Ako niste redoviti na estetskoj pedikuri, za lijepa stopala barem ih jednom mjesečno pregledajte. Uz pomoć ogledala pregledajte tabane, područje ispod i između prstiju, pete te gornji dio stopala
Pedikura je bitna: Pratite ove korake za kućnu njegu i imat ćete lijepa stopala cijelu godinu
Kad iz sandala u kojima smo proveli ljeto uskočimo u čarape i cipele, mnogi odmah zaborave na redovitu njegu stopala, pa započnu problemi s natiscima, tvrdom kožom ili zadebljalim noktima, ali pedikura će održati lijepa stopala. Uz malo truda, to se može izbjeći, kaže Ivana Buterin, vlasnica pedikerskog salona Fajfer u Zagrebu, koji posluje od 1929. godine, u kojem nude estetske i medicinske pedikure.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Otvorila ga je Bojka Fajfer, njezina baka, uz nekadašnju prodavaonicu obuće Bata u Ilici 10. Posao je 1977. nastavila Nadica Fajfer, a Ivana je posao pomalo počela preuzimati od 2007., kad je završila Obrtničku školu. Kaže kako je glavna razlika između ova dva oblika pedikure u vrsti posla koju pediker može obaviti.
Što je estetska pedikura, a što medicinska pedikura?
Naime, estetska pedikura podrazumijeva održavanje stopala, dok medicinski pediker obavlja sve "ozbiljnije" radove. Ta vrsta usluge preporučuje se svima koji imaju problema sa zadebljalim i čvrstim noktima koji urastaju u meso, što može dovesti do upalnih stanja na koži, pa i do otvaranja ranica. Medicinskom pedikeru treba prepustiti i odstranjivanje natisaka i kurjih očiju, kao i jako tvrde kože na petama te u slučaju pojave gljivica.
- Preporuka posebno vrijedi za dijabetičare, ljude sa psorijazom koja se manifestira na stopalima ili ljude s bolovima, jer su medicinski pedikeri educirani za preventivnu njegu i moći će vas na vrijeme uputiti liječniku - kaže sugovornica.
- Preporučila bih svakako da se zadrži navika odlaska pedikeru i zimi. Ako nema nikakvih problema s kožom na stopalima i noktima, dovoljno je posjetiti estetskog pedikera svakih mjesec do mjesec i pol. Ako se uz to doma pridržavate navike da redovito na večer namažete stopala odgovarajućom kremom, na proljeće sigurno neće biti problema - kaže Buterin.
Savjeti za lijepa stopala
Ako niste redoviti na estetskoj pedikuri, barem jednom mjesečno pregledajte svoja stopala. Uz pomoć ogledala pregledajte tabane, područje ispod i između prstiju, pete te gornji dio stopala i uvjerite se da nema ranica ili napuklina, kao ni čudnih mrlja na koži. Pregledajte i boju noktiju i način na koji rastu. Ako nema neobičnih promjena, priuštite stopalima toplu kupku uz šaku morske soli, žlicu sode bikarbone i(li) malo eteričnog ulja čajevca, pa ih namačite od 10 do 15 minuta. Zatim osušite stopala, umasirajte kremu za njegu, poput one od nevena, čajevca i s većim dijelom uree, kaže Buterin.
- Ako se tvrda koža počne stvarati, njezino skidanje prepustite pedikeru, jer struganje rašpicama kod kuće nije preporučljivo. Preko njih možete prenijeti mikrobe na stopala i tako potaknuti razvoj infekcije. Također, izbjegavajte drogerijske žilete i nožiće - upozorava sugovornica.