Prekriženih nogu najčešće sjede žene jer je to 'ženstveno' no postoje i muškarci koji su usvojili tu naviku. Sada liječnici preispituju utjecaj ovakve poze na zdravlje - od vena u nogama do držanja tijela i porasta tlaka...
Puno ih tako sjedi, no mogu li prekrižene noge štetiti zdravlju?
Kod sjedenja jako puno žena ima nešto zajedničko: prekriže noge jednu preko druge, a prvotno je ta poza nastala kako bi se 'spriječilo zavirivanje pod suknju'. Danas nije neobično vidjeti ni muškarce da tako sjede i mnogi su preuzeli tu naviku, koju je teško prekinuti.
Međutim, takvo sjedenje ima svojih mana, piše Times of India.
Pogledajte video o olakšavanju bolova prirodnim putem:
Pokretanje videa...
Škodi stopalima i živcima
Sjedite li duži vremenski period u toj pozi, može doći do paralize peronealnog živca što oslabljuje mišiće zadužene za podizanje stopala.
Ovakav način sjedenja, također, može dovesti do neravnoteže u zdjelici jer unutarnji bedreni mišić postaje kraći, a vanjski bedreni mišić je sve duži, a kod takvog stanja postoji rizik od pomicanja zglobova iz mjesta.
Veza s povišenjem tlaka
Mnoge studije pokazuju kako navika dugog sjedenja prekriženih nogu povisuje krvni tlak u tijelu čak i ako problemi s tlakom inače ne postoje. Izbjegavanje takvog sjedenja vodi boljoj cirkulaciji.
Varikozne vene i cirkulacija
Veće su šanse za nastanak tzv. "paukovih vena". Iako kod pojave vidljivih vena genetika ima važnu ulogu, sjedenje prekriženih nogu također može biti krivac za njihov nastanak. Naime, u krvnim žilama postoje mali ventili koji onemogućuju da krv teče u pogrešnom smjeru. Ali, ako su noge prekrižene, pritisak na vene se povećava i otežava protok krvi.
Lošije držanje i bolovi
Pojedina istraživanja pokazuju kako sjedenje s prekriženim nogama dulje od tri sata na dan može dovesti do pogrbljenog držanja tijela, bolova u donjem dijelu leđa i vratu kao i stvaranja nelagodnog osjećaja u kukovima.