovih nutrijenata, čak i u malim količinama.
Na primjer, kajenski papar bogat je antioksidansima, uključujući:
- Vitamin A
- Vitamin C
- Vitamin E
- Beta karoten
- Kriptoxantin
- Kolin
- Lutein
- Zeaksantin
Uz ove nutrijente, kajenski papar sadrži i:
- Vitamin B1
- Vitamin B2
- Vitamin B6
- Vitamin K
- Folnu kiselinu
- Mangan
- Kalij
- Bakrov
- Željezo
- Magnezij
- Selen
- Fosfor
- Cink
Nutrijenti po obroku
Polovina šalice svježe nasjeckanog kajenskog papra sadrži približno:
- Kalorije: 30
- Proteini: 1,5 grama
- Masti: 0,33 grama
- Ugljikohidrati: 6,5 grama
- Vlakna: 1 gram
- Šećer: 4 grama
Svježe paprike su bolji izvor nutrijenata od sušenog začina, ali prah je i dalje dobar izvor vitamina A.
Upotreba kajenskog papra
Svježi ili mljeveni kajenski papar lako ćete pronaći u trgovinama. Kada kupujete svježe paprike, birajte one koje su svijetle, sjajne i čvrste. Izbjegavajte one koje su naborane, mekane ili imaju tamne mrlje.
Za pohranu svježih kajenskih paprika, stavite ih u papirnatu vrećicu ili ih zamotajte u papirnate ručnike i stavite ih u hladnjak u ladici za povrće. Nemojte koristiti plastične vrećice jer mogu zadržati vlagu, što može ubrzati truljenje. Operite ih samo kada ih namjeravate koristiti.
Svježe kajenske paprike ili prah kajenskog papra možete koristiti na mnoge načine:
- Dodajte prstohvat mljevenog kajenskog papra u juhe i variva.
- Pospite nasjeckane svježe kajenske paprike po kajgani, quicheu ili jajima na salati.
- Pomiješajte žličicu ili dvije mljevenog kajenskog papra u hummus.
- Dodajte prstohvat mljevenog kajenskog papra u vruću čokoladu ili domaći limunadu.
- Dodajte svježe nasjeckane kajenske paprike u svoju sljedeću seriju dinstanog povrća.
- Pomiješajte nasjeckane svježe paprike u omiljeni recept za kukuruzni kruh.
- Kombinirajte svježe paprike i limunov sok s kuhanim zelenilom poput kelja ili blitve.
Zamjene za kajenski papar
Ako želite okus poput kajenskog papra, a nemate pri ruci ni svježi ni mljeveni papar, isprobajte ove zamjene:
- Paprika: Jedna od najboljih opcija. Paprika je također napravljena od čili papričica i dostupna je u različitim varijantama, poput dimljene. Ljuta paprika je najbliža po ljutini kajenskom papru. Samo imajte na umu da su paprika i kajenski papar različite vrste paprike. Paprika ima blag, lagano sladak okus, dok je kajenski papar dublji i začinjeniji.
- Crvene čili pahuljice: Dobar izbor, ali nećete dobiti tamno crvenu boju koju daju kajenski papar ili paprika. Također, crvene čili pahuljice imaju manje intenzivnu ljutinu jer su to sušene ljuskice čili papričica bez sjemenki. Da biste dobili istu ljutinu kao s kajenskim paprom, trebate koristiti duplu količinu crvenih čili pahuljica.
- Čili prah: Također možete koristiti čili prah. Nije tako ljut kao kajenski papar i ima vrlo specifičan okus. Nemojte pretjerivati jer bi jelo moglo dobiti okus kao chili.
Ako ništa od ovoga ne pomogne, možete dodati crni papar ili ljuti umak. Iako nisu isto što i kajenski papar, oboje će dodati malo začina i ljutine u jelo, piše Webmd.