Pobrinite se da hrana koju stavite u zamrzivač bude potpuno zatvorena kako ne bi ispuštala vlagu u zamrzivač, te otvarajte zamrzivač samo prema potrebi, bez nalukavanja
Par trikova s kojima ćete lako odmrznuti zamrzivač i spriječiti ponovno brzo nakupljanje leda
Gotovo je nemoguće držati zamrzivač 100 posto bez leda. Otvaranjem vrata ulazi vlaga, a ta vlaga se smrzava, nakupljajući se na bočnim stranama, stropu i podu vašeg zamrzivača. Unutrašnjost možete tretirati posebnim sprejevima za sprečavanje smrzavanja kako se ne bi nakupljao led.
POGLEDAJTE VIDEO: Kvaliteta zamrznute hrane
Pokretanje videa...
Ovisno o tome koliko je hrane i leda u zamrzivaču, odmrzavanje može biti dugotrajan posao. U svom najjednostavnijem obliku, sve što trebate učiniti je isprazniti zamrzivač (svu hranu prebaciti u hladnjak) i isključiti ga.
Kako ubrzati proces odleđivanja?
Isključivanje iz struje, otvaranje vrata i čekanje može biti dugotrajan proces, pogotovo ako dugo niste odmrzavali zamrzivač. Srećom, postoji nekoliko taktika kojima ćete brže obavili posao.
Možete postaviti ventilator ispred zamrzivača i pustiti topli zrak da cirkulira oko leda, ili upotrijebiti sušilo za kosu, pod uvjetom da ste krajnje oprezni i ne dopustite da sušilo za kosu dođe u dodir s vodom, pa čak ni kapljicom.
Dno zamrzivača obložite ručnicima i usmjerite vrući zrak uz led koji se nakupio na rubovima zamrzivača. To će vam omogućiti da led izvadite u velikim komadima, umjesto da ga topite.
Ako trebate ukloniti samo tanki sloj leda, papirnati ubrus koji ste poškropili s alkoholom može vam pomoći odstraniti komade leda nakupljene uz bočne strane zamrzivača.
Također, možete koristiti i trik naših baka - zakuhati vodu u loncu i staviti ga u zamrzivač te mijenjati vruću vodu otprilike svakih 15 minuta dok se led ne otopi.
Dno obavezno obložite debelim ručnicima, ne samo da upiju vodu, već i kako biste zaštitili dno zamrzivača od vrućeg lonca.
Iako može biti primamljivo, odolite porivu da koristite neko oštro pomagalo poput noža ili odvijača. Lupanje i struganje može oštetiti ili probušiti zamrzivač. Ako morate strugati, upotrijebite plastičnu špatulu ili drvenu kuhaču te budite jako nježni.
Čišćenje
Nakon što se led otopi obrišite ga višenamjenskim sredstvom za čišćenje ili upotrijebite mješavinu alkoholnog octa i vode u jednakim omjerima (50-50). Obrišite sve rupice krpom od mikrovlakana i unutrašnjost u potpunosti osušite papirnatim ručnicima.
Spriječite buduće nakupljanje
Ako imate veliki problem s nakupljanjem leda, najvjerojatniji krivac je oštećena brtva koja se može lako zamijeniti. Ako se vrata zamrzivača ne mogu do kraja zatvoriti, vrijeme je da se promijeni brtva, piše Lifehacker.
Pobrinite se da hrana koju stavite u zamrzivač bude potpuno zatvorena kako ne bi ispuštala vlagu u zamrzivač, te otvarajte zamrzivač samo prema potrebi, nez nalukavanja.
Preglednost
Često je sa zamrzivačima, pogotovo onim velikim koji nemaju ladice, problem pronaći i izvući hranu koja vam treba. Kako biste izbjegli takvo dugotrajno otvaranje zamrzivača napravite popis namirnica i slažite ih u kutije ili vrećice za kupnju.
Kutije možete slagati jedne na druge, na primjer na desnoj strani meso, na lijevoj strani povrće i voće, a na kutije staviti naljepnice na kojima piše što se u njima nalazi.
Ako koristite vrećice za zamrzavanja, prilikom zamrzavanja namirnica sve vrećice grupirajte u jednu veću vrećicu za kupnju i na njoj markerom napišite koje su tu namirnice.