Kućne biljke pročišćavaju zrak, vlaže ga te mogu ublažiti simptome alergije. Budući da sad svi više vremena provode kod kuće, zašto ga ne učiniti zdravijim i zelenijim?
Prirodna oaza bez puno muke: 5 biljaka koje ćete lako održavati
Svi žele da im trenutni produženi boravak kod kuće bude što ugodniji, a dodavanjem biljki u prostor ne da ćete samo uljepšati njegov izgled, već ćete i učiniti prostor zdravijim. Ipak, nije lako brinuti se za njih, pa smo za početnike izdvojili pet biljaka koje se lako održavaju.
POGLEDAJ VIDEO: Koje ljekovite biljke možete imati kod kuće i svakodnevno koristiti?
Pokretanje videa...
1. Bršljan
Smjestite ga na svijetlo mjesto, može i jača svjetlost, na primjer do prozora. Može podnijeti propuh, ali ne i suhoću. Bitno je redovito ga zalijevati, ali ne previše, kako zemlja ne bi predugo ostala mokra.
Rijetko ga napadaju štetočine ili bolesti, ali ponekad se na njemu znaju pojaviti koprivine grinje što se može spriječiti ako bršljan držite negdje gdje je hladno ili vlažno. Ako imate djecu ili kućne ljubimce, radije preskočite bršljan budući da je njegovo lišće otrovno.
2. Drvo žada
Ovaj otporni sukulent treba držati na dobro osvijetljenom mjestu. Mlade biljke se ne bi trebale biti stavljati na direktno svjetlo, dok starije to mogu podnijeti.
Tijekom proljeća i ljeta treba pojačano zalijevati, ali između zalijevanja se treba pričekati da se zemlja u potpunosti osuši. Ovisno o klimatskim uvjetima to može značiti zalijevanje u razmaku od tjedan do mjesec dana, piše Brightside. Tijekom jeseni i zime, drvo žada se može i rjeđe zalijevati.
Vrlo rijetko imaju problema s insektima i bolestima, a mogu se pojaviti vunaste uši koje se mogu lako odstraniti vatom natopljenoj s malo alkohola.
3. Cvijet kalanhoa
Vole jako svjetlo i suhu zemlju pa treba paziti da je se previše ne zalije. Također, prije zalijevanja zemlja u tegli mora biti suha, što znači jednom tjedno je sasvim dovoljno zaliti biljku.
Rijetko kad pokupe neku bolest, ali znaju ih napasti vunene ili lisne uši koje se lako ostružu s listova.
4. Aspidistra
Treba ih držati podalje od direktnog svjetla koje im može naštetiti i na listovima ostaviti 'opekotine'.
Dobro podnose sušu, ali pazite da je temeljito zalijete u proljeće i ljeto, dopuštajući da se zemlja između zalijevanja osuši. U jesen i zimu treba rjeđe zalijevati.
Ponekad se na lišću mogu pojaviti smeđe ili crne mrlje, pa ćete ih morati ukloniti s fungicidom. Također, vole ih kukci i pauci.
5. Filodendron
Voli svjetlost, ali ne i direktno sunce. Najbolje je da je zemlja konstantno vlažna, osim zimi kad se treba pustiti da se površina zemlje osuši. Rijetko ga napadaju insekti, kao i bolesti.