Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Stalno 'ubijate' biljke? Ovih pet zlatnih savjeta će vam pomoći

Stalno 'ubijate' biljke? Ovih pet zlatnih savjeta će vam pomoći

Uz malo strpljenja i vježbe shvatit ćete što svaka vaša biljka zahtijeva i treba od vas, tako da joj možete pružiti najbolju njegu, a one mogu i dalje napredovati

Svaka biljka ima svoju vrstu njege i brige. Različite biljke zahtijevaju različitu vrstu njege. Ovih pet zlatnih pravila predložili su biljni stručnjaci kada je riječ o održavanju zdravlja biljki, piše Mind Body Green. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:24

1. Zalijevanje ovisi o vrsti biljke

Iako je neke biljke 'teško ubiti', poput biljke zlatni puzavac (zapanjili biste se koliko ona može izdržati bez vode), drugim biljkama je potrebno svakodnevno zalijevanje. A tu su i biljke sklone prekomjernom zalijevanju, poput sukulenata.

Ukratko, pročitajte koje su potrebe vaše biljke. Ako lišće vaše biljke postaje žuto ili se uvija, to je znak da ne dobiva pravu količinu vode.

2. Provjerite imaju li posude odvodne rupe

Da, biljke se mogu 'utopiti'. A ako vaša posuda nema odvodne rupe, puno je vjerojatnije da će se to dogoditi. Kada zalijevate biljke, bitno je da voda potpuno natapa tlo kako biste osigurali da korijenje dobro upije vodu. Sva ta voda treba mjesto za bijeg, inače će doći do 'potopa', truljenja korijena i sveopće nesretne biljke.

3. Riješite se štetnika - i to brzo

Štetnici mogu razoriti vaše omiljene biljke, zato naučite uočavati znakove. Stvari poput pjegavog lišća ili blijedi i žuti listovi nisu dobri znakovi. Bilo koja traka na lišću ili naizgled ljepljivi ostatak također upućuje na štetnike.

Da biste ih se riješili, izolirajte zaraženu biljku i obrišite je vlažnim ručnikom. Ako je potrebno, u vodu možete dodati i malo sapuna za suđe. Ulje nima također je izvrstan prirodni insekticid: razrijedite 2 žlice u posudi vode i s tom smjesom poprskajte biljku kako biste se riješili štetnika.

4. Znajte kada je vrijeme da biljku presadite u veću posudu

Vaša biljka će rasti viša i veća, a njezino korijenje rasti će ispod površine. Na kraju će ga trebati ponovno presaditi u veću posudu. Jedan od prvih znakova da biljka treba veću posudu je viseće lišće, posebno kada je tlo mokro. Druga činjenica je da vaša biljka raste normalno, ali ima puno žutih listova. I naravno, zadnji znak su vidljivo obrasli korijeni koji rastu kroz drenažne rupe ili su stvorili gustu mrežu na dnu posude. Ako to primjećujete, onda je vrijeme za nadogradnju.

5. Prilagodite njegu biljaka godišnjim dobima

Kada se sezona promijeni, mijenjaju se i uvjeti. Ne samo da su nam domovi zimi suši, već biljke prolaze kroz sezonski rast, pri čemu se najveći rast događa ljeti.

U zimsko doba, pobrinite se da vaše biljke i dalje dobivaju dovoljno svjetla, što je više moguće. Imajte na umu da vjerojatno nećete morati toliko zalijevati biljke, jer zimi prirodno nisu sposobne toliko rasti. Zalijevajte po potrebi provođenjem testa na dodir kako biste vidjeli kada se tlo osuši.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Dnevni horoskop za subotu 2. studenog: Rak se mora paziti jedne stvari, Ribu čeka ljubav
ŠTO DONOSI POČETAK VIKENDA?

Dnevni horoskop za subotu 2. studenog: Rak se mora paziti jedne stvari, Ribu čeka ljubav

Pročitajte dnevni horoskop za subotu 2. studenog i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje
Svi sveti i Dušni dan: Znate li razliku i zašto je za te blagdane pogrešno reći Dan mrtvih?
SVECI I VJERA U ZAGROBNI ŽIVOT

Svi sveti i Dušni dan: Znate li razliku i zašto je za te blagdane pogrešno reći Dan mrtvih?

Naši preci su velikim slavljem obilježavali blagdan Svih svetih, zbog čega je dobio naziv 'Mali Božić'. Uoči blagdana se postilo, na dan je bila gozba, a na groblje se išlo u sumrak