Svima je poznat onaj specifičan miris starijih ljudi. Miris našeg tijela mijenja se, između ostalog i zbog zdravlja, lijekova, prehrane kao i hormonalnih promjena
Nekoliko razloga: Zašto se naš miris tijela mijenja s godinama?
Jedan eksperiment pokazao je da možemo prepoznati dob ljudi samo po njihovom mirisu. Ovo su glavni razlozi zašto imamo različite tjelesne mirise što smo stariji:
1. Bolesti
Kako starimo, veća je vjerojatnost da će se pojaviti i neki zdravstveni problemi. A neke bolesti, poput dijabetesa, mogu promijeniti naš miris, bez obzira na dob.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
2. Koža koja stari
Naša koža proizvodi sve više masnih kiselina što smo stariji, a to se ponekad naziva i 'miris starijih ljudi'. Kada se ove masne kiseline susretnu sa zrakom, povećavaju kemikaliju poznatu po kiselkastom i masnom mirisu: 2-nonenal. Dakle, 'miris starijih ljudi' je stvaran.
3. Promjena prehrane s godinama
Hrana poput ribe, začina i crvenog mesa može utjecati na miris. Nakon što se hrana razgradi u našim tijelima, kroz znoj oslobađamo kemikalije, koje ponekad mogu biti vrlo jake.
4. Hormonalne promjene
Možda toga nismo svjesni, ali hormoni našeg tijela često se mijenjaju, pogotovo tijekom menstruacije ili menopauze. Jedno istraživanje čak govori da muškarci žene smatraju najatraktivnijima za vrijeme ovulacije zbog tjelesnog mirisa.
5. Određeni lijekovi
Neki dodaci i lijekovi, poput antidepresiva, mogu promijeniti miris tijela prilikom uzimanja. Budući da mogu izazvati učestalo znojenje, tjelesni miris se mijenja. Kako se znoj miješa s našim kožnim bakterijama, stvara se jak miris.
6. Dentalna higijena
Slina je naša prirodna obrana od neugodnog zadaha, a što smo stariji naša usta stvaraju manje sline. Proteze povećavaju šanse za unošenje loših bakterija u usta, čak i ako se redovito čiste.
Bolesti desni puno su češće kod starijih ljudi, što može zadati loš zadah i utjecati na cjelokupni tjelesni miris, piše Bright Side.