Neki od njih su cimet i klinčić jer imaju antiseptička svojstva koja pomažu u suzbijanju bakterija. U oba slučaja će se tijekom žvakanja iz začina osloboditi korisni sastojci koji osiguravaju svjež dah
Odlični načini kako ukloniti neugodan zadah brzo - sve sastojke već imate u kuhinji
Osim klasičnih pomagala kao što su vodica za ispiranje usne šupljine, kauguma ili mentol bombon, postoje i određene namirnice koje brzo neutraliziraju neugodan miris i osvježavaju dah što će vam posebno dobro doći ako ste jeli nešto pikantno.
Recimo, otopite čajnu žličicu soda bikarbone u šalici vode pa dodajte nekoliko kap do dvije eteričnog ulja paprene metvice. Tom tekućinom ispirite usta. Ili, popijte sok od ananasa nakon začinjenog obroka - i to pomaže.
Kurkuma
Ovaj začin ima antibakterijska i protuupalna svojstva što ga čini idealnim u borbi protiv lošeg daha - uništava bakterije i smanjuje upalu desni. Od kurkume napravite čaj i pijuckajte ga uz povremeno grgljanje i mućkanje po ustima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Jabuka, mrkva...
Jabuka, ili neko drugo hrskavo voće (npr. mrkva, celer), djeluje na zube kao prirodna četkica za zube. Žvakanjem se skidaju naslage na zubima odgovorne za neugodan miris.
Svježa voda
Održavanje hidratacije usne šupljine djeluje gotovo čudesno na zaustavljanje stvaranja lošeg zadaha. Kada su usta suha, bakterije u njima se gomilaju, dok slina to zaustavlja. Na sličan način djeluje i voda.
Cimet i klinčić
Cimet i klinčić imaju antiseptička svojstva koja pomažu u uništavanju bakterija. Štapić cimeta lagano sisajte, a ako se odlučite za klinčić, samo ga grickajte. U oba slučaja će se iz začina osloboditi korisni sastojci koji osiguravaju svjež dah.
Zeleno povrće
U peršinu, špinatu i ostalom zelenom povrću nalazi se klorofil koji pomaže kod neutraliziranja neugodnih mirisa iz usta ili općenito iz cijelog tijela. Dovoljno je uzeti, recimo, grančicu peršina i žvakati je.
Paprena metvica
Ova biljka je najpoznatiji prirodni preparat protiv lošeg zadaha. Listovi svježe paprene metvice, osim što osvježavaju usnu šupljinu, pomažu i pravilnom radu probave.