Splitski gastroadvent donosi nam fina jela od plodova mora
Plodovi mora glavna su tema gastroadventa koji se održava od 2010. godine, a promovira mediteransku prehranu i umijeće splitskih ugostitelja u pripremanju tradicionalnih i modernih jela s tematskim namirnicama
Dimljena skuša s viškim kaparima i zlatnom jabukom, filet gofa na tri načina te žrnovski makaruni sa špinatom u umaku kozica i škampi te kojekakvi mediteranski kanapei, posluženi su u mono porcijama na prvom paljenju svijeća na ovogodišnjem Gastroadventu u splitskom restoranu Makarun.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Na prvoj od četiri nedjelje u došašću, splitska nutricionistkinja Olja Martinić oko adventskog vijenca okupila je novinare tiskanih medija kako bi upalili prvu svijeću koja simbolizira nadu, a pripremljena jela su slavila mediteranski način prehrane. Za ovaj Gastroadvent, posve originalan 'vijenac od morske pjene' osmislila je i izradila splitska kiparica Nives Čičin Šain od odbačenih stvari u moru, time upozoravajući da se morski svijet ozbiljno narušava velikim količinama plastike.
Vijenac od morske pjene Nives Čičin Šain predstavlja morski svijet nastao od u moru odbačenih predmeta od plastike, najviše ambalaže. Na kotač bicikla, koji se možda nekada vozio uz obalu, naša istaknuta kiparica nadovezala je polje plastično morske salate, ježince i meduze. Svijeće su napravljene od rabljenih čaša, a ugrađen im je mali senzor da se mogu upaliti daljinskim upravljačem. U vijencu termički obrađenih plastičnih boca, izradila je plastične vlasulje i muzgavca s unutarnjim svjetlom.
- Gastroadvent u Split jedinstvena je manifestacija koja predstavlja fuziju nutricionizma, gastronomije i turizma. Višegodišnji predan rad na prikupljanju znanja i vještina, dolazi do sviju i u sve dijelove svijeta kroz sliku, pero i glas predanih novinara, koji će i ove neobične godine donositi svjetlo u grad podno Marjana. Kako se ove godine obilježava jubilarna 10-ta godišnjica važnog priznanja prehrani Mediterana, veliku pažnju posvećujemo moru i njegovim plodovima. Naime, 16. studenog 2010. godine mediteranska je prehrana uvrštena na popis nematerijalne UNESCO-ve zaštićene baštine i slavimo je ovom manifestacijom, a šaljemo i poruku moramo da čuvati naše more i život u njemu koji mnoge hrani, pa i svojom ljepotom - istaknula je Olja.
Na dosadašnjim Gastroadventima spravljala su se slana i slatka jela s tematskim autohtonim namirnicama kao što su smokve, bademi, lovorov list, češnjak, kamilica, masline..., a bile je to prilika da se kušaju prigodno pripremljeni specijaliteti, bilo klasični ili originalni s odmakom, te novinari prenesu dojmove kao svojevrsne razglednice uzleta splitske gastronomske ponude posljednjih godina. Ove godine zbog mjera zaštita nije bilo kušanja u objektu, no bila je prigoda se uputiti da riba i u prerađenom obliku kao što je konzervirana skuša, može zadovoljiti dnevne potrebe za vitaminom D.
- Kroz ovu manifestaciju ponudit ćemo barem 20 varijanti i rješenja kako se proizvodi od ribe mogu pripremiti i naći na stolu u kući, što je vrlo bitno jer to je način dostatnog unosa vitamina D. Posebice je to bitno kad tražimo rješenja u ovakvoj situaciji kad treba posebno misliti na zdravlje i imunitet – dodala je Olja.
Makarun je u nedjelju isključivo otvorio vrata radi manifestacije i po važećim epidemiološkim mjerama. Radi se o restoranu duboko uvučenom Dioklecijanovu plaču, mjestu gdje se odlazi na tradicionalna dalmatinska jela koja nastaju u novom ruhu pod kuhačom chefa Ivana Planinića. Kao što i samo ime restorana govori, tamo se pripremaju ručno rađene tjestenine po starim recepturama poput one za makarune iz Žrnova na Korčuli.
Radi se o tjestenini tvrđeg zamjesa koja se na otoku tradicionalno jede uz juneće i goveđe toćeve, a u novije vrijeme služi se i u kombinacijama s povrćem i morskim plodovima. Taj se makarun kod nas radi vrlo slično kao i na jugu Italije, a, recimo, na području Kalabrije imaju inačicu naziva Maccheroni al ferretto, doslovno prevedeno 'makaruni s komadićem željeza'. Naime, nekad se ovaj makarun radio oko veće igle ili omotavajući tijesto oko istrgnute žice kišobrana, kako bi u sredini, ostala rupa za umak.
Na stolovima Makaruna našla su se i mali zalogaji Podravkinog chefa Michela Tokića. Bili su tu mediteranski kanapei, tortilje, burgeri i košarice s tunom. Poslužena je i salata od skuše te svježeg povrća.
- Pripremili smo jela kao primjer kako ugostitelji u ovim teškim vremenima za nas mogu raditi i ostvarivati ikakav prihod. Radi se o cateringu, jelima u monoporcijama, koje možemo donijeti ljudima na kućni prag. Trudimo se, a treba nam svima snaga i stoga molim da podržite ugostitelje u ovoj situaciji – kazao je Jurica Farac, vlasnik Makaruna.
Restoran je široj javnosti postao poznat proljetos tijekom prvog vala korona pandemije, kad su potrebitima dostavljali besplatnu hranu kući.
Na Gastroadventu 2020 predstavila je svoj EU projekt i Srednja škola 'Antun Matijašević Karamaneo' sa svojim projektom osmišljanja novih mediteranskih inovativnih proizvoda. Radi se o sirupima i džemovima od viškog rogača koji će uskoro biti predstavljeni Europi.
Uživajte u tri slasna recepta restorana Makarun:
1. Zeleni makaruni sa škampima i kozicama
Za 4 osobe
Sastojci: 600 g domaćih makaruna, 200 g očišćenih repova kozica, 200 g očišćenih repova škampi, 2 dcl bijelog vina, 5 češnja češnjaka, 1 kapula, peršin, sol, papar i maslinovo ulje
Recept: Na maslinovom ulju kratko popržite škampe i kozice te staviti sa strane. Na isto ulje dodaje nascjekanu kapulu i dva režnja češnjaka. Kratko ispirjajte zatim dodajte sjeckanu rajčicu, sol i papar. Pustite da kuha te nakon 10-ak minuta dodajte makarune da se skuhaju u umaku. Dodajte meso škampi i kozica, vino, sitno nasjeckani češnjak i peršin. Kuhajte još par minuta , pa poslužite.
2. Salata od skuše i svježeg povrća
Sastojci: 400 g cherry rajčica, 1 limenka Slanutka (400 g), 150 g korijena celera, 150 g Zelenih maslina punjenih pastom od paprike, 150 g crnih maslina, 300 g feta sira, 3 fileta skuše iz limenke u biljnom ulju (3x115 g), sol papar, maslinovo ulje, 2 limete, 100 g rikole
Recept: Cherry rajčice narežite na četvrtine, dodajte slanutak, narezani korijen celera, punjene zelene masline prerezane na pola, narezane crne masline, feta sir i filete skuše.Posolite, popaprite, nakapajte maslinovim uljem i sokom limete, nježno izmiješajte i složite u lađice. Na vrh stavite po dva lista rikole ili matovilca.
3. Mini burgeri od tune
Sastojci: 500 g majoneze, đumbira, 2 jaja, 100 g krušnih mrvica, 5 limenki tuna u maslinovom ulju (5x115 g), 100 g korijena celera, burger peciva, manji ukrasni ražnjići, 2 crvene paprike , 100 g matovilca, sol, crni papar
Recept: U zdjeli pomiješajte majonezu i đumbir, pa manji dio odvojite u drugu posudu. U veći dio majoneze i đumbira dodajte razmućeno jaje, krušne mrvice, ocijeđenu tunu, tanko narezan korijen celera, sol i papar. Promiješajte da dobijete jednoličnu smjesu.Od pripremljene smjese oblikujte burgere, pa ih stavite na lim za pečenje prekriven papirom za pečenje. Pecite ih 10-15 minuta u pećnici zagrijanoj 170 °C. Burger peciva prerežite, pa obje polovice popecite malo na ugrijanom roštilju. Donju polovicu peciva premažite majonezom s đumbirom koju ste sačuvali, preko nje stavite odrezak burgera, zatim trakice crvene paprike i na vrh listove matovilca. Poklopite drugim dijelom peciva i poslužite.