Ako vas često muči tjeskoba i depresija nakon seksa, seksualna terapeutkinja Bisbey je rekla kako postoji nekoliko načina za ublažavanje problematičnih emocija
Plačete li nekad poslije seksa? Evo što može biti uzrok tome
Klinička psihologinja kaže da primjećuje porast u broju pojedinaca koji nakon seksa osjećaju ekstremnu tjeskobu i tugu.
Postkoitalna disforija ili postseksualni 'blues' - izrazi su koji opisuju osjećaj plačljivosti, tuge, tjeskobe, agresivnosti, uznemirenosti ili općenito melankolije nakon seksa - javlja se nakon sporazumnog vođenja ljubavi, a mnogi psiholozi primjećuju da je to uobičajeno među osobama koje su preživjele seksualni napad.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Seksualna terapeutkinja Lori Beth Bisbey također se susrela s mnoštvom pacijenata koji su zbunjeni zašto su preplavljeni negativnim osjećajima budući da nisu imali traumatična seksualna iskustva.
- Pretpostavljam da je to zato što su očekivali više od svojih seksualnih iskustava - rekla je seksualna terapeutkinja.
Mnogi, kaže, očekuju višu razinu zadovoljstva i također očekuju intimnost kako bi se oslobodili stresa u drugim područjima svog života.
Dr. Bisbey kaže da postoji razlika između postkoitalne disforije i općeg vala emocija koji se može pojaviti na kraju žestokog seksa.
- Mnogi mogu plakati ili se smijati nakon intenzivnih iskustava koja su ugodna jer su plač ili smijeh poput ispuštanja zraka iz tlačnog ventila - objasnila je.
Ovo je osobito uobičajeno ako je iskustvo bilo vrlo fizički intenzivno, poput snažnog vrhunca ili višestrukih orgazama, na primjer.
Međutim, kronična postkoitalna disforija može dovesti do ozbiljnih problema, uključujući izbjegavanje intimnosti. Ako vas često muči tjeskoba i depresija nakon seksa, dr. Bisbey je rekla kako postoji nekoliko načina za ublažavanje problematičnih emocija.
- Prije seksa razjasnite zašto ga imate, kao i svoj izbor partnera. Ako osjećate krivnju ili sram, ispitajte to prije seksa, razgovarajte o tome s partnerom, prijateljem ili stručnjakom - savjetuje.
Bisbey navodi kako mnogi parovi koriste seks u nadi da će pokušati riješiti druge probleme, nešto što također može uzrokovati stanje postkoitalne disforije, donosi NYP.
- Ne očekujte da će fizička intimnost riješiti probleme u vezi - upozorila je.
Fizička intimnost povećava povezanost, ali za rješavanje mnogih problema potrebno je razgovarati i pregovarati, rekla je.
Osim toga, terapeutkinja je rekla da je za žene moguće da bi hormonalni problemi mogli uzrokovati navedeno stanje.
- Imala sam 52-godišnju klijenticu koja mi je došla jer je plakala svaki put kad je imala spolni odnos sa svojim mužem. Postalo je toliko loše da je zbog toga izbjegavala seks. Njezini su simptomi počeli oko dobi od 50 godina, u isto vrijeme kad su se pojavili simptomi menopauze. Simptomi menopauze također su imali negativan utjecaj na njezin seksualni život. Bilo joj je potrebno nekoliko mjeseci rada da razdvoji fizičke simptome od emocionalnih i riješi emocionalne probleme kako bi se mogla radovati ponovnom seksu - kaže Bisbey.