Ključno je s redovitim vježbanjem započeti najkasnije u 40-ima i 50-ima, a oni koji vježbaju imaju oko pet posto više sive tvari u mozgu, a samim time i više neurona
Redoviti vježbači imaju mlađi mozak s više sive tvari u njemu
Tražite li dodatnu motivaciju za vježbanje, znajte kako ona ne djeluje dobro samo na tijelo već i um, tvrde znanstvenici Sveučilišta Los Angeles koji su proveli studiju na 875 ljudi. Oni su otkrili da fizička aktivnost ima velik utjecaj na sivu tvar mozga, piše USA Today.
Siva tvar koja se još naziva i cerebralnim korteksom dio je mozga u kojem se nalazi više od 75 milijardi neurona, tj. više od 75 posto ukupnog broja neurona u mozgu. Siva je tvar tako odgovorna za gotovo sve naše fizičke i intelektualne sposobnosti, a oni koji vježbaju imaju oko pet posto više sive tvari, otkrili su znanstvenici.
Da bi mozak bio mlađi i aktivniji u starijoj dobi, s tjelovježbom treba započeti što ranije, a najkasnije u 40-im i 50-im godinama života.
- Fizičke aktivnosti koje uključuju sagorijevanje velikog broja kalorija poput trčanja, plivanja, aerobika, tenisa, vožnje biciklom i plesa najbolje djeluju na mozak - zaključio je voditelj studije, Cyrus Raji.
Objašnjava kako vježbanje djeluje kao prevencija bolesti povezanih sa starenjem mozga, poput Alzheimera i raznih oblika demencije.