Protiv umora: Da bi se tijelo što lakše prilagodilo novim vremenskim prilikama, donosimo vam veliki vodič malih trikova pomoću kojih ćete brzo "živnuti"
Sat po sat u jednom danu: 19 savjeta za podizanje energije
Da bi se tijelo što lakše prilagodilo novim vremenskim prilikama, donosimo vam veliki vodič malih trikova pomoću kojih ćete vrlo brzo napuniti baterije.
6.30-7.00: Neka vas probudi prirodno svjetlo
Ustanite i zablistajte! Sedam i pol do osam sati sna je idealna mjera. Ostavite rolete podignute, neka vas probudi prirodno svjetlo, a ne alarm. To izaziva kemijske reakcije u tijelu usklađene s prirodom: svjetlo podiže razinu hormona koji djeluju stimulirajuće i energiziraju, kao što su serotonin, kortizol i adrenalin. Ujedno, svjetlo zaustavlja proizvodnju melatonina koji nas inače uspavljuje. Pokušajte odmah ujutro pomirisati eterično ulje limuna, koje energetizira i razbuđuje.
7.30: Vježbanje ujutro za više energije
Vrijeme prije priprema za posao idealno je za vježbanje. Studije pokazuju da ljudi koji u to doba vježbaju osjećaju koristi do ručka – imaju višu razinu energije i manje su rastreseni tijekom dana. Time ujedno osnažujete svoj metabolizam i potičete srce da radi efikasnije, a to jamči bolju cirkulaciju.
8.00: Četkanje kože prije tuširanja
Suho četkanje kože prije jutarnjeg tuširanja poboljšat će cirkulaciju i potaknuti uklanjanje toksina iz tijela, tvrde stručnjaci. Radite to malim kružnim pokretima, od nogu prema gore, s blagom četkom ili trljačicom. Neka pritisak bude jak tako da osjećate trnce i cirkulaciju, no nemojte pritiskati tako da boli ili da izgrebete kožu.
8.30: Mekinje ili zobena kaša za doručak
Niska razina šećera u krvi ujutro pravo je vrijeme za vlaknima bogate žitarice koje sporo otpuštaju šećer, odnosno dugo se pretvaraju u energiju pa će biti manje skokova šećera tijekom dana, kaže nutricionist Goran Purić. Šalica mlijeka s mekinjama mogla bi umanjiti umor za dobrih deset posto i utjecati na poboljšanje kognitivnih sposobnosti već ujutro. Alternativa je zobena kaša ili pečeno jaje – oboje će vas dobro držati do ručka. Zamijenite ih i smothiejem od banane, kojemu ćete dodati malo praha spiruline, koji je koncentrirani izvor bjelančevina, željeza i vitamina B. Sve to povećava izdržljivost i energiju. Zasladite cimetom ili medom.
8.40: Šumeća tableta popravlja dan
Razmislite o nekom prirodnom dodatku koji utječe na podizanje energije, s dodatkom željeza koji povećava energiju te pridonosi povećanju razine vitamina i minerala u organizmu. Jedna šumeća tableta može bitno popraviti dan.
10.30: Ekran na barem pedeset centimetara
Provjerite je li vaš monitor postavljen na dobroj udaljenosti od očiju, odnosno postavite ga tako da gledate u ekran na udaljenosti otprilike 50 centimetara, malo s visine, kako bi kapak bio poluspušten i tako osigurali stalno vlaženje oka, kaže oftalmolog Petar Raštegorac. Ako je potrebno, povećajte slova te regulirajte osvjetljenje ekrana. Ako je tekst koji čitate najjasniji na sredini ekrana, a na krajevima se muti, možda je problem u načinu na koji svjetlo udara u ekran, pa to prilagodite da ne biste umarali oči.
11.30: Žlica maslinova ulja potiče metabolizam
Istraživanja pokazuju da je to vrijeme kad se bilježi prvi pad energije u danu: pokušajte sa žličicom ekstra djevičanskog kokosova ulja. To je prirodni dodatak prehrani koji sadrži srednje lančane masne kiseline koje se odmah probavljaju, a djeluju tako da otpuštaju energiju i potiču metabolizam.
12.00: Usporeni i lijeni zbog dehidracije
Popijte čašu vode – dehidracija samo 2 posto ukupne tekućine iz tijela učinit će da se osjećate usporeni i lijeni, upozoravaju nutricionisti.
13.00: Energičnost ovisi i o kruhu
Izbjegavajte sendviče s bijelim kruhom za ručak jer mogu izazvati porast razine šećera koji će kroz kratko vrijeme naglo pasti i usporiti vas. Nabildajte se sendvičem od kruha s cjelovitim zrnom s nadjevom od mršavih proteina – od jaja, piletine ili komadom ribe koji usporavaju pad energije. Ako imate priliku, kombinirajte to sa zdjelom zelene salate ili barem nekoliko listova u sendviču. Završite ručak s brzom šetnjom po ulici ispred ureda, vanjsko svjetlo će vas razbuditi i podići energiju.
14.00: Disanje i držanje pune tijelo kisikom
Ne dopustite da vas ulovi kriza nakon ručka. Ispravite se – ispravljanjem držanja pomažemo da tijelo udahne više kisika, ističu fizioterapeuti. Sjedite uspravno, visoko, kao da ste oslonjeni na zid između glave i trtice, uvucite mišiće trbuha i podignite prsni koš. Nakratko budite svjesni disanja, osjetite kako vam se podiže prsni koš i kako se tijelo puni kisikom. Pazite na to da vam noge nisu prekrižene jer to zaustavlja cirkulaciju.
14.30: Odmorite se, ali samo pola sata
Još jedan trenutak kad je vaša energija u opasnosti: ako je ikako moguće, povratite se tako da kratko odrijemate, nikako više od 20 do 30 minuta, kako biste izbjegli faze noćnog sna. Nemate mogućnosti za to? Povratite energiju nekim biljnim ili energetskim bombonom, ili napitkom.
15.00: Čarobna točka za više vitalnosti
Pomognite si akupresurom. Stavite desnu ruku na desnu čašicu koljena, točka pritiska koja pomaže je ispod vašeg prstenjaka, na vanjskoj strani noge, u laganoj udubini na koljenu koja kao da se kreće prema van. Pritisnite čvrsto točku u udubini oko minutu, što bi vam moglo podići vitalnost. Alternativa ili zgodna kombinacija je šumeća tableta vitamina B12 koji pomaže u borbi protiv umora i podiže mentalnu energiju.
15.30: Bademi i čaj, ali nikako čokolada
Ovo je kriza sredine popodneva – bježite od čokolade, radije si priuštite šaku badema jer su bogati proteinima i mineralima. Šalica zelenog čaja uz to dodatno će vas energizirati, a čaj je bogat i antioksidansima. Možete ga obogatiti kapima B6 ili B12 vitamina koji podiže energiju ili okusom maline i vanilije.
16.00-16.30: Kratka šetnja ili trčanje u mjestu
Ovo je idealno vrijeme za vježbanje jer su tonus mišića i fleksibilnost na vrhuncu. Ako si ne možete priuštiti pravi trening, odnosno odlazak na vježbanje - prošećite i napravite vježbe koje možete u uredu. Istraživanja su pokazala da već desetak minuta šetnje u ovo doba može podići energiju za sljedeća dva sata. Druga je mogućnost vježba naglog podizanja energije: potrčite u mjestu najbrže što možete na 20 sekundi, pa usporite, odnosno sporo hodajte također u mjestu tijekom 10 sekundi. Ponovite četiri puta.
17.00: Nedovršen posao je kradljivac energije
Nedovršeni zadaci u ovo doba glavni su ubojice energije – ako ostavite nedovršeni posao iza sebe, a da nemate ideju što dalje, to će vam krasti energiju i dok ste kod kuće. No ako u ovo doba kratko sjednete i pokušate definirati kako ćete sutra završiti zadatak te pripremite jednu ili više ideja, to će vam već promijeniti raspoloženje. Imat ćete osjećaj da je posao gotovo dovršen, odnosno da vam ne treba puno i lakše ćete se opustiti.
18.00: Zaslužili ste uživati u slasnom jelu
Pustite si neku ugodnu, energizirajuću glazbu uz čaj dok pripremate večernji obrok, a možete i zaplesati – to će odagnati nervozu i tjeskobu, kaže psihologinja Ljubica Uvodić Vranić. Pileća prsa s brokulom i slatkim krumpirom, odnosno nemasni proteini, antioksidansi i slatki krumpir koji sporo otpušta energiju odličan su izbor za obrok u ovo doba, svakako bolji nego neko gotovo jelo ili prerađevine.
19.00: Nered u kući je tihi ubojica dobre volje
Pospremite oko sebe! Neuredna soba može iscrpiti vašu energiju toliko da nemate volje ni za što.
20.00: Za opuštanje mora se naučiti reći ne
Opustite se i uzmite vremena kako biste utvrdili što vas iscrpljuje: možda ćete nekim ljudima morati reći ne ili prorijediti druženje s njima, možda na poslu morate jasno reći kad ne stignete preuzeti novi zadatak, možda je stvar u tome da se morate drugačije organizirati... Pokušajte odrediti jednu stvar koju možete riješiti i već ćete se osjećati bolje.
21.00: U krevet s knjigom i čašom mlijeka
Ušuškajte se prije spavanja jer to utječe i na kvalitetu sna. Kupka s morskom soli ili uljima bit će vrlo korisna, pomoći će da ponovno uspostavite ravnotežu i povratite energiju. Prije spavanja popijte šalicu mlakog mlijeka i pročitajte nešto opuštajuće.