Podaci prikupljeni od tisuća skupova braće u SAD-u i Europi, pokazali su da drugorođena djeca imaju 25 do 40 posto veću vjerojatnost da će upasti u probleme u školi, pa čak i sa zakonom
Prema studiji, drugorođena djeca češće stvaraju probleme
Studija iz 2017. otkriva da su drugorođena djeca sklonija lošem ponašanju - izvješće Josepha Doylea, ekonomista s Massachusetts Institute of Technology, moglo bi sugerirati da je 'prokletstvo drugorođenog djeteta' ipak istinito.
Doyle i njegovi kolege otkrili su da će drugorođena djeca, a posebno drugorođeni dječaci, vjerojatnije biti buntovniji nego ostala njihova braća i sestre. Njihovi podaci, prikupljeni od više tisuća obitelji s više djece u SAD-u i Europi, pokazali su da drugorođena djeca imaju 25 do 40 posto veću vjerojatnost da će upasti u probleme u školi, pa čak i sa zakonom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
To bi moglo biti zbog činjenice da se stilovi roditeljstva mogu mijenjati prema redoslijedu rođenja.
- Brojne su studije istraživale ovu tezu te otkrile su da su prvorođeni često bolji od drugorođenih na mnogim područjima, od obrazovnog postignuća do rezultata na testovima, IQ-a, plaća, čak i rezultata na tržištu rada - izjavio je stručnjak za društvene znanosti Shankar Vedantam.
- Jedno od mogućih objašnjenja ima veze s učinkom roditeljskog vremena i ulaganja. Kao što su mnoge druge ranije studije primijetile, prvorođena djeca dobivaju nepodijeljenu pozornost svojih roditelja, dok se djeca rođena kasnije često natječu za vrijeme i resurse roditelja. Još jedan faktor koji bi mogao biti drugačiji je skupina vršnjaka za prvorođenu i drugorođenu djecu. Starija i mlađa braća i sestre potječu iz iste obitelji, ali imaju različite skupine vršnjaka u ranoj dobi - dodao je Vedantam.
Doyle je također objasnio i razlog zašto misli da će druga djeca vjerojatnije stvarati probleme.
- Prvorođenče ima uzore koji su odrasli. A druga, kasnije rođena djeca imaju uzore koji su djeca, odnosno svoju braću i sestre. Osim toga, i roditeljska su ulaganja drugačija, a brat i sestra vjerojatno doprinose ovim razlikama koje vidimo na tržištu rada i onome što nalazimo u delinkvenciji. Vrlo je teško razdvojiti te dvije stvari jer se događaju u isto vrijeme - naveo je stručnjak, piše Megaphone.