Osobe s indeksom tjelesne mase između 30 i 35, što se smatra debljinom, imaju čak do sedam puta veći rizik od razvoja razvoja dijabetesa tip 2
Top savjeti za prevenciju: Uzroci dijabetesa su sjedenje i debljina
Prema podacima CroDiaba, nacionalnog registra osoba sa šećernom bolešću, 2023. godine dijagnozu te bolesti imalo je 395.058 osoba. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 posto oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu, odnosno da postoji još oko 40 posto ljudi koji imaju povišeni šećer u krvi, a da to ni ne znaju. Tako se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih od dijabetesa u Hrvatskoj veći od 600.000.
POGLEDAJTE VIDEO: Redovita godišnja kontrola šećera u krvi može doprinijeti usporavanju tijeka bolesti
Pokretanje videa...
Među glavnim faktorima rizika svojedobno se isticala dob te sjedilački način života i povišena tjelesna težina, odnosno debljina.
Skidanjem viška kilograma rizik od dijabetesa značajno se umanjuje, ili ćete barem odgoditi razvoj bolesti
Podsjetimo, oko 35 posto djece i čak 65 posto odraslih u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu težinu ili je pretilo, što je glavni uzročnik dijabetesa tip 2. Štoviše, istraživanja pokazuju da pretile osobe imaju sedam puta viši rizik obolijevanja od dijabetesa, a preuhranjene tri puta viši u odnosu prema općoj populaciji. Iz toga se može zaključiti da se oko 70 posto slučajeva dijabetesa tip 2 moglo prevenirati ili barem odgoditi, istaknuo je lani u razgovoru za 24 sata Izv. prof. dr.sc. Dario Rahelić, predstojnik Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac.
Studeni je Mjesec svjesnosti o dijabetesu, pa evo nekoliko prijedloga stručnjaka za prevenciju šećerne bolesti tip 2: Prije svega, barem jednom godišnje kod liječnika obavite temeljne krvne pretrage kako biste provjerili ključne parametre zdravlja, pa i šećer u krvi. Provjerite je li netko u obitelji bolovao od šećera u krvi, ili neke druge autoimune bolesti koja povećava rizik od dijabetesa, što također utječe na rizik od razvoja dijabetesa.
Izračunajte svoj indeks tjelesne mase. Procjene kažu da je kod osoba koje imaju ITM između 30 i 35 rizik od dijabetesa i do sedam puta veći od rizika populacije čiji se ITM kreće oko 25. Bez obzira na to trebate li smršaviti ili samo održavati poželjnu tjelesnu težinu, uvedite u raspored redovitu fizičku aktivnost.
Dobra regulacija šećera u krvi ključ je za prevenciju posljedica dijabetesa
Ograničite unos prerađene hrane, fast fooda, lisnatog tijesta, peciva i kruha od bijelog brašna, kao i tjestenine, grickalica i slatkiša. Izbacite sokove koji sadrže dodani šećer. Istražite na internetu pojmove glikemijski indeks hrane, kako biste naučili koje se namirnice preporučuju, koje treba konzumirati umjereno, a koje je bolje izbjegavati i naučite ih kombinirati. Najjednostavniji način za to je mediteranski model prehrane.
Ne preskačite obroke jer to povećava rizik od hipoglikemija i napada gladi, odnosno prejedanja u jednom obroku, što često vodi debljanju. Naučite se nositi sa stresom, kako ne biste posezali za hranom radi utjehe.