Sastavni dio odgoja su disciplinske tehnike koje će roditelji koristiti, ali neće baš svaki put uspjeti u svom naumu. Stručnjaci otkrivaju zašto je to tako
Sve ste probali, ali vas dijete i dalje ne sluša? Evo zašto nekad discipliniranje ne uspijeva
Pokušali ste sve, ali vaše malo zlato i dalje uporno odbija pospremiti igračke nakon igre. Sukob epskih razmjera u kojem vi dokazujete da kao roditelj imate autoritet, pretvorio se u igru i lakrdiju jer vas dijete jednostavno ne sluša. Ne pomažu ni kazne, čak ni situacija u kojoj ga ostavljate u sobi samo sa madracem, olovkom i listom papira.
POGLEDAJTE VIDEO: Ovo je sedam najčešćih pogrešaka u odgoju
Pokretanje videa...
Neke popularne disciplinske tehnike, a vjerojatno ste isprobali većinu njih, ne funkcioniraju kod svih roditelja i u svim situacijama i zapravo bi mogle pogoršati djetetovo ponašanje. Kod neke djece je otkriće zašto tehnika ne djeluje nalik onom "a-ha!" trenutku koji će pomoći da osjećate manju količinu frustracije i usamljenosti. Zato iMom donosi pet najčešćih uzroka zbog kojih određene disciplinske tehnike neće funkcionirati.
Pauza
Za neke roditelje time-out djeluje tako da određenu kritičnu situaciju svede na razinu kojom se može upravljati. Ako vam ne ide, moguće je da je pauza upravo suprotno od onoga što vašem djetetu u tom trenutku treba. Kada dijete pošaljete na time-out u njegovu sobu, njegov ili njezin mozak doživjet će val hormona povezanih sa stresom jer odvajanje od roditelja biološki nije ono što dijete želi, a to potiče još snažniju reakciju, na koju roditelji još snažnije odgovaraju time - outom. I tako u krug.
Vikanje i zanovijetanje
Svaka mama je to učinila. Sigurno ima dana kada vičemo više nego što govorimo normalnim tonom.
- Koliko puta ti moram reći da pospremiš cipele? - samo je jedna u nizu rečenica koje ponavljamo.
Naše stalno ponavljanje pak samo govori djeci da ćemo biti tu da ih uvijek iznova podsjetimo na njihove zadatke i obveze. To ne gradi odgovornost, nego samo uzrokuje da nas isključe.
Stroži stav
Mnogi roditelji misle da je postroživanje rješenje kada pravila koja imaju ne daju rezultate. Ali gomilanje više pravila i prijetnji drži djecu u stanju tjeskobe kada očekuju sljedeću situaciju koja vodi do nove kazne. Neka djeca na koju se stalno viče zbog kršenja pravila hodaju kroz život napeta i uplašena. Da, pravila su neophodna, ali kada više pravila dovede do više vike, valja se vratiti na početak.
Bacanje igračaka
Ograničavanje igara ili igračaka definitivno može funkcionirati i svaki roditelj ima pravo oduzeti mobitel ili ograničiti privilegije videoigara. Ali kada ovaj potez ne uspije, roditelji često povise ulog bacanjem ili poklanjanjem igračke. To nije samo traumatizirajuće za dijete, već je i povreda povjerenja. Ako netko tko vas dobro poznaje prijeti da će vam nauditi tako što će vam oduzeti nešto što vam je važno, to bi vas moglo prestrašiti i natjerati da prisilno budete poslušni. Ali gledajući u budućnost, koja je cijena toga?
Poniženje
Urlanje na dijete u javnosti ili slanje djeteta u krevet bez večere narušava njegov ili njezin osjećaj vrijednosti. Djeca koja imaju nisko samopoštovanje neće brinuti oko toga što o njemu misle roditelji. Bez obzira što je dijete učinilo, još uvijek mu možemo pokazati da nam je stalo do njegovog ili njezinog fizičkog i emocionalnog blagostanja.
Koje tehnike uopće onda djeluju?
Roditeljstvo je teško, pogotovo u kritičnim situacijama. Ali uvijek imajte na umu odnos koji gradite. Neke od gore navedenih disciplinskih tehnika dobro funkcioniraju ako ne žrtvujete ljubav dok ih provodite. Ali ako iz jednadžbe uklonite ljubav i vezu, stvarate vrtlog discipline.
To je ciklus ponašanja u kojem ni dijete ni roditelj ne dobivaju ono što žele ili trebaju. Razina utjecaja koju imamo na djecu i njihova želja da nam ugode i slijede upute, određena je snagom veze koju smo ostvarili sa njima. Stoga težite povezivanju, čak i kada ih disciplinirate.