Iako na prvom spoju, poput razgovara za posao, želite ostaviti dobar dojam, bolje je izbjegavati škakljiva pitanja. Radije ga pitajte kakav je bio kao dijete, i ostavite mu prostor da priča...
Suzdržite se na prvom spoju: 'Zašto si još samac?' je najgore pitanje koje možete postaviti
Ne želite na prvom spoju šutjeti i ostaviti dojam da niste zainteresirani, no s druge strane, postavljanje škakljivih ili neugodnih pitanja također neće pomoći stvaranju ugodne atmosfere. Kao i za razgovor za posao, valja se pripremiti za prvi spoj. Pritom treba imati na umu da je pojedina pitanja ipak bolje izbjeći, piše Lifehacker.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Bez obzira na dobre namjere i interes koji leži iza takvih pitanja, ne želite da potencijalni partner počne planirati bijeg.
1. I, koja je tvoja priča?
Klišeizirani početak razgovora koji se obično odvija na početku romantične potrage zapravo je toliko bezličan da partneru ne dajte mogućnost smislenog odgovora. Dobar prvi spoj pružit će vam temelje za nastavak veze, ali želite biti određeni i originalni kako biste to ostvarili.
2. Zašto si još samac?
Neki ljudi u takva pitanja pokušavaju prikriti komplimente ili pohvale. Želite reći da netko djeluje sjajno, pa se čudite kako već nije u vezi. No prije nego ovo pitanje prevalite preko usta, razmislite kako će izgledati nastavak razgovora. Partner će stidljivo reći da ne zna, no u sebi razmišlja što stoji iza vašeg pitanja i pokušat će skrenuti razgovor na druge teme umjesto da razmišlja o tome zašto je još sam. Teško da će reći kako ima problema sa predanošću ili emocionalnim ogradama.
3. Što te je privuklo na meni?
Opet, pogrešan pokušaj flerta. Ovo pitanje može zvučati previše arogantno ili previše nesigurno. U svakom slučaju, nemojte loviti komplimente.
4. Koji su tvoji hobiji?
Previše generički. U idealnom slučaju, sugovornik će ležerno odgovoriti par rečenica o jednom od svojih hobija, no nedovoljno da se konverzacija nastavi u tom smjeru. Radije postavljajte konkretna pitanja o tome što i kako rade.
5. Kakva je tvoja obitelj?
Razgovor o obitelji može biti zanimljiv i fascinantan, ali ne na prvom spoju. Ako se osjećate samouvjereno, možete pokušati pogoditi je li sugovornik srednje dijete ili ne, je li blizak sa svojim roditeljima. Izbjegavajte pitati o mogućem razvodu roditelja ili zašto ne razgovara s njima.
6. Crveno ili bijelo vino?
Crveno. Ti? Bijelo? Odlično. Sjajan razgovor.
Umjesto dosadnih fraza i neosobnih pitanja, radije promislite o mogućem smjeru u koji će vas odvesti razgovor ako postavite drugačija pitanja. Ključno je da se sugovornik osjeća ugodno i zanimljivo, a pitanjima koje postavljate možete se prikazati kao netko tko je originalan, samouvjeren i pažljiv.
1. Koji ti je praznik najdraži?
Snažni stavovi su važni, sve dok niste na skliskom terenu. Pitanjem o blagdanima možete otvoriti vrata razgovoru o obitelji, tradicijama, omiljenom dobu godine, hrani. Pitanja poput ovog savršena su za koketnu šalu.
2. Kakav si bio kao dijete?
To sugovorniku daje priliku da govori o sebi i svojoj osobnosti, ali s distancom u odnosu na to kakav je danas.
3. Kad bi mogao, bi li radije čitao misli ili bio nevidljiv?
Ovo je pitanje savršeno za otkrivanje osobnosti bez pritiska preranog otkrivanja mana. Ovakva pitanja mogu biti nevina, koketna, duboka ili kakva god želite.
4. Što si radio danas?
Ovo je sasvim obično, ljudsko pitanje koje pokazuje vaš interes za to kako je sugovornik proveo dan. Bolje je od pitanja o tome kako se netko osjeća ili o čemu želi razgovarati, a daje prostora sugovorniku da ispriča ono što želi.
5. Da imaš 24 sata da učiniš što god želiš, što bi učinio?
Ovo pitanje može biti maštovito i pružiti puno prilika za razgovor, a otkriva puno o prioritetima sugovornika i njegovom načinu razmišljanja.
6. Kome si dao glas na izborima?
Kontroverzno, ali može pomoći da se razbistre neke dileme na početku razgovora. Ključno je ostati svoj i originalan, a sva su ova pitanja samo uvod u moguće smislenije razgovore koje ćete voditi u budućnosti. Ipak, cilj je da se sugovornik ne osjeća kao optuženik na ispitivanju, a najmanje kao kandidat na razgovoru za posao.